ARTICLE AD
Ameriška zvezna država Kalifornija je zaradi carinskih ukrepov v sredo proti vladi ameriškega predsednika Donalda Trumpa vložila tožbo. Podobno naj bi kmalu storile še druge zvezne države, poročajo ameriški mediji. Tožbo sta naznanila demokratski guverner Kalifornije Gavin Newsom in kalifornijski pravosodni minister Rob Bonta.
Kalifornija bi bila, če bi bila samostojna, peta gospodarsko najmočnejša država na svetu, zaradi Trumpovih carin pa pričakuje več milijard dolarjev izgub, je poročala televizija NBC. Carine bodo po pričakovanjih prizadele podjetja s področja visoke tehnologije v Silicijevi dolini in druga, prizadeto bo tudi kmetijstvo.
Tožba za Trumpovo trgovinsko politiko predstavlja doslej največji izziv in utrjuje položaj Kalifornije kot vodilne uporniške zvezne države. “Trumpove nezakonite carine povzročajo kaos, višajo cene in ogrožajo delovna mesta. Postavili smo se za ameriške družine, ki si ne morejo privoščiti nadaljevanja kaosa,” je dejal Newsom.
V tožbi je zapisano, da Trump nima pooblastil za enostransko uvedbo carin, torej odločanje o njih brez kongresa. Ameriški predsednik je sicer uvedbo carin utemeljil z določbami zakona o izrednih mednarodnih gospodarskih pooblastilih, a Kalifornija trdi, da si je izredne razmere enostavno izmislil. Podobno je zapisano tudi v tožbi podjetij, ki je bila vložena v ponedeljek.
“Kaotično uvajanje carin je nezakonito, povzroča velike borzne padce in predstavlja veliko grožnjo gospodarstvu,” je sporočil pravosodni minister Bonta.
Newsom skuša obenem voditi neodvisno gospodarsko politiko Kalifornije in v boju zoper carine navezuje stike s tujimi državami.
“Namesto da bi se osredotočal na razraščanje kriminala, brezdomstvo in visoke cene, Gavin Newsom zapravlja čas s poskusom blokirana zgodovinskih prizadevanj predsednika Trumpa za končno soočenje z izrednimi razmerami zaradi trajnih zunanjetrgovinskih primanjkljajev ZDA,” je na tožbo po navedbah bruseljskega portala Politico odgovoril namestnik tiskovne predstavnice Bele hiše Kush Desai.