GZS z združenji občin v podpis zavezništva za razvoj

9 hours ago 5
ARTICLE AD

GZS je združenji občin podpisala partnerski sporazum za trajnostno rast in blaginjo. “Danes ne podpisujemo zgolj sporazuma o sodelovanju, ampak potrjujemo odločitev, da ne bomo čakali na spremembe, temveč jih bomo soustvarjali. Podpis je dokaz, da verjamemo v moč povezovanja,” je dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.

Sporazum, imenovan Zavezništvo za razvoj, so danes v Ljubljani podpisali Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Združenje občin Slovenije, Skupnost občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije. “Brez močnih občin ni močnega gospodarstva, brez uspešnih podjetij ni močnih lokalnih skupnosti,” je ob podpisu poudarila Nahtigal.

Gospodarstvo in občine morajo biti po njenih besedah sogovorniki in partnerji državi pri oblikovanju politik, ki bodo omogočale skladnejši razvoj regij, izboljšanje podjetniškega okolja ter trajnostno rast in blaginjo. “To partnerstvo je priložnost, da združimo moči, znanje in izkušnje ter ustvarimo učinkovite rešitve za prihodnost,” je dejala.

Zavezništvo vključuje sodelovanje pri razvoju kadrov z visoko dodano vrednostjo, spodbujanju inovativnosti, trajnostnem razvoju okolja in družbe ter prostorskemu načrtovanju. Spodbujalo bo ukrepanje v razmerju do nosilcev državnih politik, ki temelji na povezovanju virov, znanja in izkušenj. Poudarek bo na inovacijah, trajnostnih rešitvah in ustvarjanju priložnosti za razvoj delovnih mest za kadre z visoko dodano vrednostjo.

Predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj je ocenil, da je sobivanje z gospodarstvom solidno. A s skupnim iskanjem še boljših rešitev se lahko po njegovem naredi stvari še bolje. Največje koristi si obeta na področju urejanja prostora. “Skupaj bomo lahko bolj učinkoviti in prepričljivi, da bodo pogoji za delovanje gospodarstva, večjo dodano vrednost, boljše davke in dobre plače dobra popotnica za bodoče,” je dejal.

Po besedah predsednika Skupnosti občin Slovenije Gregorja Macedonija s podpisom sporočajo, da znajo sodelovati. “Naslavljamo nekatere ključne izzive, ki so časovno umeščeni preko političnih mandatov tako na lokalni kot državni ravni. Te je treba reševati v dobro Slovenije,” je dejal in izpostavil prizadevanja za decentralizacijo ter razporejanje virov in delovnih mest po vsej državi.

Predsednik Združenja mestnih občin Slovenije Samo Turel je ocenil, da s sporazumom utrjujejo in poglabljajo sodelovanje med mesti in gospodarstvom. “Obe sferi imata skupne cilje, sporazum pa nas utrjuje v relaciji do vlade. Ustvarja močan pol, da bomo morebiti pogosteje slišani oz. upoštevani,” je dejal. Kot ključno področje je izpostavil skladen in uravnotežen razvoj celotne države, pa tudi ukrepe za revitalizacijo mestnih središč.

Read Entire Article