ARTICLE AD
Rdeče-rumena nalepka z napisom “Angles Mortes” se na prvi pogled zdi le ena izmed mnogih oznak, ki krasijo zadke in stranice avtobusov, tovornjakov in vse pogosteje tudi avtodomov. Marsikateri voznik osebnega avtomobila ali kolesar jo opazi, a ne pozna njenega pomena. Pa vendar ima ta nalepka zelo jasno vlogo: opozarja na nevarnost, ki jo vsakodnevno podcenjujemo v prometu. Nevarnost mrtvih kotov.

Kaj pomeni izraz Angles Mortes
Pomen v prevodu
Francoski izraz “Angles Mortes” v slovenščini pomeni “mrtvi koti”. Gre za dele ob vozilu, ki jih voznik ne vidi, čeprav uporablja vzvratna in stranska ogledala. Ta izraz se je v evropskem prometu začel uporabljati predvsem v kontekstu večjih vozil, kjer so mrtvi koti zaradi njihove velikosti posebej izraziti.
Kje se nalepka pojavlja
V Franciji je od leta 2021 naprej nalepka zakonsko obvezna za vsa težka vozila, daljša od 7,5 metra, in to tako na obeh bočnih straneh – kot tudi zadaj. Podobne prakse so prevzele še druge države, čeprav zakonodaja različno določa, ali je oznaka obvezna ali priporočljiva. Vedno več lastnikov avtodomov in kamperjev pa nalepko namešča tudi prostovoljno, saj želijo opozoriti na svojo omejeno vidljivost.
Zakaj so mrtvi koti tako nevarni?
Nevidna nevarnost
Vsak voznik pozna občutek, ko avtomobil ali kolesarja prepozno opazi v ogledalu. Pri osebnih avtomobilih so mrtvi koti relativno majhni, pri večjih vozilih pa se raztezajo ob straneh in zadaj v tolikšni meri, da voznik v njihovi bližini enostavno ne vidi drugega udeleženca.
Največje tveganje za ranljive udeležence
Posebej ogroženi so kolesarji, pešci in vozniki skirojev. Največ nesreč se zgodi pri zavijanju v desno, ko se udeleženec prometa nahaja tik ob desni strani tovornjaka. Voznik ga v ogledalu ne vidi in zavije v njegovo smer. Posledice so pogosto tragične.
Nalepka kot orodje osveščanja
Več kot le simbol
Nalepka Angles Mortes ni namenjena zgolj temu, da izpolni predpis. Njena vloga je opozorilna in vzgojna. Vsakdo, ki jo vidi, se mora zavedati, da se nahaja v potencialno nevarnem položaju. To pomeni, da se mora bodisi umakniti bodisi ravnati previdno.
Primer za druge oznake
Podobno kot oznake za otroke v avtu ali opozorilne table na prikolicah, ima tudi nalepka Angles Mortes predvsem pomen komunikacije. Sporoča: “Voznik vas ne vidi. Ne zanašajte se na to, da vas bo.”
Zakaj jo najdemo tudi na avtodomih
Avtodomi so velikih dimenzij
Moderne bivalne prikolice in avtodomi so dolgi tudi do 8 metrov, široki skoraj 2,5 metra in visoki nad 3 metre. Zaradi svoje oblike imajo velik del obstranskega in zadnjega območja povsem neviden iz vozniške kabine, čeprav so opremljeni z ogledali in celo kamerami.
Povečana mobilnost in turistični promet
V poletnih mesecih se število avtodomov na evropskih cestah drastično poveča. Turisti, ki morda niso navajeni vožnje tako velikih vozil, se v urbanih središčih in ozkih ulicah hitro znajdejo v zahtevnih situacijah. Nalepka opozori kolesarje in pešce, da to ni klasičen avtomobil.
Pravno ozadje nalepke
Zakonodaja v Franciji
Od 1. januarja 2021 je v Franciji obvezna uporaba nalepke Angles Mortes na vseh gospodarskih vozilih nad 3,5 tone. Vozila morajo imeti tri nalepke: eno zadaj, drugo na desni in tretjo na levi strani vozila. Če nalepka manjka, je predpisana kazen do 135 evrov.
Drugod po Evropi
V državah, kot so Belgija, Nemčija ali Italija, uporaba ni zakonsko obvezna, vendar je pogosto priporočljena. Številni prevozniki in zasebni lastniki se zanjo odločijo prostovoljno, saj s tem izboljšajo varnost in zmanjšajo odgovornost v primeru nesreče.
Ali je potrebna tudi za tujce
Da. V Franciji zakon velja za vsa vozila, tudi tista s tujimi registracijami. To pomeni, da mora vsak avtodom iz Slovenije, če potuje skozi Francijo, imeti nameščene oznake, če presega dolžino 7,5 metra in maso 3,5 tone.
Kako mora biti nalepka videti
Standardiziran dizajn
Nalepka mora imeti rdeče ozadje, žuto obrobo in ikono pešca in kolesarja v nevarni bližini velikega vozila. Napis mora biti jasno viden in berljiv: “ANGLES MORTES“.
Kje jo namestiti
Zadaj na spodnjem levem kotu, ob straneh pa na sprednjem delu nad sprednjim kolesom. Višina mora biti med 0,90 in 1,50 metra nad tlemi.
Kazni za napačno nameščene nalepke
Tudi napačna postavitev lahko pomeni kršitev. Poleg tega je pomembno, da nalepka ni obrabljena, poškodovana ali neberljiva. Pregled vozila lahko opravi prometni inšpektor ali policist.
Prometna (ne)varnost
Zmanjšanje nesreč
Po uvajanju obvezne nalepke v Franciji se je število nesreč, povezanih z mrtvimi koti, zmanjšalo. Ljudje so bolj pozorni, zlasti kolesarji, ki se izognejo vožnji ob desni strani tovornjakov.
Večja osveščenost
Vsak pogled na nalepko pomeni drobno učno izkušnjo. Postaja del vizualne prometne krajine in spodbuja premislek. Tudi pešci se pogosteje zazrejo proti ogledalom, preden prečkajo cesto ob velikem vozilu.
Kaj lahko naredimo kot udeleženci v prometu
Spoštujte opozorila
Nalepke niso naključne. Če jo opazite, se zavedajte, da je tam z razlogom. Ne vozite ali hodite tik ob bokih tovornjakov ali avtodomov. Počakajte, da se ustavijo ali oddaljijo.
Vozniki naj bodo dodatno pozorni
Tudi z nalepko odgovornost ni odpravljena. Uporaba kamer, senzorjev in ustrezna uporaba ogledal ostajajo obvezni del varne vožnje. V primeru dvoma raje ustavite.
Starši naj učijo otroke
Opozorite otroke, da velika vozila ne vidijo vsega. Učite jih, naj ne stojijo ob avtobusih ali tovornjakih, kadar želijo prečkati cesto.
Objava Kaj pomeni nalepka Angles Mortes na vozilih in zakaj nanjo ne smemo pozabiti? se je pojavila na Vse za moj dan.