Gorska nesreča na Prisojniku – Britanskega pohodnika reševali s helikopterjem

4 days ago 15
ARTICLE AD

Gorska nesreča – Včeraj, 29. junija 2025, je dežurna ekipa za reševanje v gorah z Brnika prejela obvestilo o gorski nesreči na območju Prisojnika. Poškodoval se je 46-letni pohodnik iz Velike Britanije, ki so ga varno prepeljali v zdravstveno ustanovo s pomočjo helikopterja Letalske policijske enote.

Potek nesreče pod vrhom Prisojnika

Nesreča se je zgodila okoli 12. ure, ko je 46-letni britanski pohodnik z Vršiča krenil po Kopiščarjevi poti, znani tudi kot ferata, proti vrhu Prisojnika. Po podatkih, ki so na voljo, mu je pod samim vrhom, na markirani peščeni planinski poti, spodrsnilo. Med padcem se je na srečo le lažje telesno poškodoval, kar kaže na srečo v nesreči glede na zahtevnost terena.

 Facebook - Policijska uprava Kranj - alpinistaFoto: Gorsko reševanje Vir: Facebook – Policijska uprava Kranj

Hitra in učinkovita akcija reševanja

Takoj po prejemu obvestila o nesreči se je sprožila hitra in usklajena reševalna akcija. Pomoč na kraju samem je ponesrečenemu pohodniku nudila posadka za reševanje v gorah, ki je usposobljena za delovanje v zahtevnih visokogorskih razmerah. Za učinkovit in varen transport poškodovanega pohodnika je bil aktiviran helikopter Letalske policijske enote. Pohodnika so s helikopterjem prepeljali v najbližjo zdravstveno ustanovo, kjer bo prejel potrebno oskrbo in pregled.

Policijska obravnava dogodka

Policisti so bili o dogodku obveščeni in bodo zadevo ustrezno dokumentirali. Tovrstni dogodki so pomemben opomin o potencialnih nevarnostih, ki jih prinaša gibanje v gorah, še posebej na zahtevnejših poteh, kot je Kopiščarjeva pot. Odgovorno ravnanje, ustrezna oprema in poznavanje poti so ključni za varnost vsakega pohodnika.

Pomembni nasveti za vsakega pohodnika

Gore so čudovite, a lahko tudi nepredvidljive. Da bi se izognili nesrečam in uživali v varni pohodniški izkušnji, je ključnega pomena ustrezna priprava in odgovorno ravnanje. Tukaj je nekaj osnovnih nasvetov, kako ravnati v gorah:

 FacebookFoto: Gorski reševalci Vir: Facebook

1. Temeljita priprava in načrtovanje poti:

  • Pred odhodom preverite vremensko napoved za gorski svet – razmere se lahko hitro spremenijo.
  • Preučite pot, ki jo nameravate prehoditi: zahtevnost, dolžino, višinsko razliko in morebitne kritične točke (npr. izpostavljena mesta, ferate).
  • Ne precenjujte svojih zmožnosti in izberite pot, ki ustreza vaši fizični pripravljenosti in izkušnjam.

2. Primerna oprema je nujna.

3. Med potjo bodite pozorni in odgovorni.

4. Sporočanje načrtov in pomoč v sili:

  • Vedno obvestite nekoga (sorodnike, prijatelje, osebje v koči) o svoji načrtovani poti in predvidenem času povratka.
  • Če se znajdete v stiski ali opazite nesrečo, ostanite mirni.
  • Takoj pokličite na telefonsko številko 112 (Center za obveščanje). Natančno opišite svojo lokacijo (če je mogoče, uporabite koordinata), število in stanje ponesrečenih, vrsto poškodb in vreme.

Napisal: K. J.

Viri: Policijska uprava Kranj, Facebook

The post Gorska nesreča na Prisojniku – Britanskega pohodnika reševali s helikopterjem first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article