ARTICLE AD
V poletnem času, ko vrtovi ponujajo bogastvo sadja, marsikdo poišče tudi bolj domiselne načine za ohranjanje pridelka. Med zanimivejše rešitve sodi maceracija sadja v domačem žganju. Tokrat se posvetimo vpraŭanju, ki si ga postavljajo ljubitelji naravnih likerjev: kaj se zgodi, če v steklenico kuhanega žganja potopimo josto? In kako dolgo naj tam ostane?
Kaj je josta in zakaj je primerna za maceracijo
Josta je križanec med kosmuljo in črnim ribezom, ki združuje najboljše lastnosti obeh vrst. Ima temno vijolične, skoraj črne plodove, velikosti nekoliko večje od ribeza, vendar brez dlačic in trnov, ki krasijo kosmuljo.
Okus, ki preseneča
Josta ima aromo, ki jo lahko opišemo kot globoko, rahlo kislo in hkrati diskretno sladkasto. Ravno ta kombinacija jo naredi izjemno primerno za domačo maceracijo. Alkohol veže aromatične spojine iz jagod in jih s časom pretvori v bogat, kompleksen liker. Pa vendar po pameti, minister za zdravje opozarja: Uživanje alkohola lahko škoduje zdravju!
Zakaj je josta dobra izbira za žganico
Medtem ko se za sadje v žganju pogosteje uporabljajo višnje, borovnice ali kutine, je josta prava posebnost. Vsebuje veliko antocianinov, taninov in vitamina C. Ti sestavni deli ne poskrbijo le za okus, ampak tudi za barvo in obstojnost pripravka.

Koliko časa naj josta ostane v žganju
Optimalni čas maceracije joste v žganju
Ključno vprašanje vsakega, ki eksperimentira z domačimi pripravki, je vedno: koliko časa pustiti sadje v alkoholu? V primeru joste je odgovor odvisen od želenega rezultata.
Priporočeni čas: 4 do 6 tednov
Za najboljši okus in barvo je josto priporočjljivo pustiti v žganju od 4 do 6 tednov. V tem obdobju alkohol izvleče iz plodov večino aromatičnih olj, sladkorjev in pigmentov.
Na kaj pazite med maceracijo
- Steklenica naj bo temna ali shranjena v temnem prostoru
- Pokrov naj tesni, a brez pretiranega pritiska
- Plodovi naj bodo popolnoma prekriti z alkoholom
- Enkrat na teden rahlo pretresite vsebino
Kaj se zgodi, če stoji predolgo
Če sadje pustite v žganju predolgo (več kot 3 mesece), se lahko sprostijo grenke snovi iz pešk ali kožic, kar lahko pokvari okus.
Kakšnega okusa bo končni pripravek
Od sveže sadne do globoko aromatične note
Namočena josta v alkoholu ustvari liker z rahlo pikantnim, sadno-kiselkastim profilom, v katerem se čuti nekaj ribeza in sence kosmulje. Alkohol se lepo zaokroži, aromatične kisline dodajo svežino, barva pa postane izjemno privlačna.
Sčasoma postane mehkejša
Z vsakim dnem maceracije okus postaja manj kisel, tanini se umirijo in pridejo do izraza mehkejši toni. Če liker kasneje filtrirate in dodate sladkorni sirup, boste dobili pravi domači jostovec.
Postrežba in uporaba
Liker iz joste je odličen ohlajen kot aperitiv ali digestiv. Lepo se poda tudi v koktajle ali kot dodatek v sladice, zlasti če ga malo pokapate po sladoledu, panna cotti ali čokoladni torti.
Se bo tekočina obarvala? Da, in kako!
Barva kot odsev naravnega pigmenta
Ena od najbolj opaznih sprememb pri maceraciji joste je prav barva. Plodovi vsebujejo veliko antocianinov, ki alkohol obarvajo v črnordeče do vijolične odtenke, odvisno od temperature in vsebnosti alkohola.
Prvi dnevi prinesejo spremembo
Že po nekaj dneh boste opazili, da žganica ni več prozorna. Po tednu dni postane tekočina temna in bogata. V čeznaj dodate ščep sladkorja, se odtenek dodatno poglobi.
Steklenica naj bo zaprta in v senci
Svetloba lahko barvo posvetli ali oksidira. Zato je pomembno, da steklenico hranite v kleti ali temnem kuhinjskem omarici.
Kaj narediti po koncu maceracije
Precediti, dosladkati, pustiti stati
Po 4 do 6 tednih sadje odstranite, tekočino precedite skozi gazo ali drobno cedilo. Po okusu lahko dodate sladkorni sirup (raztopino sladkorja in vode), če želite mehkejši, slajši liker.
Koliko sladkorja dodati
Za liter žganice priporočamo:
- Blaga sladkost: 100 g sladkorja
- Klasični liker: 150–200 g sladkorja
Sirup naj bo hladen, ko ga dodate, nato vse skupaj dobro premešajte in pustite stati vsaj 2 do 4 tedne, da se okusi povežejo.
Stekleničenje in shranjevanje
Končni liker nalijte v manjše steklenice in shranite na hladnem. Tako pripravljen izdelek bo ob pravilnem hranjenju obstojen tudi do dve leti. Z vsakim mesecem postane okus mehkejši in globlji.
Uporabna vrednost joste v alkoholu
Josta ni le za marmelado. V žganju pokaže vse svoje potenciale. Z nekaj potrpljenja, osnovnega znanja in dobro izbranim trenutkom žetve lahko ustvarite liker, ki navduši vsakogar.
To ni industrijska sladkoba. To je tekočina, ki jo ob srkanju spremljajo spomini na vrt, na sonce in na ročno trganje jagod.
Objava Josta v domačem žganju: koliko časa naj stoji in kakšnega okusa bo se je pojavila na Vse za moj dan.