ARTICLE AD
Današnji splet je hiter, natančen, personaliziran in predvsem – ves čas na dosegu roke. A še ne tako dolgo nazaj je bil internet nekaj povsem drugega. Nekaj počasnega, okornega in čudaškega. Bil je prostor, kjer se je kreativnost mešala z nerodnostjo in kjer je vsak uporabnik ustvarjal spletne vsebine iz čistega navdušenja, ne zaradi algoritma.
Preden je svet osvojil TikTok, preden so obstajali algoritmi, ki odločajo, kaj vidimo in kaj ne, je obstajal internet, ki ga današnja generacija Z skorajda ne pozna. To je bil čas, ko si moral počakati na dial-up povezavo, si izbiral zaslonsko ime za MSN Messenger in skrbel za digitalnega ljubljenčka. V nadaljevanju obujamo devet nepozabnih spletišč, tehnologij in fenomenov, ki so oblikovali začetek internetne dobe.

Zvoki “dial-up” povezave in glasba, ki je pomenila svobodo
Vzpostavitev povezave je bila dogodek
In tudi vir frustracij
Piskanje, hreščanje in neprepoznavni zvoki so bili uvod v digitalno pustolovščino. Dial-up modem je zavzel telefonsko linijo in včasih prekinil pogovor s teto iz Maribora. A ko se je povezava vzpostavila, je bila to zmaga – dostop do e-pošte, brskalnika Netscape Navigator in prvih forumov.
Počasen, a dragocen
Hitrosti so bile smešne v primerjavi z današnjimi. Toda občutek, da si povezan z vsem svetom, je bil vreden vsakega čakanja. Internet ni bil vedno prisoten – bil je privilegij in vznemirljiv dogodek.
MSN Messenger, predhodnik vseh pogovorov prek spleta
Prva prava spletna komunikacija
MSN Messenger je bil tam, kjer so se spletna prijateljstva rojevala in gasila. Tisti, ki so ga uporabljali, se še danes spomnijo bližnjic BRB (be right back) in ASL (age, sex, location). Pogovori so potekali pozno v noč, pogosto pa tudi s popolnimi neznanci.
Uporabniško ime je bilo tvoja osebna znamka
In status je pomenil več kot profilna slika
Uporabniki so skrbno izbirali vzdevke z velikimi in malimi črkami, številkami in čustvenčki. Sporočilo v statusu je bilo orodje za subtilna sporočila – ali pa drama za vso sosesko.
GeoCities – spletne strani brez pravil
Pred WordPressom in Squarespaceom
GeoCities je bil spletni prostor, kjer si lahko ustvaril lastno stran, tudi če nisi vedel nič o kodiranju. Strani so bile polne utripajočih napisov, mavričnih ozadij in GIF-ov s psički. Danes bi jih označili za oblikovno katastrofo, a takrat so bile osebne, ustvarjalne in svobodne.
Digitalno igrišče za vsakogar
Uporabniki so postali ustvarjalci
GeoCities je omogočil, da so povprečni uporabniki postali spletni oblikovalci, avtorji in programerji. Mnogi današnji razvijalci programske opreme pravijo, da se je njihova pot začela ravno tam.
AOL Instant Messenger – zgodnja nočna socializacija
Pogovori z znanci in neznanci
AIM, kot je bil poznan AOL Instant Messenger, je v ZDA postal sinonim za večerne spletne pogovore. Njegov ikonični zvok »You’ve got mail!« je pomenil, da se je nekaj začelo. Za mnoge je bil to začetek odvisnosti od digitalnega komuniciranja.
Oddaljenost ni bila več ovira
Oddaljeni prijatelji so bili na klik stran
AIM je prvič omogočil, da so mladi čutili pripadnost širši spletni skupnosti. Za marsikoga je bil to prostor prve simpatije, prepira ali razhoda.
Neopets – svet, kjer so živali živele na zaslonu
Skrb za digitalne ljubljenčke
Preden je prišel Pokémon GO, so Neopets zavladali spletu. Uporabniki so zbirali Neopoints, hranili svoje digitalne ljubljenčke in si prizadevali, da bi imeli najlepšo domačo stran.
Igra je bila resna zadeva
In tudi družabna mreža
Neopets ni bila le igra, bila je tudi spletna skupnost. Forum, trgovina, tekmovanja – vse v enem. Mnogi uporabniki so razvili resen odnos do svojih likov in jih vsak dan preverjali.
Napster in prva digitalna revolucija v glasbi
Deljenje datotek, ki je spremenilo industrijo
Napster je bil prvi program, ki je omogočil masovno deljenje glasbe prek spleta. Uporabniki so v nekaj minutah pridobili albume, ki jih sicer ne bi mogli nikoli kupiti. To je spremenilo glasbeno industrijo za vedno.
Pravno sivo območje
A kulturno gibanje
Čeprav je bil Napster kasneje zaprt zaradi tožb, je sprožil val sprememb. Za mnoge je bil to prvi stik z idejo, da je internet lahko vir vsebine brez posrednikov. Piratstvo? Da. A tudi izraz nezadovoljstva z omejitvami.
MySpace – prva prava družabna platforma
Pred Facebookom je bil MySpace
To je bil prvi prostor, kjer si lahko imel »prijatelje«, svojo steno, glasbo in blog. MySpace je omogočil, da si predstavil sebe – ne le v besedah, temveč tudi s pesmijo, ozadjem in vrstnim redom prijateljev.
Prvi spletni vplivneži
Glasbene kariere so se rojevale tukaj
Mnogi danes znani izvajalci so prvič opozorili nase ravno na MySpaceu. Tam so jih našli producenti, založbe in prvi oboževalci.
Tamagoči – internet brez interneta
Prva digitalna odgovornost
Tamagotchi ni bil spletni produkt, a ga mnogi štejejo za predhodnika spletnih iger z ljubljenčki. Ta mali jajčasti računalniček je zahteval pozornost, hranjenje in čiščenje. Če si ga zapustil, je – umrl.
Prehod v digitalno navezanost
Baterija je bila življenje
Otroci, ki so v 90. letih nosili Tamagotchi s seboj, so že takrat razvijali odnos z zaslonom. Šlo je za stik z digitalnim svetom, ki je bil oseben in resničen.
Spletni virusi in zlonamernost s karakterjem
Virusi z osebnostjo
V devetdesetih letih so bili virusi pogosto bolj šaljivi kot nevarni. Prišli so s smešnimi animacijami, glasbo ali obvestili, ki so začasno ustavili delo, a niso povzročili škode. Danes bi jih šteli med malware, a takrat so bili del kulture.
Virusi so se širili drugače
E-pošta in disketni prenos
Nekateri so viruse poslali prijateljem kot »hec«. Drugi so jih nehote prenesli iz foruma ali prek e-poštne verige. V vsakem primeru so ostali v spominu kot nekaj… osebnega.
Objava Internet, preden je obstajal TikTok: generacija Z tega ne pozna se je pojavila na Vse za moj dan.