Je sušenje las na zraku res bolj zdravo? Strokovnjaki razkrivajo resnico

4 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

Je sušenje las na zraku res bolj zdravo? Strokovnjaki razkrivajo resnico

Pogosto velja, da je sušenje las na zraku bolj zdrava izbira, se ta metoda v nekaterih primerih lahko izkaže za manj učinkovito in potencialno škodljivo, še posebej za določene tipe las. Strokovnjaki, kot sta Kerry E. Yates in Jacob Sirianno, pa po navajanju Byrdie opozarjajo, da se lahko sušenje na zraku pri določenih pogojih spremeni v dejavnik tveganja za poškodbe las, ki se kopičijo s časom. Ta članek raziskuje prednosti in slabosti sušenja na zraku ter ponuja nasvete za tiste, ki se odločajo med sušenjem na zraku in uporabo sušilca.

Kako lahko sušenje na zraku poškoduje lase?

Sirianno pojasnjuje, da če lasje ostanejo dlje časa mokri, pride do nabrekanja lasnega stebla, kar povečuje možnost lomljenja. “Počasnejše izhlapevanje vlage lahko oslabi notranjo strukturo las, še posebej pri finih ali poroznih laseh,” pravi Sirianno. Lasna vlakna so namreč sestavljena iz treh plasti, pri čemer kompleks celične membrane (CMC) igra ključno vlogo pri elastičnosti in moči las. Ko je CMC struktura ogrožena, lasje postanejo bolj dovzetni za kodranje, razcepljene konice in lomljenje.

Poleg tega lahko daljša izpostavljenost vlagi vpliva tudi na lipidno ravnovesje v laseh, kar lahko povzroči suhost in krhkost. Za tiste z občutljivejšimi tipi las lahko dolgotrajno mokro stanje povzroči, da lasje izgubijo svojo prožnost in naravni sijaj.

Prednosti in pravilni načini sušenja na zraku

Čeprav ima sušenje na zraku svoje slabosti, strokovnjaki poudarjajo, da ima ta metoda tudi pomembne prednosti. Manjša izpostavljenost toploti, ohranjanje naravne teksture in preprostost postopka so ključne koristi. Yates opozarja, da sušenje na zraku lahko ohrani povrhnjico las nepoškodovano, kar pomaga pri ohranjanju gladke površine in zdravega videza.

Da bi zmanjšali negativne učinke, je priporočljivo uporabiti metode, ki skrajšajo čas sušenja in tako omejijo vpliv dolgotrajne izpostavljenosti vlagi. Yates svetuje uporabo brisače iz mikrovlaken, ki bolje absorbira vlago, ter nežno odstranjevanje odvečne vode pri koreninah. Poleg tega svetuje, da se izogibate prekomernemu krtačenju mokrih las, saj so ti bolj krhki. Priporočljivo je tudi, da se uporablja nežne izdelke za nego, ki preprečujejo lomljenje in zagotavljajo zaščito povrhnjice las.

Prednosti sušenja s fenom in nasveti za pravilno uporabo

V nekaterih primerih je sušenje las s fenom pri nizki nastavitvi toplote lahko celo manj škodljivo kot sušenje na zraku. Yates pojasnjuje, da uporaba sušilca zmanjša čas, ko so lasje v mokrem stanju, kar pomaga ohraniti celovitost las in zmanjšati možnost lomljenja. Sirianno dodaja, da študije kažejo, da nadzorovano sušenje s fenom lahko učinkovito zaščiti CMC plast las, saj skrajša čas izpostavljenosti vlagi, kar prispeva k močnejšim lasem.

Pri sušenju s fenom pa je bistveno, da se uporabijo ustrezna orodja in tehnike. Toplotna zaščita, na primer sprej za zaščito pred vročino, pomaga zmanjšati škodo, ki jo povzroča visoka temperatura, saj ustvarja zaščitno oviro okoli las. Poleg tega uporaba difuzorja pripomore k enakomerni porazdelitvi toplote in pomaga ohranjati naravno teksturo kodrastih ali valovitih las. Sirianno priporoča tudi uporabo nastavka za šobo, ki usmerja pretok zraka in preprečuje povečano kodranje, kar vodi do gladkejšega in bolj urejenega videza las.

Čeprav lahko sušenje las na zraku v določenih primerih povzroči težave, kot so krhkost, kodranje in lomljenje, obstajajo načini, kako to metodo izvesti varno. Priporočljivo je uporabljati izdelke, ki skrajšajo čas sušenja in zmanjšajo škodljive učinke dolgotrajne vlage. Po drugi strani pa lahko nadzorovano sušenje s fenom pri nizki temperaturi prav tako pripomore k zdravju las, še posebej če se uporablja zaščita pred toploto.

Portal24;

Foto: Pixabay

Objava Je sušenje las na zraku res bolj zdravo? Strokovnjaki razkrivajo resnico je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article