ARTICLE AD
Po besedah predsednika SD Matjaža Hana je lahko referendumski izid, po katerem so volivci prepričljivo zavrnili zakon o dodatku k pokojninam umetnikov, tudi streznitev leve sredine, da se bo vendarle angažirala, da bo lahko dosegla dober rezultat na naslednjih volitvah. Ob tem pa ne vidi, da bi zaradi referenduma lahko prišlo do težav v koaliciji.
“Po prespani noči smo vsi bistveno modrejši in misli se izkristalizirajo,” je v prvem odzivu na referendum dejal predsednik SD, v kateri se v nedeljo na izid niso odzvali.
Izpostavil je, da se nekaj manj kot 26-odstotne volilne udeležbe ne glede na rezultat nihče v politiki ne more veseliti, ne zmagovalci ne koalicija. “Vsa politika bi se morala vprašati, kaj pomenijo referendumi kot orodje neposredne demokracije in kaj smo sami naredili za to, da na primer znamo ljudem predstaviti zakon na način, da bi sami od sebe pristopili h glasovanju in izrazili svojo voljo,” je dejal na novinarski konferenci. Opozoril je, da “demokracija ni nekaj, kar uporabljamo, ko nam na nek način ustreza, in ignoriramo, ko nam ne ustreza”.
“Če ne bomo spoštovali institucij, v tem primeru tudi referenduma, bomo imeli seveda v nadaljevanju težave. In če se politika umika, potem dajemo ljudem signal, da ni treba sodelovati,” je posvaril. Sam se je referenduma udeležil, ker verjame, da s svojim zgledom pokaže, kaj si misli o demokraciji, predvsem pa, kaj si misli o zakonu.
Zakon je po njegovem mnenju dober, se mu pa zdi “neizmerno slabo”, da smo v mesecu pred referendumom “izpostavljali naše vrhunske kulturnike za politične obračune”.
SDS je po Hanovih navedbah izkoristila referendum tudi zato, da bi zamajala temelje vlade. A Han je poudaril, da so na referendumu glasovali o zakonu o dodatku k pokojninam umetnikov, in ne o vladi. Po referendumu je po njegovem prepričanju predvsem priložnost za razmislek o ravnanju v prihodnje, ne pa za politično obračunavanje, kdo je glasoval in kdo ne.
Han tako ne vidi, da bi lahko zaradi referenduma prišlo do težav v koaliciji, saj se njihova vsebinska stališča o zakonu niso razlikovala, ampak v SD za razliko od drugih koalicijskih strank menijo, da kot demokratična stranka ne morejo pozivati k bojkotu referenduma. “Naredili smo to, kar je v demokratičnih razmerah normalno, da povabimo ljudi na odločanje,” je pojasnil.
“Svet se bo jutri normalno vrtel in ta vlada bo morala sprejeti še kar nekaj zakonov, ki bodo šli seveda v prid ljudi, volitve čez približno eno leto pa bodo pokazale, kako dobro ali slabo je ta vlada delala,” je dejal. Po njegovem mnenju je leva sredina na prihodnjih volitvah sposobna doseči rezultat, ki ji bo omogočil, da bo ponovila vladanje.
Ob tem je Han priznal, da ni zadovoljen z odstotkom podpore, ki jo SD nakazujejo zadnje ankete javnega mnenja. Po njegovem mnenju se morajo vprašati, kaj bodo naredili, da bodo ta odstotek popravili.
Po Hanovem mnenju ni nobene potrebe za predčasne volitve, prav tako ni nobene potrebe, da po referendumu odstopi ministrica za kulturo Asta Vrečko. Han obenem tudi ne podpira predloga SDS, da se razveljavi obstoječi zakon o dodatkih k pokojninam iz leta 1974.
Proti uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je po delnih neuradnih podatkih Državne volilne komisije glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči kvorum za zavrnitev zakona, saj je proti glasovalo več kot 400.000 volivcev.