ARTICLE AD
Slovesnost bo vodil kardinal Giovanni Battista Re, dekan kardinalskega zbora, in bo vključevala tradicionalne obrede Ultima commendatio in Valedictio, s katerimi se bo papeža simbolično izročilo Bogu.
VATIKAN – Pogreb papeža Frančiška, ki je umrl 21. aprila 2025 v starosti 88 let zaradi možganske kapi in srčnega zastoja, bo potekal v soboto, 26. aprila, ob 10. uri na Trgu svetega Petra v Vatikanu. Slovesnost bo vodil kardinal Giovanni Battista Re, dekan kardinalskega zbora, in bo vključevala tradicionalne obrede Ultima commendatio in Valedictio, s katerimi se bo papeža simbolično izročilo Bogu.

Javni ogled
Papeževo telo je trenutno položeno v odprti krsti v kapeli rezidence Casa Santa Marta, od koder bo 23. aprila ob 9. uri preneseno v baziliko svetega Petra. Tam bo do petka zvečer omogočen javni ogled, pri čemer bo bazilika odprta do polnoči, da bodo verniki lahko izkazali spoštovanje.
Jasna oporoka
Papež Frančišek je v svoji duhovni oporoki izrazil željo po preprostem pogrebu in pokopu v baziliki Santa Maria Maggiore v Rimu, s čimer bo prvi papež po več kot stoletju, ki ne bo pokopan v Vatikanu. Odločil se je tudi za enostavno leseno krsto, obloženo s cinkom, in opustil tradicijo trojne krste.
Trump prvič na obisk na tuje
Na pogrebu se pričakuje prisotnost številnih svetovnih voditeljev in visokih dostojanstvenikov. Med potrjenimi udeleženci so italijanski predsednik Sergio Mattarella, predsednica vlade Giorgia Meloni, predsednik Evropske komisije Ursula von der Leyen, francoski predsednik Emmanuel Macron, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, španski kralj Felipe VI. z ženo Letizio, britanski princ William ter ameriški predsednik Donald Trump z ženo Melanio. Prav tako bodo prisotni predsedniki in premierji iz številnih drugih držav, vključno s slovensko predsednico Natašo Pirc Musar in premierjem Robertom Golobom.
Pogreb bo potekal v skladu z reformiranim liturgičnim obrednikom Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, ki ga je papež Frančišek odobril leta 2024, da bi poenostavil pogrebne obrede in jih približal običajnim škofovskim pogrebom. S tem je želel izraziti svojo zavezanost skromnosti in bližini ljudem.
V baziliki Santa Maria Maggiore
Po pogrebu bo papež pokopan v baziliki Santa Maria Maggiore, blizu ikone Salus Populi Romani, ki ji je bil posebej predan. S tem bo izpolnjena njegova želja po preprostem in skromnem pokopu, brez posebnih okraskov, z napisom njegovega papeškega imena v latinščini – Franciscus.
Pogreb papeža Frančiška bo priložnost za vernike in svetovno javnost, da se poslovijo od papeža, ki je zaznamoval Cerkev s svojo ponižnostjo, skrbjo za revne in prizadevanji za mir. Njegova smrt je sprožila devetdnevno obdobje žalovanja, znano kot Novendiale, po katerem bo sledil konklave za izvolitev njegovega naslednika.
Celoten dogodek bo prenašan v živo, pričakuje pa se tudi množičen obisk vernikov in romarjev iz celega sveta, ki bodo prišli v Rim, da se poklonijo spominu na papeža Frančiška. Vatikanske oblasti so že sprejele posebne varnostne in logistične ukrepe za nemoten potek slovesnosti.
Pogreb papeža Frančiška bo tako zgodovinski dogodek, ki bo zaznamoval konec enega najbolj prepoznavnih pontifikatov sodobnega časa in začetek novega poglavja v zgodovini Katoliške cerkve.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www
The post Kako bo potekal pogreb papeža Frančiška? first appeared on NaDlani.si.