ARTICLE AD
Kitajska je danes ob čestitki novemu papežu Leonu XIV. za izvolitev izrazila upanje v nadaljevanje konstruktivnega dialoga z Vatikanom. “Upamo, da bo Vatikan nadaljeval konstruktiven dialog s Kitajsko tudi pod vodstvom novega papeža in vodil poglobljen dialog o mednarodnih vprašanjih skupnega interesa,” so sporočili iz Pekinga.
Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian je izrazil upanje, da bi Vatikan in Kitajska lahko “skupaj spodbujala nadaljnje izboljšanje odnosov ter prispevala k svetovnemu miru, stabilnosti in blaginji”, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Čeprav Kitajska in Sveti sedež nimata uradnih diplomatskih odnosov, sta Peking in Vatikan pod vodstvom bivšega papeža Frančiška dosegla za nekatere znotraj Cerkve sporen dogovor o imenovanju škofov.
Gre za dogovor iz leta 2018, ki obema stranema daje besedo pri odločanju o novih škofih v komunistični državi, kjer občutljivo vprašanje katolikov pogosto spremljajo napetosti.
Dogovor, ki sta ga strani obnovili leta 2020, 2022 in 2024, naj bi zbližal katolike, ki so na Kitajskem ujeti med uradno Cerkvijo s podporo države in podtalno Cerkvijo, zvesto Rimu in papežu. Zagotovil naj bi tudi boljše sodelovanje med Vatikanom in Pekingom ter papežu dajal zadnjo besedo pri izbiri kitajskih škofov.
Sporazum je od sklenitve deležen kritik znotraj Cerkve, saj nekateri v njem vidijo prisvojitev vladnega nadzora nad približno 12 milijoni katolikov v državi, v kateri je bilo porušenih več cerkva. S prstom kažejo tudi na omejevanje verskih svoboščin.
Od sprejetja dogovora leta 2018 je poleg tega Peking nekaj škofov imenoval brez posvetovanja z Vatikanom, lani pa so nato več škofov imenovali v soglasju obeh strani.
Novega papeža Leona XIV., ki prihaja iz ZDA in je večino svojega življenja deloval v Peruju, so kardinali volivci na konklavu izvolili v četrtek, potem ko je papež Frančišek po 12 letih na čelu Cerkve umrl 21. aprila v starosti 88 let.