ARTICLE AD
Beguncem iz Južnega Sudana, ki so se zatekli v Etiopijo, grozi neizbežna zdravstvena katastrofa, so danes posvarili v nevladni organizaciji Zdravniki brez meja (MSF). Največji izziv predstavljata kolera in akutna podhranjenost, so dodali po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Po podatkih MSF je od 35.000 do 85.000 južnosudanskih beguncev zbežalo v Mattar, etiopsko mesto blizu meje z Južnim Sudanom.
Na območju je zaradi velikega števila beguncev lokalna infrastruktura preobremenjena. Zaradi ponovnega pojava bolezni, ki se prenašajo z vodo, kot sta kolera in driska, pa obstaja nevarnost zdravstvene katastrofe, so dodali v sporočilu.
MSF je obravnaval približno 1200 bolnikov s kolero, boleznijo, ki je v 10 do 20 odstotkih primerov lahko smrtna. Soočajo se tudi s primeri malarije, saj je bilo več kot 40 odstotkov hitrih testov za malarijo pozitivnih. Ob tem pa skoraj sedem odstotkov otrok, mlajših od pet let, kaže znake hude akutne podhranjenosti.
Organizacija je ob tem vse strani v konfliktu v Južnem Sudanu pozvala, naj zagotovijo varen humanitarni prostor ter zaščitijo tako civiliste kot humanitarne delavce. Mednarodne donatorje pa je MSF pozval, naj okrepijo pomoč, zlasti v Mattarju, kjer za begunce ni dovolj zatočišč in vode, težave imajo tudi z zdravstveno oskrbo.
Južni Sudan, ki se je leta 2011 osamosvojil od Sudana, se je med letoma 2013 in 2018 znašel v nasilni državljanski vojni, ki je zahtevala okoli 400.000 življenj. Sporazum o delitvi oblasti med sprtimi stranmi je zagotovil krhko umiritev razmer. Napetosti v državi so narasle, ko so oblasti konec marca pridržale podpredsednika in glavnega političnega rivala predsednika Salve Kiira, Rieka Macharja. Znova je izbruhnilo tudi nasilje.