ARTICLE AD
Sveže jagode s svojim sladkim okusom in živahno barvo prinašajo sonce v naše kuhinje. Vendar se to nežno sadje pogosto hitro pokvari. Mehke in plesnive nas kmalu razočarajo. Skrivnost podaljšanja njihove svežine ni hladilnik in ne neprodušne posode za sadje. Svežina jagod bo hitro izginila. Kako pravilno shraniti jagode, da bodo ostale sveže dlje časa?
Izbira popolnih jagod za najdaljšo življenjsko dobo
Pot do popolno shranjevanje jagod se začne na tržnici. Za razliko od mnogih drugih vrst sadja. jagode po obiranju ne bodo več dolgo zorele. Zato je začetna izbira ključnega pomena. Pri nakupovanju natančno preglejte vsako embalažo glede morebitnih znakov poškodb ali mehkih madežev. Že ena sama poškodovana jagoda lahko pospeši kvarjenje po vsej posodi.
Preverite barvo jagod: Iščite jagode z živo rdečo barvo in svežimi zelenimi peclji. Nič od tega ne sme biti poškodovano. Zeleni lističi na vrhu jagode niso le za okras. Pomagajo namreč zaščititi sadje in ohranjati svežino. Izogibajte se jagodam z belimi lisami. Jagode ki so blede so bile obrane prezgodaj in ne bodo dale želenega sladkega okusa.

Embalaža
Embalaža je pri shranjevanju jagod zelo pomembna. Tradicionalne plastične posode, ki jih srečujemo vse povsod, pogosto zadržujejo vlago. Vlaga pa pospešuje kvarjenje ali gnitje jagod. Kadarkoli je mogoče, izberite jagode v lesenih ali kartonskih posodicah, ki omogočajo boljši dotok zraka. To so zračni materiali in pomagajo jagodam, da ostanejo dlje časa sveže.
Preverite sorto jagod
Če imate možnost izbire različnih sort jagod, potem izberite tiste, ki se dobro skladiščijo.
Priljubljene sorte jagod
To sta Dream in Cléry, ki obrodita pozno spomladi. Poletne sorte pa so bolj sočne. Zato je pri shranjevanju potrebna še dodatna previdnost.. Manjše sorte, kot je Gariguette, imajo pogosto močan okus. So manjše in vsebujejo manj tekočine. Zato ostanejo dlje časa sveže. Bolj zahtevne so večje jagode, saj vsebujejo tudi več vode.
Manjše jagode vsebujejo manj tekočine. Zato ostanejo dlje časa sveže.
Optimalna rešitev za shranjevanje svežih jagod
V nasprotju s splošno prakso in prepričanji, niti hladilniki niti košare za sadje ne zagotavljajo idealnih pogojev za shranjevanje jagod. Hladen zrak hladilnika lahko spremeni teksturo in okus jagod. Shranjevanje na prostem pa olajša dostop vlage iz okolja, ki pospeši gnitje jagod.
Nadzorujte vlago
Idealna metoda shranjevanja združuje nadzorovano vlago in kroženje zraka. Priporoča se steklena ali plastična posoda s pokrovom. Dno obložite s papirnatimi brisačami, da vpijejo odvečno vlago. Podobno tudi vrtnarji nadzorujejo vlago. na ta način svoje vrtnine zavarujejo pred škodljivci, ki so navdušeni nad vlago – na primer polži.
Jagode nikar ne zlagajte na kup
Neopranih jagod ne zlagajte na kup, Bolje je, da na papirnato brisačko (prtiček, zložite le eno plast jagod. Če imate več jagod, med plasti položite papirnate brisače. Papirnate brisače bodo vpile in preprečile da se jagode zmečkajo.
- Pokrov posode pustite rahlo priprt ali vanj naredite majhne luknje. Tako bo omogočen dotok in kroženje zraka. Imeli boste nadzor nad vlažnostjo. Posodo hranite na hladnem in temnem mestu. –
- Najboljše mesto je temna hladna shramba ali klet.
- Idealna temperatura za shranjevanje jagod je med 2 in 4 stopinj Celzija.
- Če vseeno želite uporabiti hladilnik, jagode shranite v sprednji del, kjer so temperature nekoliko višje, in jih porabite v 1–2 dneh.

Načini priprave, ki podaljšajo svežino jagod
Preden shranite jagode, razmislite o hitri kopeli s kisom, da odstranite morebitne povzročitelje kvarjenja. Zmešajte en del belega kisa s tremi deli vode, nato pa jagode za 1-2 minuti na kratko potopite v raztopino. Ta raztopina uniči bakterije in spore plesni , ne da bi vplivala na okus. Po kopeli jagode temeljito posušite s papirnatimi brisačami, saj odvečna vlaga pospešuje kvarjenje.
Tega nikar ne počnite:
Uprite se skušnjavi, da bi pred shranjevanjem odstranili zelene lističe na jagodah. Ti naravni »klobuki« pomagajo zaščititi sadje in ohraniti svežino. Prav tako se izogibajte pranju jagod če jih želite le shraniti za kasneje. Voda vnaša vlago, ki lahko povzroči rast plesni. Plesen nastane zaradi vlage, ki se je nabrala na sadežu. Površina jagod pa je ravno prava za nabiranje vlage.
Če opazite, da se ena ali več jagod začnejo kvariti, jih takoj odstranite iz posode. Dovolj je le ena plesniva ali razpadajoča jagoda. Zelo hitro se bodo pokvarile tudi vse ostale.
Zakaj?
Med gnitjem se sprošča plin etilen, ki pospešuje gnitje sadja. Vsak dan preverite stanje jagod. Najprej pojejte najbolj zrele.

Medena voda
Medena voda je odličen način, s katerim lahko podaljšamo trajnost in svežino jagod. Dobro se obnese tudi pri drugih vrstah jagodičevja.
Za posebne priložnosti, ko želite, da jagodičevje dlje zdrži, razmislite o pripravi raztopine medene vode. Medena voda recept:
- 1 žlica medu
- 1 skodelica vode
(ena žlica medu na eno skodelico vode). Hitro namakanje ustvari naravno zaščitno pregrado, ki lahko podaljša svežino za 1-2 dni, hkrati pa okrepi naravno sladkost.
S temi načini boste lahko uživali v svežih in okusnih jagod veliko dlje časa kot sicer. Običajne metode shranjevanja so le za kratkotrajno shranjevanje – zjutraj v trgovini, popoldan na krožniku.
Da bodo jagode ostale sveže, ne pozabite:
Zrak naj kroži, vlaga naj bo minimalna, jagode pa pod budnim očesom. Tako ravnanjem je ključnega pomena za ohranitev teh čudovitih poletnih zakladov.
Pripravila AK
Viri: farmingdale-observer.com, unsplash.com
The post Jagode – niti hladilnik, niti skleda nista … first appeared on NaDlani.si.