Kako otroku sporočiti, da se starša ločujeta

3 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Ločitev je eden najtežjih trenutkov v življenju vsake družine, še posebej pa lahko močno vpliva na otroke. Kako jim na primeren način sporočiti, da se starša ločujeta? Kako jih pri tem podpreti in jim pomagati, da bodo spremembo čim lažje razumeli in predelali?

O teh pomembnih vprašanjih smo se pogovarjali z Ano Trček, družinsko in zakonsko terapevtko, ki nam je svetovala, kako se s to težko temo soočiti na čim bolj empatičen in otroku prijazen način.

Ana Trček

Ana Trček je družinska in zakonska terapevtka. Kot strokovnjakinja na tem področju se ukvarja z obravnavo in podporo posameznikom, parom in družinam pri reševanju različnih čustvenih, odnosnih in psiholoških težav. Kot terapevtka v domžalskem Študijsko raziskovalnem centru za družino (ŠRCD) pomaga izboljšati komunikacijo, premagovati konflikte in krepiti medsebojne odnose.

Starša skupaj naznanita odločitev o ločitvi

Razhodi so zelo različni. Ponekod traja več mesecev, celo leto, preden starša povesta otroku svojo odločitev glede ločitve, ponekod je povezano z bivanjsko situacijo, ponekod se eden od staršev nemudoma odseli… Kdaj in kako naj starša otroku povesta za ločitev? Ali je pomembno, da sta pri tem oba prisotna?

Zelo pomembno je, da otrok novico izve neposredno od obeh staršev, in to v trenutku, ko sta odločitev o ločitvi že dokončno sprejela. Če je le možno, je dobro, da sta pri tem prisotna oba starša, saj s tem dobi otrok sporočilo, da bosta kljub razhodu ostala oba njegova starša ter da ni sam v tej situaciji. Ključno je, da starša predstavita situacijo dovolj jasno otrokovim letom, da je razlaga iskrena, hkrati pa pomirjujoča. Izogibati se je potrebno medsebojnem obtoževanjem, saj tu ne gre za starša, ampak za otroka. Otroku je potrebno zagotoviti, da za razhod ni kriv on, da kljub temu ostaja ljubljen in varen.

Otroci v različnih starostnih obdobji so različno dojemljivi za sprejem novice o ločitvi staršev. Kako pomembna je starost otroka pri izbiri pristopa? Kako naj starši prilagodijo razlago glede na otrokovo razvojno stopnjo?

Starost otroka zelo močno vpliva na njegovo dojemanje in razumevanje ločitve.

  • Malčki (stari od 0-3 let) potrebujejo predvsem občutek varnosti in stabilnosti. Pojasnilo naj bo preprosto in vezano na spremembe v vsakdanjem življenju (npr. »Ati bo zdaj živel v drugi hiši, a te bo še vedno redno obiskoval.«).
  • Predšolski otroci (do 6 let) še ne razumejo točno, kaj ločitev pomeni, saj še nimajo izoblikovanih vzročno-posledičnih povezav in zato začnejo hitro kriviti sebe za ločitev. Ob tem jim je potrebno zagotoviti, da oni niso razlog za razhod.
  • Osnovnošolski otroci že malo bolje razumejo odnose, kljub temu pa še vedno potrebujejo jasne, predvsem pa iskrene odgovore. Ob tem pa moramo paziti, da jih ne bremenimo s podrobnostim partnerskih težav.
  • Najstniki (12+let), pri katerih lahko pričakujemo, da se bodo na ločitev odzvali čustveno ali celo jezno, bili bodo zelo zmedeni. Zagotoviti jim je potrebno prostor za izražanje občutkov ter zagotovilo, da starša ostajata prisotna v njihovem življenju.

Besede, s katerimi sporočimo otroku, da se starša ločujeta

Kako lahko starši ublažijo šok in zmanjšajo stres, ki ga otrok doživi ob takšni novici? So morda kakšne konkretne tehnike ali besede, ki jih priporočate?

V prvi vrsti bi najprej poudarila, da je potrebno uporabljati jasne in preproste pomirjujoče stavke. Taki so na primer »Vem, da je to težko slišati, ampak želiva, da veš, da te imava oba še vedno rada in bova še naprej skrbela zate«.

Otrokova čustva so v tem zelo pomembna in jih ne smemo zanemarjati. Ponuditi jim je potrebno prostor, kjer bodo njihova čustva ovrednotena in odgovoriti na njihova vprašanja, na primer: »Razumljivo je, da si žalosten/jezen/zmeden. Tukaj sva zate«.

Otrok mora dobiti zagotovilo, da kljub starševski ločitvi, to še ne pomeni, da se bosta ločila tudi od njega. Poudarjati je potrebno, da bo imel otrok še vedno stik z obema staršema,  še vedno bosta oba njegova starša, ki ga bosta imela še vedno enako rada in bosta skrbela zanj.

Kljub ločitvi pa je dobro še vedno ohranjati rutino in predvidljivost. S tem se pri otroku zmanjšuje občutek negotovosti.

Ločitev je naporna, še težje je otroku

Kako se lahko starši pripravijo na morebitna čustvena vprašanja ali reakcije otroka? Na kaj morajo biti posebej pozorni v naslednjih tednih in mesecih po novici o ločitvi?

Pripravijo se lahko tako, da si vzamejo čas za pogovor z otrokom in ostanejo odprti za vsa otrokova vprašanja. Ključnega pomena je iskrenost, vendar pa je kljub temu potrebno paziti, da so informacije, ki jih podajamo, prilagojene otrokovi starosti.

Ločitev je za starše lahko naporna, toliko bolj težko pa je otroku. Kako otrok dejansko dojema ločitev staršev, je vidno kasneje, zato je še tako pomembno, da so starši pozorni na otrokovo vedenje. Pričakujejo se lahko spremembe (kakšne je odvisno od otrokove starosti), kot so tesnoba, spremembe v vedenju, jeza ali umik. V teh trenutkih se jim mora zagotoviti varnost.

Izognite se pogostim napakam pri naznanjanju ločitve

Ali obstajajo kakšne pogoste napake, ki jih starši nehote naredijo pri sporočanju ločitve? Kako se jim izogniti?

V prvi vrsti bi poudarila nepripravljenost staršev na pogovor. Otroci čutijo, da nekaj ni v redu in so zmedeni, s tem pa dobijo občutek negotovosti. Prav tako je pomembno, da otrok ne dobi preveč ali premalo informacij. S preveč informacij se lahko otroka preobremeni, s premalo pa se ga pušča v negotovosti in si lahko stvari razloži po svoje. Tako je pomembno tudi, da otrok ne dobi občutka, da mora izbirati stran, med enim ali drugim staršem.

Temu se lahko izognemo tako, da ne govorimo slabega o drugem staršu. Ne glede na starševo jezo na partnerja je ta še vedno starš otroka. S tem škodujemo odnosu do obeh staršev. Ena izmed pomembnih napak, ki jo starši lahko naredijo, pa je tudi podajanje obljub, ki je starši ne morejo izpolniti. Potrebno je, da so realni glede prihodnosti, ki jih čaka in se otroku ne da lažnih pričakovanj. S tem se otroku le poveča razočaranje.

Kako pomembno je, da otrok dobi občutek varnosti in stalnosti v tem obdobju? Katere stvari lahko starši naredijo, da mu olajšajo prehod v novo življenjsko situacijo?

Občutek varnosti in stalnosti je eden ključnih, če ne najbolj pomemben za otrokovo stabilnost in prilagajanje na novo realnost. Da mu olajšajo prehod, lahko starši poskrbijo z ohranjanjem rutine, kot so redni urniki. Poudarjati mu morajo, da je ljubljen in da ločitev ni njegova krivda ter mu zagotoviti redne stike. Spodbujati morajo odprto komunikacijo, da lahko otrok izraža svoja čustva brez strahu pred obsojanjem. Prav tako je potrebno, da se starša me seboj ne prepirata pred otrokom in v konflikte ne vmešavata otroke. Težave naj rešujeta kar se da mirno in sta si enotna glede nadaljnje vzgoje otrok. Otrok ne sme začutiti, da je posrednik.

Partnerska zveza se končuje, starševska vloga ostaja

Ni enostavnega ali popolnoma brezskrbnega načina, kako otroku povedati, da se starša ločujeta. Ne glede na to, kako premišljeno in skrbno starši oblikujejo sporočilo, bo to za otroka pomembna in čustveno zahtevna novica. Pomembno pa je, da jo dobi na način, ki mu omogoča razumevanje in občutek varnosti – z iskrenostjo, sočutjem in jasnostjo.

Čeprav se partnerska zveza končuje, starševska vloga ostaja. Otroci potrebujejo zagotovilo, da jih imata oba starša še vedno rada in da bosta ostala del njihovega življenja. Prav način, kako starša komunicirata in kako skupaj podpirata otroka v tem procesu, bo ključno vplival na njegovo doživljanje in prilagajanje na novo situacijo.

Še posebej pomembno je, da otrok ne prevzame krivde za ločitev nase. Otroci pogosto iščejo razloge v sebi in mislijo, da so oni povzročili razhod. Zato morata starša jasno in večkrat poudariti, da je odločitev njuna, da otrok ni kriv in da ga imata kljub spremembi še vedno brezpogojno rada. Le z odprto in pravilno komunikacijo lahko otroku omogočimo zdrav duševni razvoj in mu pomagamo, da skozi to izkušnjo prehodi čim manj boleče.

Za dodatno pomoč se lahko obrnete na Študijsko-raziskovalni center za družino (ŠRCD) v Domžalah na info.domzale@srcdljubljana.com ali na ana.trcek@srcdljubljana.com.

 

Avtor: Saša Obersnu; Foto: canva.com

Partnerstvo in ločitev: Vse OK, dokler nisva pričela deliti premoženja

The post Kako otroku sporočiti, da se starša ločujeta appeared first on domžalec.si.

Read Entire Article