Gospodinjski pripomočki, ki jih Slovenci uporabljajo narobe

6 hours ago 15
ARTICLE AD

Gospodinjstvo je pogosto sistem navad, ki se prenašajo iz generacije v generacijo. Mnogo opravil postane rutina, pripomočki pa del vsakdana, o katerih redko razmišljamo. A prav zaradi samoumevnosti se pri njihovi uporabi pogosto pojavijo napake. Napačna raba ne pomeni le manjše učinkovitosti, ampak lahko povzroča okvare, večje stroške, celo nevarnosti.

V slovenskih kuhinjah, kopalnicah in delavnicah so nekateri pripomočki skoraj povsod prisotni. A prav ti pogosto niso uporabljeni tako, kot bi morali biti. Ne gre le za podrobnosti, temveč za vsakodnevne navade, ki se zdijo nedolžne, a v resnici vplivajo na kakovost bivanja.

Pomivalni strojPomivalni stroj

Pomivalni stroj ni smetnjak

Ostanki hrane zmanjšajo učinkovitost

V mnogih slovenskih domovih velja prepričanje, da je pomivalni stroj dovolj zmogljiv, da posodo očisti ne glede na stanje. Posledično številni vanj zlagajo krožnike z ostanki testenin, solatnih prelivov ali drobtin. Težava ni zgolj estetska – ostanki hrane zamašijo filtre in cevi, posledično se zmanjša učinkovitost pranja in skrajša življenjska doba stroja.

Napačno zlaganje posode

Še ena pogosta napaka je nepravilna razporeditev posode. Če so večji krožniki spredaj, voda ne doseže manjših predmetov v ozadju. Kozarce je treba postaviti pod kotom, ne pokončno. Pravilna postavitev ni le nasvet iz navodil – je osnova za dobro oprano posodo.

Sesalnik je več kot samo stikalo in cev

Če ne čistite filtrov, bo stroj izgubljal moč

Mnogo uporabnikov sesalnik uporablja, dokler ne začne oddajati čudnih zvokov ali smradu. Vzrok je pogosto v zamašenih filtrih ali polni vrečki. Tudi pri sesalnikih brez vrečk je treba filter redno spirati. Ignoriranje teh nalog vodi do pregrevanja motorja in zmanjšane učinkovitosti.

Sesanje tekočin brez ustrezne zaščite

Klasični sesalniki niso namenjeni sesanju vode ali mokrih madežev. Tudi če tekočina ni očitno vidna, vlaga uniči notranje komponente in povzroči razvoj plesni. Za takšno rabo so namenjeni posebni mokro-suhi modeli.

Mikrovalovna pečica ni univerzalni grelnik

Neprimerne posode sproščajo strupene snovi

Plastične posode, ki niso označene za uporabo v mikrovalovni pečici, se med segrevanjem lahko stopijo ali sprostijo nevarne kemikalije. Nekateri Slovenci še vedno pogrevajo hrano v starih jogurtovih lončkih ali posodah za shranjevanje, ki za to niso primerne.

Neenakomerno pogrevanje ni le nadležno

Pogrevanje brez pokrova ali prekrivala povzroči, da se hrana segreje neenakomerno. Posledično ostajajo deli hladni, drugi prevroči. To je še posebej nevarno pri otroški hrani ali občutljivih jedeh. Pokrov ali kuhinjska folija poskrbita za bolj enakomerno toploto.

Električni grelnik vode in njegov tihi uničevalec

Voda iz pipe z več kamna pomeni hitrejšo obrabo

V regijah s trdo vodo se v električnih grelnikih hitro nabere apnenec. Slovenci pogosto pozabijo, da tudi grelnik potrebuje redno čiščenje. Apnenčasta obloga zmanjša učinkovitost grelca, podaljša čas segrevanja in povzroči večjo porabo energije.

Napravo izklapljamo prepozno

Če grelnik ostaja priključen v omrežje dlje časa po vretju, se grelna spirala dodatno obrablja. Priporočljivo je, da napravo izklopimo takoj, ko zaključi delo, ne šele po nekaj minutah.

Poln hladilnikPoln hladilnik

Hladilnik ni skladišče brez reda

Vročo hrano mnogi zlagajo neposredno v notranjost

Veliko uporabnikov hladilnika še vedno verjame, da je časovno varčneje, če ostanke hrane takoj shranijo – tudi če so ti še topli. Vročina v notranjosti hladilnika povzroči kondenzacijo in dvig temperature, kar lahko ogrozi druge živila. Prav tako to povzroča prekomerno delovanje kompresorja.

Napačno zlaganje pokvarljivih živil

Najtoplejši del hladilnika so vrata, kjer Slovenci pogosto hranijo mlečne izdelke ali meso. Ti spadajo v sredino ali spodnji del, kjer je temperatura nižja. Napačna postavitev vpliva na rok uporabnosti in varnost hrane.

Sušilni stroj ima svoje zakonitosti

Prenapolnjen boben pomeni več porabe manj učinka

Ena izmed pogostih napak je polnjenje bobna čez priporočeno mejo. Sušilni stroj potem ne more učinkovito krožiti zraka med perilo. Posledica so slabo posušena oblačila in občutno daljši čas delovanja.

Filtri za vlakna ostajajo polni predolgo

Filter za vlakna je treba čistiti po vsaki uporabi. Če tega ne storimo, se učinkovitost stroja zmanjša, poveča se nevarnost pregretja, v nekaterih primerih celo požara. Kljub temu veliko uporabnikov to nalogo preloži ali povsem pozabi.

Pomivalno korito in napačna uporaba čistil

Agresivna sredstva poškodujejo površino

Veliko ljudi uporablja abrazivna čistila in kovinske gobice tudi na občutljivih površinah. Nerjavno jeklo, granit ali keramične površine sčasoma izgubijo sijaj in zaščitni sloj. Prava čistila so pogosto manj agresivna, a veliko učinkovitejša pri redni uporabi.

Cevi niso smetišče za vse tekočine

Zlivanje maščob, olja in ostankov hrane v odtok je eden največjih grehov sodobnih kuhinj. Cevi se postopno mašijo, pojavi se neprijeten vonj, v nekaterih primerih celo vračanje vode. Sredstva za odmaševanje naj bodo zadnja rešitev, ne mesečna navada.

Pralni stroj in programi, ki jih nihče ne razume

Hitra pranja za vse namene

Programi z oznako “Eco” ali “Quick” niso primerni za vse vrste perila. Slovenci jih pogosto uporabljajo za vsakodnevno pranje, ne glede na tkanino. Pri tem pozabljajo, da se oblačila ne operejo temeljito, predvsem pa se ne sperejo ustrezno.

Detergenta je pogosto preveč

Več ni boljše. Prevelika količina praška ali gela povzroči penjenje, ki ovira spiranje in lahko povzroči mehanske okvare. Prava mera je zapisana na embalaži in jo je pametno upoštevati.

Gospodinjstvo deluje bolje brez napak

Uporaba gospodinjskih pripomočkov ne zahteva tehnične izobrazbe, temveč razumevanje osnov. Vsaka naprava ima svoje zakonitosti, ki niso zapisane zgolj zato, da polnijo navodila za uporabo, temveč zato, da podaljšajo življenjsko dobo in zagotovijo varnost. Napačne navade, ki se jih ne zavedamo, pogosto vodijo do nepotrebnih stroškov in frustracij. Pravi gospodinjec ni tisti, ki ima največ pripomočkov, ampak tisti, ki zna vsakdanja orodja uporabljati pametno.

Objava Gospodinjski pripomočki, ki jih Slovenci uporabljajo narobe se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article