ARTICLE AD
Za mnoge gostiteljice je čiščenje pekača za peko opravilo z zvezdico. Z navadno gobico namreč ni vedno mogoče odstraniti maščobe in pepela. V tem primeru potrpežljivost in nekaj dobrih nasvetov ne bosta odveč.
Ploščo za peko lahko očistite z običajnimi sredstvi za pomivanje posode / foto depositphotos.com
Vsaka gostiteljica ve, da je v kuhinji najtežje ohraniti štedilnik v odličnem stanju. In če lahko plinsko površino očistite v 15 minutah, je s pladnji in oblikami za peko in peko vse skupaj veliko bolj zapleteno.
Preberite si tudi: “V času, ko se je v kuhinji kuhalo, je bilo potrebno izvesti več postopkov, ki so bili v preteklosti zelo zahtevni:
Kako odstraniti zastarelo maščobo s pekača
Če ne veste, kako očistiti pekač, začnite z najlažjim in najcenejšim načinom. Ploščo za peko vzemite iz pečice. Navlažite ga in izdatno posujte s sodo bikarbono. Dodajte malo detergenta za pomivanje posode. Detergent zmešajte s sodo bikarbono, da reagira, in pekač pustite delovati 30-40 minut. Pekač sperite s tekočo vodo.
Pekač lahko očistite tudi tako, da ga zavrete. Umazan pekač postavite v pečico. Nalijte vanj dve skodelici vode in nekaj detergenta za pomivanje posode. Vklopite pečico na 100 stopinj in jo pustite stati 25-30 minut. V tem času se bo s površine pekača spustila maščoba, ki jo lahko enostavno sperete pod vodovodno pipo.
Pekač lahko doma očistite tudi s citronsko kislino. Pekač postavite na mizo. Navlažite ga z gobo in izdatno poškropite s citronsko kislino. Pustite delovati 30-40 minut, nato pa ga s kovinsko gobico sperite pod tekočo vodo.
Pekač z zastarelimi sajami lahko očistite z navadnim milom za pranje perila. Milo naribajte na strgalu. Položite ga na pekač, prelijte z nekaj kozarci vrele vode in pustite, dokler se raztopina popolnoma ne ohladi. V primeru močnega onesnaženja lahko pladenj s pralnim milom segrejete. To storite tako, da vklopite pečico na 120-150 stopinj in pustite pladenj z milom v njej 30-40 minut.
Ploščo za peko lahko očistite saj s katerim koli detergentom, namenjenim za pranje štedilnikov. Če uporabite aerosolno čistilo za štedilnike, se bo vaš pekač bleščal kot nov. Če nimate pri roki nobenega čistilnega sredstva iz trgovine, lahko pladenj za peko očistite s sodo bikarbono in kisom. To storite tako, da pekač vzamete iz pečice, ga izdatno potresete s sodo bikarbono in jo pogasite s kisom. Med sodo bikarbono in kisom bo prišlo do reakcije, zaradi katere se bo pepelika začela ločevati od površine pekača. Ploščo za peko pustite z raztopino 30 minut, nato pa jo operite pod tekočo vodo.
Kako očistiti aluminijast pekač od karbonskih oblog
Težava pri pranju takšnih pekačev je, da v tem primeru ne morete uporabiti kisline. Kis, limona ali citronska kislina bodo poškodovali površino aluminijastega pladnja.
Aluminijast pekač najlažje očistite tako, da ga prelijete z vrelo vodo in ji dodate detergent za pomivanje posode. Če je umazanija prevelika, v pladenj vlijte 2-3 skodelice vode, dodajte detergent in pladenj za 30 minut postavite v pečico, ogreto na 130-140 stopinj.
Aluminijast pekač lahko očistite tudi z uporabo kavne usedline. Na pladenj položite kavno usedlino in ga pustite delovati 30 minut, nato pa pladenj z gobo operite pod tekočo vodo. Kavna usedlina bo delovala kot piling in maščoba se bo zlahka odstranila.
Aluminijaste pekače lahko očistite tudi z amoniakom, tako da ga nanesete z vatirano palčko ali gobo.
Za čiščenje aluminijastega pekača od saj ne uporabljajte noža. Prav tako ne uporabljajte kovinskih čopičev in gobic. Če to storite, boste poškodovali zgornjo plast pladnja.
Kako očistiti emajliran pekač od saj
Emajliran pekač lahko očistite z milno raztopino. Na strgalniku naribajte navadno milo za pranje perila. Milo položite na pekač in ga prelijte s tremi skodelicami vrele vode. Če onesnaženje ni premočno, pustite pekač na mizi, dokler se milna raztopina ne ohladi. Če je plast žlindre zelo velika, postavite pekač v pečico in ga pustite 30-40 minut pri 100 stopinjah.
Emajliran pekač lahko očistite tudi s sodo bikarbono. Na pekač preprosto potresite sodo bikarbono in dodajte nekaj žlic vode, da dobite kašo. Po 20-30 minutah pladenj z gobo sperite pod tekočo vodo.
Upoštevajte, da emajliranega pekača ne smete preveč temeljito drgniti s kovinsko gobico, sicer ga boste le opraskali.
Kako očistiti kalup za peko
Obstaja več vrst pekačev: kovinski, stekleni in silikonski.
Mehke silikonske kalupe najlažje očistite z običajnim detergentom za pomivanje posode. Kalup postavite v globoko skledo ali lonec, dodajte detergent in prelijte z vrelo vodo, da voda popolnoma prekrije kalup. Kalup pustite v raztopini, dokler se voda popolnoma ne ohladi.
Kovinske modele za peko lahko očistite s sodo bikarbono. Kalup namažite z raztopino sode bikarbone in vode ter ga pustite delovati 30-40 minut. Če je umazanija zelo močna, dodajte nekaj žlic detergenta za pomivanje posode.
Stekleni model za peko lahko očistite z raztopino sode bikarbone in detergenta za pomivanje posode. V kalup vlijte detergent, dodajte sodo bikarbono in temeljito premešajte. Z raztopino namažite kalup in ga pustite delovati 30 minut, nato ga sperite pod tekočo vodo. V primeru močnega onesnaženja postopek ponovite ali pa kalup z raztopino za 20-30 minut pošljite v pečico pri temperaturi 120-140 stopinj Celzija.
Článek Kako hitro očistiti pekače in kalupe: najučinkovitejša sredstva se nejdříve objevil na Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc.