ARTICLE AD
Vatikanska švicarska garda je pripravljena žrtvovati svoja življenja za papeža.
Vatikanska švicarska garda je najmanj številna vojska na svetu. Spoznajte njeno zgodovino, švicarske rekrute, slovesno prisego in usposabljanje te edinstvene sile, ki ščiti Vatikan že stoletja.
Najmanjša vojska na svetu, ki se pripravlja na prisego svojih najnovejših rekrutov, se je v preteklosti zapletla v srdite bitke.
S pernatimi čeladami, nabranimi ovratniki in barvnimi uniformami z napihnjenimi rokavi radovedni obiskovalci Vatikanske Švicarske garde pogosto primerjajo s srednjeveškimi dvornimi norčki. Toda medtem ko radi pozirajo za fotografije, niso tam, da bi jih zabavali.

Švicarska garda – vojska, ki je cenjena
Od zgodnjega 16. stoletja, ko so švicarski plačanci, cenjeni zaradi svojega poguma in zvestobe, vkorakali v Rim, da bi služili papežu Juliju II. To je bila najmanjša vojska na svetu vpoklicana v Vatikan z namenom ščititi papeža, njegovo rezidenco in meje mesta.
Redkokdaj se zgodi, da bi lahko novinarji vstopili v gardistične barake v vzhodnem delu Vatikana ter dobili vpogled v ozadje in vsakdanje življenje vojakov.
Prisega
Poglejmo, kaj se je dogajalo med prisego mladih nabornikov
Oblečeni v svoja tradicionalna rdeča, rumena in modra oblačila, skupaj z oklepi in helebardami, so možje vadili brezhibno koreografiran korak na dvorišču vojašnice. Med prisego so dvignili tri prste desne roke proti nebu, kar pomeni priklic Svete Trojice. Med tem so vzklikal papeško prisego.
Med 34, ki so se na slovesnosti za obljubili, da bodo “žrtvovali svoje življenje” za obrambo papeža, je 22-letni Renato Peter. Bil je rekrutiran iz vasi blizu Sant Gallo. To je ena , izmed mnogih v Švici, ki je stoletja zagotavljala mlade moške za elitno četo.
Švicarski gardist Renato
Kaj je povedal Renato:
Sanjal je o tem, da bi postal švicarski gardist. Star je bil 21 let, ko je prvič videl gardiste na papeški avdienci na Trgu svetega Petra..
“Popoldne smo šli pogledat vojašnico,” je dodal Peter, ki je bil takrat s svojo škofijo v Rimu. “Mislil sem si: Vau, kako frajersko delo!’ Mami sem rekel, da bom nekega dne švicarski gardist … Te sanje me niso nikoli zapustile.”
Stražarji so morda videti nenavadni. V resnici pa možje, ki stojijo za uniformami v renesančnem slogu, so prestali tekmovalni postopek prijave in strogo usposabljanje, da so prišli tako daleč. Uniforme, ki se zdijo malce neresna, je leta 1914 oblikoval polkovnik Jules Repond in ne Michelangelo, kot mnogi verjamejo.
Naborniki morajo biti moški, Švicarji, stari med 19 in 30 let, višji od 174 cm, neporočeni in predani katoličani z “neoporečnim značajem”. Odslužiti morajo švicarski vojaški rok in se zavezati, da bodo služili papežu vsaj dve leti. Poročijo se lahko po petih letih službovanja.
Helebarda je njihovo tradicionalno orožje. So pa tudi usposobljeni za uporabo malega sodobnega orožja, vključno s paralizatorji. Od leta 1981, ko je švicarska garda v civilu priskočila na pomoč ranjenemu papežu Janezu Pavlu II. po poskusu atentata na papeža, je močnejši poudarek na samoobrambnih in protiterorističnih tehnikah.
Število vojakov
Papež Frančišek je leta 2018 povečal število vojakov s 110 na 135. Vzrok za to so bili številni teroristični napadi v Franciji in drugod po Evropi.
“Kot vse vojske, moramo biti tudi mi pripravljeni na soočenje z vsemi situacijami,” je povedal nad častnik Eliah Cinotti, tiskovni predstavnik sil.
Poleg vojaškega usposabljanja so naborniki podvrženi intenzivnim psihološkim testom. S tem dokazujejo, da imajo mentalne sposobnosti, da se prilagodijo življenju švicarske garde. “Mnogim na tej točki spodleti. Nekateri pa po nekaj mesecih služenja ugotovijo, da to ni zanje. nato odidejo.” je dodal Cinotti.

Vloga švicarske garde je danes deloma ceremonialna in deloma služi kot varnostna služba papežu. V zgodovini pa je bila vpletena v srdite bitke.
Slavnostne prisege potekajo vsako leto 6. maja, ko obeležuje obletnico najtemnejše ure vojske leta 1527. Takrat je umrlo vseh razen 42 od 189 stražarjev, ko so branili papeža Klementa VII. med plenjenjem Rima s strani uporniških čet cesarja Svetega rimskega cesarstva Karla V.
Močna vojska je branila papeža tudi ko so sile Adolfa Hitlerja med drugo svetovno vojno vstopile v Rim, čeprav Nemci na koncu niso napadli Vatikana.
Je švicarska garda res Švicarka?
Da, biti švicarski državljan je eden od pogojev, da postaneš švicarski gardist. Švicarsko gardo so vedno sestavljali švicarski vojaki, čeprav delujejo neodvisno od švicarskih oboroženih sil. Najame jih rimskokatoliška cerkev.
Zakaj vatikanske vojske ne sestavljajo italijanski državljani?
Zelo dobro vprašanje, še posebej zato, ker je Vatikan sosed Rimljanov. Rimljani so znani kot uspešni branilci svojega imperija. Papeževa vojska je švicarska, ker so plačanci iz Švice sloveli kot eni najboljših na svetu. Francija in Španija sta že zbirali te bojevnike, kadar koli sta lahko. Pravzaprav je bil švicarski škof tisti, ki je predlagal oblikovanje kontingenta švicarskih vojakov izključno za papeževo uporabo.
Zakaj nosijo švicarski gardisti kostume v Vatikanu?
Uniforme so identične renesančnim uniformam, ki so jih nosili že v 16, stoletju.
Uniforma simbolno pooseblja duh predanosti papežu. Simbolično povezuje vojaka s tistimi iz preteklosti.
Koliko časa traja usposabljanje za švicarskega gardista?
Hiter odgovor je pet tednov. vendar se usposabljanje dogaja celo življenje. prošnjo za rekrutiranje mora potrditi duhovnik iz župnije. Za odobritev prošnje mine kar nekaj časa. Glede na to, da sta potrebna tudi švicarska osnovna izobrazba in zavezanost, da moški ostane še nekaj let neporočen. Potrebno je nekaj let, da se človek resnično pripravljen sprejeti tako odločitev.

Je vatikanska vojska prava vojska?
Da, švicarska garda je izurjena vojaška sila, ki bo izpolnila svojo dolžnost zaščititi papeža, če bi mu katera koli sila grozila.
Ali je švicarska garda isto kot vatikanska policija?
Ne. Švicarski gardisti so izurjeni vojaki, vendar je njihova dolžnost varovati papeža, ne prebivalcev Vatikana ali kraja samega. Vatikanska policija varuje varnost samega naroda. In da je stvar še bolj zmedena, je Trg svetega Petra v mejah Vatikana, vendar je pod pristojnostjo italijanske policije.
Ali je bila v preteklih letih aktivirana švicarska garda?
Kot zakonita vojska ene najmanjših držav na svetu je švicarska garda doživela svoj delež konfliktov. En pomemben primer se je zgodil v 16. stoletju med plenitvijo Rima, ko se je ¼ švicarske garde žrtvovala, da bi papežu Klemenu VII. omogočila beg. Kot častni vojaki so se znova pripravljali na isto obsojeno dolžnost v drugi svetovni vojni, a presenetljivo Hitler ni napadel Vatikana.
Vatikanski gardisti so na videz res malce smešni in zabavni. A v resnici so izurjeni vojaki, ki ščitijo in bodo še naprej ščitili papeža.
Pripravila AK
Viri: insightvacations.com, unsplash.com
The post Je švicarska garda res Švicarka? Spoznajte vatikansko švicarsko gardo first appeared on NaDlani.si.