IOM od leta 2014 zabeležila 72.000 mrtvih in izginulih prebežnikov

5 hours ago 9
ARTICLE AD

Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je v zadnjem desetletju zabeležila več kot 72.000 smrtnih žrtev in izginotij na migrantskih poteh po vsem svetu – od tega večina prihaja iz držav, ki se soočajo z različnimi krizami, kaže danes objavljeno poročilo organizacije pod okriljem Združenih narodov.

Organizacija je poudarila, da je število smrtnih žrtev na migrantskih poteh lani znašalo najmanj 8938, kar je največ doslej, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“Te številke so tragičen opomin, da ljudje tvegajo svoja življenja, kadar zaradi negotovosti, pomanjkanja priložnosti in drugih pritiskov doma nimajo varnih ali izvedljivih možnosti za normalno življenje,” je v izjavi ob objavi poročila povedala vodja IOM Amy Pope.

Po podatkih poročila IOM je skoraj tri četrtine prebežnikov po svetu, ki so v zadnjih desetih letih umrli ali izginili, iz svoje domovine pobegnilo zaradi nestabilnosti, konfliktov, nesreč in drugih humanitarnih kriz. Pri tem so med drugim izpostavili Afganistance, Sirijce in Rohinge.

V zadnjem desetletju je med poskusi bega iz Afganistana umrlo več kot 5000 ljudi, večina od tega po letu 2021, ko so oblast v državi znova prevzeli talibani. V enakem obdobju je umrlo tudi več kot 3100 prebežnikov, ki pripadajo preganjani manjšini Rohingov v Mjanmaru.

“Vse prepogosto se zgodi, da ljudje med begom preprosto izginejo. Zaradi pomanjkljivih podatkov – zlasti na vojnih območjih in območjih pod vplivom različnih naravnih nesreč – je resnično število smrtnih žrtev verjetno še veliko višje od zabeleženega,” je opozorila soavtorica poročila Julia Black.

Najsmrtonosnejša za migrante sicer ostaja pot prek osrednjega Sredozemlja, kjer je življenje v zadnjih desetih letih izgubilo najmanj 25.000 ljudi. Skoraj polovica od tega je bila prebežnikov, ki so se na pot odpravili iz Libije, številni pa so v tej državi izginili tudi med prečkanjem Sahare.

Read Entire Article