»Jugoslovanske zastave legitimni simbol spomina na borce IX. korpusa«

1 day ago 11
ARTICLE AD

»Jugoslovanske zastave, ki so se kot sestavni del umetniškega prikaza pojavile ob skorajšnji 80. obletnici osvoboditve Gorice, predstavljajo legitimni simbol spomina na borce IX. korpusa, ki so mesto osvobodili izpod nacifašistične okupacije,« meni Mednarodna Mreža antifašistov (MMA) v zvezi z nedavno polemiko o jugoslovanskih zastavah, izobešenih na Verdijevem Korzu v Gorici.

»Zaskrbljujoče je opazovati selektivni zgodovinski revizionizem, ki se kaže v dvojnih merilih pri obravnavi zgodovinskih simbolov,« ugotavljajo. »Medtem ko se polemizira o prisotnosti jugoslovanskih zastav, ki predstavljajo simbol osvoboditve, se hkrati nekritično sprejemajo simboli enot, kot je Deseta MAS – dokazane kolaboracionistične formacije, ki je sodelovala z nacistično Nemčijo. Zgodovinsko je nedvoumno dokumentirano, da so te enote septembra 1943 aktivno sodelovale pri priključitvi primorskega ozemlja Tretjemu rajhu in pri izvajanju racij, katerih posledica je bila, med drugim, deportacija večine goriške judovske skupnosti v nacistična koncentracijska taborišča. Statistični podatki pričajo o tragičnih posledicah, saj jih je od 201 članov judovske skupnosti, ki so živeli v Gorici pred uveljavitvijo rasnih zakonov, ob koncu vojne ostalo le 12,« so zapisali.

V tiskovnem sporočilu opozarjajo tudi, da so zgodovinska dejstva glede osvoboditve Gorice jasna in temeljijo na primarnih virih ter da so v narodnoosvobodilnem boju sodelovali tako slovenski kot italijanski antifašisti, kar med drugim predstavlja temelj sodobne evropske identitete in njenih vrednot.

»Jugoslovanska zastava z rdečo zvezdo je mednarodno priznan simbol protifašističnega odpora in je del kolektivnega spomina na osvoboditev Evrope,« so zapisali, »razstava zastav, ki so bile najdene v nekdanji stavbi Občine Gorica in so zgodovinsko dokumentiran del goriške preteklosti, predstavlja legitimno obliko ohranjanja kolektivnega spomina.«

»Pristno sožitje med narodi, ki bi se moralo utelešati v Evropski prestolnici kulture GO!2025, lahko temelji izključno na poštenem soočenju z zgodovino, ob zavračanju vsakršne relativizacije ali, še huje, poveličevanja totalitarnih režimov in njihovih sodelavcev. V tem kontekstu je globoko protislovna odločitev goriške občinske uprave, ki je novembra 2024 potrdila častno meščanstvo Benitu Mussoliniju, podeljeno pred stotimi leti,« zaključuje MMA.

Read Entire Article