Hrčkovo kolesce Tanje Fajon: tako obupno se bori proti Trumpovem “načrtu” za Gazo, da ne vidi več realnosti pred seboj

17 hours ago 10
ARTICLE AD BOX

Jasno je namreč, da izjav Donalda Trumpa o Gazi praktično nihče ne jemlje dobesedno, potem ko so se Kanadčani in Danci močno zaleteli s svojim odzivom na Trumpove izjave o Grenlandiji. Niso pa dojeli bistva njegovega načina komunikacije. Tanja Fajon pa praktično že vsak dan postreže z zaletavostjo, ki je očitno tudi posledica precej slabe poučenosti o tem, kdo in kaj so Palestinci in “Palestinci”.

Fajonova, SD in Levica želi “rešitev dveh držav”

“Nihče v tem delu sveta si ni zamislil prvega srečanja z Netanjahujem z nekim optimizmom […], ampak da bodo te izjave odsevale tako resno ignoranco zgodovine palestinskega ljudstva oziroma regionalnih geopolitičnih dejstev, pa si praktično ni bilo mogoče zamisliti,” je v oddaji Ob osmih na Radiu Slovenija 5. februarja povedala Fajonova, ki se je tisti dan mudila na obisku v Libanonu. Prepričana je, da je prisilno razseljevanje Palestincev nesprejemljiva poteza, ki je v nasprotju z mednarodnim pravom in bi le še okrepila napetosti na Bližnjem vzhodu. Ob tem je ponovila, da se s silo ne sme spreminjati meja in zagovarjala rešitev dveh držav. Prav tako je obsodila porast nasilja na zasedenem Zahodnem bregu.

Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so kasneje v odzivu na Trumpove izjave sporočili, da so predlogi o prisilni preselitvi Palestincev iz Gaze in načrti ameriškega predsednika glede prenove enklave nesprejemljivi in da predstavljajo očitno kršitev mednarodnega prava. “Zgodovina jasno kaže, da takšne politike zgolj poglabljajo cikle trpljenja, nestabilnosti in nepravičnosti,” so poudarili. Po navedbah zunanjega ministrstva Slovenija podpira pravico Palestincev, da ostanejo na svojih domovih in na svoji zemlji ter se samostojno odločajo o svoji prihodnosti.

Ponovili so tudi podporo rešitvi dveh držav in dodali, da Slovenija odločno zavrača “vsakršne poskuse nasilne širitve nezakonitih naselbin ter vsak govor o aneksiji Zahodnega brega”“Trditev, da bi morala Jordanija ali Egipt prevzeti prebivalstvo Gaze, ignorira tako suverene pravice teh držav kot temeljna načela zaščite beguncev,” so še zapisali.

Trumpove izjave so za nesprejemljive označili tudi Socialni demokrati (SD). “Brezbrižnost Trumpa in njegova ignoranca mednarodnega prava povzročata destabilizacijo celotne regije Bližnjega vzhoda,” so sporočili in dodali, da so besede predsednika ZDA o “grandioznih vizijah za Gazo kot riviere Bližnjega vzhoda” sol na rano na stotine tisočev razseljenim Palestincem. “Namesto neprimernih ter do Palestincev skrajno ponižujočih in brezobzirnih izjav, je treba palestinskemu narodu zagotoviti vse potrebno za blažitev stisk in za stabilen dostop do humanitarne pomoči. To je eden ključnih elementov dogovora o premirju, ki mu je treba slediti,” so dodali.

Tudi stranka Levica, ki odkrito podpira Hamas, je ostro obsodila Trumpov načrt o ameriškem prevzemu Gaze in izselitvi Palestincev ter ga označila za popolnoma nesprejemljiv. “Izgon Palestincev ni nič drugega kot grožnja z etničnim čiščenjem, kar je ena najhujših kršitev človekovih pravic in zločin proti človeštvu, ki bo služil kot povod za nov krog nasilja,” so sporočili. V stranki so se zavzeli za rešitev dveh držav in poudarili, da nihče nima pravice izganjati Palestincev iz njihovega ozemlja. Prepričani so tudi, da Trumpovega načrta mednarodna skupnost ne bi smela podpreti. V luči tega so mednarodno skupnost pozvali, naj odločno zavrne tovrstne izjave in ukrepe ter aktivno podpre prizadevanja za pravico in mir. Ob tem je vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec pozval opozicijo, naj se od Trumpovih nastopov jasno ogradi.

Lažne predstave o Izraelu

No, očitno pa niti Fajonova niti levičarska tovarišija ne vesta, kaj govorita, saj zgodovino tega območja pozna zelo slabo. Leta 1947 je namreč OZN v resoluciji določila, da bo prihodnja država Izrael država dveh narodov, to je Judov in Arabcev. Država Izrael je obsegala preostanek nekdanje mandatne britanske Palestine med Jordanom in Sredozemskim morjem, ob nastanku so jo sosednje države takoj vojaško napadle. T. i. Zahodni breg je bilo področje, ki ga je zasedla Jordanija (slednja je nastala leta 1946, prav tako nekdanji del britanske Palestine), medtem ko je Egipt zasedel Gazo. Leta 1967 je Izrael priboril ta ozemlja nazaj, arabske države pa so trdile, da jih je “okupiral”. Kasneje sta se Jordanija in Egipt odrekla tem ozemljem, kar so palestinske osvobodilne organizacije, ki nikoli niso hotele sprejeti ureditve OZN ter države Izrael, “razumele”, da je to Jordanija podarila ozemlje njim, Palestincem. Jaser Arafat je skupaj s svojimi zavezniki razglasil novo državo Palestino leta 1988, vendar ne na kakor njenem ozemlju, ampak v Alžiru, ideja palestinskih gverilcev pa je, da Izrael ne sme obstajati, ampak celotno ozemlje Izraela pripada državi Palestini. Kar je seveda nonsens.

V tednu, ki prihaja, bomo v Demokraciji objavili izredno zanimiv intervju s patrom Petrom Lavrihom, slovenskim komisarjem za Sveto deželo, ki zelo dobro pozna razmere na terenu. Povedal je med drugim, da obstajajo tudi izraelski državljani arabskega porekla, ki so se odlično integrirali v izraelsko državo, v Galileji pa se tamkajšnji Arabci celo nočejo prištevati med “Palestince”. Takšne informacije seveda postavljajo na glavo floskule Tanje Fajon in levičarjev, saj v javnosti obstaja zelo pesimistična podoba Izraela kot države nekakšnega novodobnega apartheida, v katerem so seveda Palestinci drugorazredni, zdaj pa naj bi jih celo etnično očistili. No, tehnično gledano so pravzaprav vsi Izraeci (državljani Izraela) Palestinci (po regiji). Velja pa spomniti tudi, da je Zahod, tudi EU in z njo Slovenijo, za Gazo namenjala milijone, ki pa niso bili porabljeni za civilno prebivalstvo, pač pa za Hamasovo gradnjo vojaške infrastrukture (predvsem podzemni rovi) ter nakup orožja.

Nekaj je gotovo: Palestinci oz. Arabci, ki so se opredelili proti državi Izrael, v njej ne bodo mogli ostati za stalno. “Rešitev dveh držav” pa je floskula, ki se na prvo žogo sliši zelo mikavno, vendar je nerealna. T. i. država Palestina praktično nima enotne vlade niti zaokroženega ozemlja, zato je bilo tudi priznanje Palestine s strani Slovenija strahotna napaka.

Kaj pa Bosna in Belgija?

Ob tem bi bilo zanimivo, kako bi se denimo odzvali Belgijci, če bi tudi za njih Fajonova predlagala “rešitev dveh držav”. Belgija je namreč – tudi pokrajinsko – sestavljena iz nizozemske (flamske) in francoske (valonske) etnične skupine, večinsko francosko govoreči Bruselj pa se nahaja na ozemlju flamske regije in ima poseben status. Odnosi med obema etnijama seveda niso bili vedno blesteči, toda če bi Tanja Fajon, ki je bila, mimogrede, nekdaj dolgoletna dopisnica RTV Slovenija iz Bruslja in je v tej vlogi doživela tudi belgijsko krizo v odnosu med obema etnijama v letih 2007 in 2008, tu ponujala rešitev dveh držav, bi ji takoj pokazali vrata. Mimogrede, delno rešitev “dveh držav” uporabljajo denimo v Bosni in Hercegovini z delitvijo na Federacijo BiH in Republiko Srbsko, a tudi tam ni ravno idilično …

 

 

GB (Demokracija)

Read Entire Article