ARTICLE AD
Spomladi in poleti 2025 so na območjih narave v Sloveniji začele veljati izrazitejše in strožje omejitve glede kurjenja v naravnem okolju, kar vključuje prepoved kadilskih pripomočkov, kresov, pirotehnike in odpadnih materialov.
KERINOV GRM, KRŠKO, BREŽICE – „V Posavju v zadnjih dneh vsaj en podtaknjen požar na dan. Že tako visoka vročina, pomanjkanje dežja… Kmetje obupujejo, nekdo pa se igra z naravo, morda tudi s človeškimi življenji. Ljudje pravijo, da se ve, kdo požiga. Gasilci pa vse to tiho prenašajo in pomagajo. In požigalci jih celo snemajo… Vladajoči pa pravijo, da rešitve niso potrebne?!?“ je poslanec Tomaž Lisec opozoril na problematiko v požarov v Posavju in posredno s prstom pokazal na romsko populacijo.
Obupani gasilci
„Pa saj ne moreš vrjeti! Očitno nekdo ne mora spati! Ponovno požar v okolici Kerinovega Grma! Danes v zgodnjih jutranjih urah ob 2:10 smo bili ponovno iz strani ReCo Brežice obveščeni o večjem požaru v naravi! Že ob vožnji na lokacijo je bilo videti, da je požar kar obsežen. Izvozili smo z GCGP-1 in 4 gasilci. Skupaj z PGE Krško – Slovenija smo pričeli z gašenjem ne požetega žita, katerega je zgorelo veliko. Požar smo omejili, omočili obrobe, ter naredili pregled požarišča. Počakali smo tudi policiste, da so naredili svoje. V enoto smo se vrnili ob 3:25!“ so javili v PGD Veliki Podlog, ki so v petih dneh zbrali prav toliko intervencij.
Jasna pravila
Spomladi in poleti 2025 so na območjih narave v Sloveniji začele veljati izrazitejše in strožje omejitve glede kurjenja v naravnem okolju, kar vključuje prepoved kadilskih pripomočkov, kresov, pirotehnike in odpadnih materialov. Gre za ukrepe, ki temeljijo na Uporabi za varstvo pred požarom v naravnem okolju, Zakonu o varstvu okolja in občinskih odlokih, s ciljem zmanjšanja tveganja za gozdne in travne požare. Prepoved velja za vso kurjenje rastlinskih ostankov, vključno s pepelom, ogorki, travo, listjem in vejami, saj ti sproščajo škodljive pline, slabijo kakovost zraka ter ogrožajo zdravje in okolje. V sušnih razmerah se požari širijo hitreje, pogosto tudi pod površjem, kar otežuje njihovo gašenje.
Jasne kazni
Tako v zaščitenih območjih kot v širši naravi brez predhodnega dovoljenja upravljavcev ni dovoljeno vključevati ognja. Pravila dodatno opredeljujejo tudi minimalno oddaljenost do gozda, navodila za nadzor in omenjene ukrepe. Vzpostavljene so tudi sankcije – kršitelji se po omejitvah o kurjenju odpadkov soočajo z globo, ki za fizične osebe znaša od 500 do 4 500 EUR, za pravne pa od 10 000 do 30 000 EUR .
Ob takšni zakonodaji je pomembo razumeti alternativne načine ravnanja z biološkimi odpadki. Kompostiranje predstavlja okolju prijazno pot, prav tako odvoz v zbirno mesto, kar je pogosto predpisano in priporočeno. Tudi lokalne občine spodbujajo državljane, naj pri urejanju vrtov in zelenih površin upoštevajo te postopke ter se izogibajo neodgovornemu odlaganju in sežiganju, ki povzroča onesnaženje in tveganje za požare .
Ukrep je del širše strategije trajnostnega razvoja in varstva okolja, pri čemer občinska okoljska politka poudarja dolgoročno trajnost in zmanjšanje negativnih vplivov na ekosisteme. Hkrati se ce vsakoletno povečuje tveganje suše in ekstremen vremenski dogodki, postanejo tovrstni ukrepi ključni za preprečevanje katastrof. Prepoved kurjenja v naravi poleti 2025 v Sloveniji ni le formalna omejitev, ampak nujen korak k ohranjanju biotske raznovrstnosti, varovanju gozdnih in travnih površin ter zaščiti zdravja ljudi. Samo z odgovornim ravnanjem lahko zagotovimo, da narava ostaja živa, varna in lepa tudi za prihodnje generacije.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: FB
The post Kdo požiga v Posavju? Gori tudi žito! „Kmetje obupujejo, nekdo pa se igra z naravo, morda tudi s človeškimi življenji!“ first appeared on NaDlani.si.