ARTICLE AD BOX
Stavka traja že več kot leto dni, vlada dr. Roberta Goloba brez vizije.
LJUBLJANA – “V prispevku hrvaškega novinarja smo izvedeli za odhod še enega vrhunskega strokovnjaka iz javnega zdravstva. Ginekolog in porodničar dr. Leon Meglič je po 32 letih dela na Ginekološki kliniki, zaradi napovedanih zakonodajnih sprememb, zapustil ljubljanski UKC. Opozarja, da bolnišnice žal nimajo ne prostorov, ne postelj, niti medicinskih sester, da bi lahko tisti, ki si želijo delati več, to delali v javnih bolnišnicah. Poleg njegove izjave si lahko ogledate tudi del prispevka nacionalne hrvaške televizije HRT, kjer so poudarili, da v Sloveniji že zdaj primanjkuje vsaj 1.300 zdravnikov,” so o kruti realnosti priobčili www.facebook.com/zdravniskazbornica, kjer redno beležijo anomalije, ki pehajo slovensko družbo v družbo brez zdravnikov in medicinskega osebja…
Več ko leto dni!
Zdravniška stavka v Sloveniji, ki se je začela 15. januarja 2024, traja že več kot leto dni, kar jo uvršča med najdaljše stavke v zgodovini države. Kljub dolgotrajnim pogajanjem med Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) ter vlado do dogovora še ni prišlo. Glavni razlogi za stavko so zahteve po ločenem plačnem sistemu za zdravnike, določitev karierne poti ter odprava plačnih nesorazmerij, zlasti za starejše zdravnike. Fides poudarja, da vlada ni izpolnila sporazumov iz let 2022 in 2023, ki so predvidevali oblikovanje ločenega plačnega stebra za zdravnike do aprila 2023. Po drugi strani vlada navaja, da je zaradi nepredvidenih okoliščin, kot so bile poplave avgusta 2023, prišlo do zamud pri realizaciji dogovorov, ter da si prizadeva za čimprejšnjo sklenitev sporazuma. Kljub temu se zdi, da na vladni strani ni jasne vizije ali smernic za rešitev nastalega položaja, kar prispeva k dolgotrajnosti stavke. Medtem ko bolniki večjih težav zaradi stavke ne občutijo, saj so zdravstvene storitve večinoma nemoteno zagotovljene, pa stavka razkriva globlje težave v slovenskem zdravstvenem sistemu, ki ostajajo nerešene.
Zdravnikov premalo
V Sloveniji primanjkuje zdravnikov zaradi kombinacije več dejavnikov, med katerimi so najpomembnejši preobremenjenost, nizke plače v primerjavi z drugimi evropskimi državami ter dolgotrajni postopki zaposlovanja in specializacije. Mnogi mladi zdravniki se odločajo za odhod v tujino, kjer so pogoji dela boljši, plače višje, delovni čas pa bolj urejen. Poleg tega demografske spremembe vplivajo na večje povpraševanje po zdravstvenih storitvah, kar dodatno obremenjuje obstoječe kadre. Vlada sicer obljublja rešitve, vendar jih zdravniški sindikati ocenjujejo kot nezadostne, kar ohranja kadrovsko krizo v slovenskem zdravstvu.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: Zajem zaslona Zdravniška zbornica Slovenije
The post Hrvati so nam povedali: UKC zapustil izjemni ginekolog, v Sloveniji manjka 1300 zdravnikov first appeared on NaDlani.si.