ARTICLE AD
Svetovno povpraševanje po nafti se bo letos predvidoma okrepilo malenkost bolj od prejšnjih napovedi, je danes sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). K izboljšanju obetov sta po njenih navedbah prispevala zmanjšanje trgovinskih napetosti in padec cen surove nafte. Agencija ob tem poudarja, da politična negotovost ostaja.
Ameriški predsednik Donald Trump je aprila uvedel obsežne uvozne carine, ki so pretresle finančne trge in vzbudile zaskrbljenost glede morebitne gospodarske krize, ki bi lahko vodila tudi v zmanjšanje povpraševanja po nafti.
Medtem ko 10-odstotne carine na ameriški uvoz iz skoraj vseh držav ostajajo v veljavi, pa je Trump začasno zamrznil višje dajatve za glavne trgovinske partnerje, da bi jim dal prostor za pogajanja.
Agencija s sedežem v Parizu zato zdaj pričakuje, da bo slika svetovnega gospodarstva boljša, kot se je napovedovalo prej. Zdi se namreč, da carinski šok ne bo tako izrazit, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Naknadni premori, koncesije, izjeme in pogajanja bodo verjetno zmanjšali trajnost in gospodarski učinek carin,” je IEA zapisala v svojem najnovejšem mesečnem poročilu o naftnem trgu.
“Vseeno je politična negotovost velika, kar vpliva na razpoloženje potrošnikov in podjetij,” so poudarili v agenciji.
Svetovne cene nafte so se prejšnji mesec precej znižale, potem ko je Trump uvedel carine, razširjena skupina izvoznic nafte Opec+ pa je presenetljivo sporočila, da bo močno povečala črpanje tekočega zlata. Pri IEA ocenjujejo, da bodo padajoče cene nafte pripomogle k povečanju njene porabe.
Skladno z njihovi izračuni naj bi se letos povpraševanje po nafti v povprečju okrepilo za 740.000 159-litrskih sodov dnevno, medtem ko so v aprilskem poročilu pričakovali povečanje za 730.000 sodov dnevno.
Agencija je sporočila še, da se je povpraševanje v prvih treh mesecih letos okrepilo za 990.000 159-litrskih sodov na dan. Pričakuje, da se bo do konca leta ohladilo na 650.000 sodov dnevno, in sicer zaradi gospodarskih pretresov in rekordne prodaje električnih avtomobilov.
Skupno naj bi povpraševanje po nafti letos doseglo 103,9 milijona sodov dnevno.