ARTICLE AD BOX
Italijanska vlada, ki je na udaru zaradi izpustitve vodje libijske pravosodne policije Osame Almasrija Nadžima, ki ga zaradi domnevnih zločinov išče Mednarodno kazensko sodišče (ICC), je za to okrivila slabo napisan nalog za aretacijo. Zaradi primera Nadžim je državno tožilstvo proti premierki Giorgii Meloni in še dvema ministroma uvedlo preiskavo.
Pravosodni minister Carlo Nordio je danes v parlamentu v Rimu zagovarjal ravnanje vlade glede izpustitve libijskega generala, ki je osumljen vojnih zločinov, rekoč da je bil nalog ICC za prijetje Nadžima slabo napisan.
Kot je dejal pred poslanci, je bil nalog za prijetje, ki ga je ICC januarja poslal italijanskim oblastem po aretaciji Nadžima v Torinu, poln “netočnosti, nedoslednosti in protislovnih zaključkov”.
Minister je v očitkih na račun naloga za prijetje navedel predvsem nenatančnost glede datumov, ko naj bi bili očitani zločini storjeni, pri čemer so ti v obtožnici na nekaterih mestih datirani z 2011, drugod pa z 2015, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ob teh “jasnih, hudih in resnih protislovjih” bi bila “kakršna koli druga pobuda z moje strani neprimerna in prenagljena”, je dejal Nordio. Opozoril je tudi na druge vsebinske in postopkovne nepravilnosti, med drugim na to, da je bil dokument napisan v angleščini z odlomki v arabščini, poroča AFP.
Italijanska policija je Nadžima aretirala 19. januarja v Torinu na podlagi naloga za prijetje ICC zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti. Vendar pa so ga italijanske oblasti dva dni kasneje iz postopkovnih razlogov izpustile in ga z državnim letalom prepeljale nazaj v Libijo.
Tako opozicija kot ICC so kritizirale odločitev o izpustitvi Libijca, ki ga iščejo zaradi obtožb, vključno z umorom, posilstvom in mučenjem, povezanih z njegovim vodenjem centra za pridržanje Mitiga v Tripoliju.
Opozicija je bila tudi danes kritična do ravnanja vlade. Vodja Gibanja petih zvezd in nekdanji premier Giuseppe Conte je dejal, da je Italija postala “pristanišče in igrišče za kriminalce”. Voditeljica Demokratske stranke (PD) Elly Schlein pa je Meloni očitala strahopetnost in obžalovala, ker se premierka danes ni pojavila v parlamentu.
Premierka Giorgia Meloni je prejšnji teden razkrila, da je državno tožilstvo proti njej, pravosodnemu ministru Nordiu in notranjemu ministru Matteo Piantedosi sprožilo preiskavo v zvezi s primerom. Zatrdila je tudi, da je preiskava proti njej politično motivirana.