ARTICLE AD
Gospodarsko razpoloženje v območju evra se je aprila poslabšalo bolj, kot se je pričakovalo, predvsem zaradi grožnje s carinami. Kazalnik gospodarskega razpoloženja (ESI), ki ga meri Evropska komisija, se je z marčnih 95 točk znižal na 93,6 točke, so danes sporočili v Bruslju. Analitiki so pričakovali padec, a zgolj na 94,5 točke.
Razpoloženje se je aprila poslabšalo v vseh panogah. Med štirimi največjimi evropskimi gospodarstvi se je opazno poslabšalo v Italiji, medtem ko se je v Nemčiji in Španiji nekoliko izboljšalo. V Franciji se ni bistveno spremenilo.
Indeks zaupanja v industriji se je aprila znižal za 0,5 točke na -11,2 točke. Podobno se je indeks zaupanja v storitvenem sektorju znižal z 2,2 točke na 1,4 točke.
Zaupanje potrošnikov se je pričakovano poslabšalo, in sicer za 2,2 točke na -16,7 točke.
Zaupanje med trgovci na drobno se je prav tako poslabšalo, saj se je indeks z marčne vrednosti -7 točke znižal na -8,9 točke. Indeks zaupanja v gradbeništvu pa se je poslabšal za 0,6 točke na -4,3 točke.
Pričakovanja glede zaposlovanja so aprila ostala nespremenjena. Indeks se je oblikoval pri 96,5 točke, kar je enako kot marca, s tem pa je ostal pod dolgoročnim povprečjem 100 točk.
Ekonomist pri družbi ING Carsten Brzeski je dejal, da je eksplozija carin po “dnevu osvoboditve” ameriškega predsednika Donalda Trumpa popolnoma izničila obotavljivo vračanje optimizma v evroobmočju. Pričakuje, da bosta razpoloženje in gospodarska aktivnost v državah z evrom v prihodnjih mesecih ostala umirjena, če seveda ne bo večjih sprememb v ameriški trgovinski politiki, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Ekonomistka pri družbi Capital Economics Franziska Palmas pa je dejala, da naj bi se obseg bruto domačega proizvoda (BDP) območja evra glede na to, da se bo vpliv carin okrepil, v naslednjih šestih mesecih komajda kaj povečal. Predhodna ocena gospodarske rasti območja evra v prvem letošnjem četrtletju bo objavljena v sredo. Analitiki pričakujejo okrepitev BDP za 0,2 odstotka.