Kaj pa, če baziliko režete narobe?

7 hours ago 9
ARTICLE AD

Bazilika je med najbolj priljubljenimi zelišči na slovenskih vrtovih. Njena nezamenljiva aroma spominja na poletje, mediteransko kuhinjo in sveže pripravljene jedi. Mnogi jo sadijo v loncih na balkonih ali na gredicah poleg paradižnika, saj velja za odlično sosedo. Toda kljub temu da raste bujno in hitro, jo veliko ljudi obrezuje napačno. Rezanje bazilike ni le stvar oblike, temveč tudi ključnega vpliva na njen okus, vonj in življenjsko dobo.

Zakaj je pravilno rezanje bazilike tako pomembno

Bazilika se pri rasti razvejča, če jo pravilno odrežemo. Namesto da bi jo trgali po en list, kar je pogosta napaka, je treba poznati natančno točko, kjer rez pospeši novo rast. S pravilnim pristopom dobimo več pridelka, aromati pridelka, aromati\u010nejše liste in močnejšo rastlino, ki bo preživela dlje v sezoni.

Cvetenje bazilikeCvetenje bazilike

Najpogostejše napake pri obrezovanju bazilike

Trganje posameznih listov oslabi rastlino

Ena izmed najpogostejših napak je obiranje listov z dna rastline. Mnogi ob prvi žetvi preprosto odtrgajo najnižjše liste in pustijo zgornje nedotaknjene. To je napačen pristop, saj rastlina s tem izgubi svojo osnovno podporo in fotosintezno sposobnost. Poleg tega se tako spodbuja rast v višino, brez razvejanja.

Pravilno je, da liste pobiramo s škarjami ali nožičem in to vedno na vrhu rastline, nad parom listov, kjer se iz zalistij že razvijata dve novi veji. S tem ustvarimo naravni Y, ki se razdeli v dve močni stebli.

Pustimo cvetove predolgo na rastlini

Cvetenje bazilike je znak, da se rastlina pripravlja na konec življenjskega cikla. V tej fazi začne upadati koncentracija eteričnih olj, listi pa postanejo grenkobni. Mnogi si sicer ob pogledu na ljubke bele ali vijolične cvetove premislijo in jih pustijo, a s tem bistveno zmanjšajo kakovost in aromo listov.

Cvetove je treba odstraniti takoj, ko jih opazimo. To storimo tik pod socvetjem, ponovno nad listnim parom. Rastlina bo s tem dobila signal, da mora energijo usmeriti nazaj v liste in ne v tvorbo semen.

Tako se reže bazilika, da bo večna

Poišči pravo mesto za rez

Najpomembnejša točka za obrezovanje bazilike je nekaj centimetrov pod vrhom, kjer se veji rastline razcepita. Tu se iz zalistij oblikujeta dve novi veji. Režemo vedno nad tem razcepom.

S tem spodbudimo rastlino, da iz ene veje razvije dve, ki bosta kmalu vsaka zase polni cvet in listja. To je naraven način množenja zelenja brez dodatnega sajenja.

Vsakič, ko se rastlina razveji, se podvoji potencial za novo žetev. Zato lahko s pametnim obrezovanjem iz ene rastline dobimo trikrat več listov, kot če bi jo preprosto pustili rasti v eno smer.

Reži redno, a zmerno

Priporočljivo je, da baziliko obrežemo enkrat tedensko ali vsaj vsake deset dni. Vročina in sonce poleti pomenita hitro rast, zato je pomembno, da jo sproti oblikujemo.

Nikoli ne odstranimo več kot tretjine rastline naenkrat. Pretirana žetev oslabi korenine in lahko privede do venenja. Bolje je, da rastlino opazujemo in režemo počasi, kot da naredimo en velik poseg.

Pomen pravilnega orodja pri obrezovanju

Zakaj škarje naredijo razliko

Mnogi si pomagajo s prsti in liste preprosto stisnejo med nohtom in kazalcem. Takšna praksa pogosto povzroči trganje stebel, kar odpre vrata okužbam, plesni in propadanju.

Najbolje je uporabiti oster vrtnarski nožič ali škarje. Rezi morajo biti čisti, natančni in ne smejo puščati zmečkanega tkiva.

Po vsaki žetvi je priporočljivo orodje razkužiti, da se prepreči prenos bolezni med rastlinami, še posebej, če gojimo baziliko ob drugih zeliščih, kot so meta, majaron ali origano.

Listi bazilike dobro delajoListi bazilike dobro delajo

Naj vaša bazilika traja do jeseni

Zaščita pred izsušitvijo in vročino

Po obrezovanju rastlina usmerja veliko energije v celjenje ran. Zato je pomembno, da jo zalijemo v jutranjih urah in ji če je mogoče, nudimo malo sence. Pretirana sončna izpostavljenost takoj po rezanju lahko povzroči opekline na sveže prirezani površini.

Dobro je, da uporabimo zastirko iz suhe slame ali kokosovih vlaken. Ta zadržijo vlago, obenem pa ovirajo rast plevela in ščitijo korenine.

Jesenska razmnožitev s potaknjenci

Proti koncu poletja lahko iz zdravih poganjkov bazilike naredimo potaknjence. Odrežemo vejico z dvema paroma listov, odstranimo spodnje in jo postavimo v kozarec vode.

Žee po nekaj dneh se bodo pojavile korenine. Te nove sadike lahko zasadimo v lonce in jih prestavimo v notranje prostore. S tem podaljšamo sezono sveže bazilike tudi v zimske mesece.

Bazilika je učenje potrpežljivosti

Zelišča niso industrijska proizvodnja

Rastlina, kot je bazilika, nas uči opazovanja, skrbnosti in spoštovanja ritma narave. Ni je mogoče siliti v bujno rast brez posledic. Pravilen pristop k obrezovanju je izraz vrtnarske modrosti in razumevanja, da več ni vedno bolje.

Zato je pomembno, da se ne zanašamo na instantne rešitve, temveč sčasoma osvojimo veščino pravega reza. Rastlina nam bo za to hvaležna z bogato aromo, neprimerljivim okusom in vsakodnevnim užitkom v domači kuhinji.

Objava Kaj pa, če baziliko režete narobe? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article