Google Pixel 9a: Pametni kompromis za pametno ceno (žal ne pri nas)?

5 hours ago 9
ARTICLE AD

Pixel 9a je namenjen vsem, ki vam cenovno prejšnji modeli iz Googlove ponudbe niso bili ravno všeč. Ker uporablja enak procesor in številne druge komponente kot dražji »bratje«, se poraja vprašanje, kako je Googlu uspelo znižati ceno brez večjih žrtev.

Čeprav gre za cenejši model, Pixel 9a ni slab telefon. Prav nasprotno. Kompromisi, ki so bili sprejeti, so precej bolj premišljeni kot pri marsikaterem konkurentu. Prejmete enak čip, programsko podporo in napredne funkcije umetne inteligence, kajti varčevanje je bilo osredotočeno tja, kjer najmanj boli. Na manjši notranji pomnilnik in uporabo cenejših materialov. Najopaznejši korak nazaj so storili pri zasnovi kamer. Imajo skromnejša tipala, a glavna kamera bo podnevi vseeno zadovoljila večino. To sicer pomeni, da Pixel 9a morda ni najboljši telefon na trgu, a v srednjem segmentu zaseda sam vrh.

Procesor in grafikaGoogle Tensor G4 (4 nm), Mali-G715
Omrežja2G, 3G, 4G, 5G
ZaslonOLED, 16 cm (6,3 palca), 1080 x 2.424 pik, osvetlitev 1.800 (točkovna 2. 700), 60 ali 120 Hz
Kamereglavna: 48 MP, f/1,7, 25 mm, optična stabilizacija; širokokotna: 13 MP, f/2,2, 120˚;sprednja 13 MP, f/2,2, 20 mm
VmesnikiBluetooth 5,3, WiFi 6e, NFC, satelitski sprejemnik
BiometrijaČitalnik prstnih odtisov pod zaslonom (optični)
SistemAndroid 15 (7 obljubljenih nadgradenj)
Pomnilnik8 GB RAM; 128 ali 256 GB, ni ležišča za kartice
Baterija5.100 mAh, 23-vatno žično in 7,5-vatno brezžično polnjenje
Ohišjealuminij, utrjeno steklo; povečana odpornost IP68
Drugostereo zvočnika, podpora za eSIM, video do razločljivosti 4K (60 sličic/s)
Mere in masa154,7 x 73,3 x 8,9 mm; 189 g
GeekBanch 6 1712 (eno jedro), 4394 (več jeder); 7743 (grafika)
Cena629 € (Telekom Slovenije)

Ohišje brez izbokline in drugačen občutek

Pri oblikovanju so se odločili za manj drage materiale. Kar pomeni več plastike in manj prestiža. Ohišje ohranja klasične linije serije Pixel 9, le da tokrat brez ikonične izbokline kamer, kar prispeva k bolj ploščatemu videzu. Namesto nje so leče poravnane s plastično hrbtno stranjo, kar nakazuje na manjša tipala. Steklo na zaslonu je nekoliko starejše generacije, a vseeno dovolj vzdržljivo. Tudi drugi kompromisi v oblikovanju so prisotni, vendar niso posebej moteči.

Sprememba, ki izstopa, je odstranitev izbokline kamer, kar sicer vizualno izravna zadnjo stran, a odvzame tisto značilno Pixel identiteto. Morda bi bila ohranitev dizajna celo bolj smiselna. Vseeno ostajajo poznane, ravno odrezane stranice in lepo zaobljeni robovi, ki doprinesejo k dobremu oprijemu. Pod zaslonom se nahaja optični čitalnik prstnih odtisov. Nekoliko počasnejši kot ultrazvočni, a dovolj zanesljiv. Ena malenkost! Google vztraja pri obratnem vrstnem redu stranskih tipk. Če ste vajeni klasične postavitve, vas bo postavitev tipke za vklop nad tisto za glasnost nekaj časa motila.

Dober zaslon in zmerne zmogljivosti

Zaslon in procesor nista bila žrtvovana. Ker Google uporablja lasten čip Tensor G4, izbire niti ni imel. Procesor spada v srednji razred, a zaradi odlične optimizacije programske opreme deluje presenetljivo gladko. Zmogljivost je sicer omejena, kar se lahko pokaže pri obdelavi nočnih slik ali video montaži, a v vsakdanji rabi tega ne boste opazili. Težav ni bilo opaziti v niti v umetnem svetu igre Genshin Impact, ki je prikazovala 30 sličic na sekundo ob srednjih grafičnih nastavitvah.

Zaslon podpira 60 in 120 Hz brez vmesnih vrednosti, a samodejno preklapljanje večinoma deluje dobro. Nobene potrebe pa ni, da je hitrost osveževanja med predvajanje videa največja, če zadostuje nižja. Edina prava zamera gre pomanjkanju nastavitev slike. Izbirate lahko le med dvema načinoma prikaza barv, naravni in način s prilagojenimi barvami. Zvočnika sta dovolj glasna in presenetljivo uravnotežena za to cenovno skupino.

Kar zadeva baterijo varčnost čipa in večja kapaciteta akumulatorja pomenita, da z normalno uporabo brez težav pridete skozi dan, ob zmernem tempu pa polnjenje vsak drugi dan ni znanstvena fantastika. Med gledanjem videa poraba znaša približno 6 odstotkov na uro, igranje iger pa 8 odstotkov. V maksimalni obremenitvi baterija izgubi 22 odstotkov v eni uri.

AI zmogljiva, a še vedno v razvoju

Razlog, zakaj kljub strojnim omejitvam priporočam nakup Googlovega telefona, je ta, da so zanj običajno najprej na voljo nadgradnje sistema, aplikacij in storitev. To vključuje tudi umetno inteligenco, od katere imajo nekateri morda prevelika pričakovanja. Asistentka Gemini, ki je povsem nadomestila prejšnjega digitalnega pomočnika, zna govoriti, čeprav s posebnim naglaševanjem, in razume slovenski jezik. Na moje vprašanje »kje sem« je odgovorila »v Ljubljani«. Kar je sicer pravilno, vendar ne dovolj natančno. Želel sem izvedeti točno lokacijo. Rekla je »na Prešernovem trgu«, medtem ko sem bil v resnici v Šentvidu. Zgrešila je za približno pet kilometrov. Ko sem jo opozoril na napako, jo je priznala. To je vsaj nekaj, saj ženske običajno težko priznajo, da se motijo.

Poleg Gemini je na voljo še cela vrsta že znanih funkcij. Med njimi so prevajanje v realnem času, pomoč pri pisanju zapiskov, fotografski način, ki vas naknadno doda na fotografijo, ter cela zbirka orodij za urejanje posnetkov. Brisanje oseb, ki na fotografiji nimajo kaj iskati, je že nekaj časa zelo zanesljivo in verjetno najbolj uporabna funkcija. Zelo uporabno je tudi spreminjanje ozadja na ukaz. Res je, rezultat ni več klasična fotografija, vendar je učinek vsekakor zanimiv. Podobno velja za druge algoritme, ki znajo marsikaj. Vse bolj se mi zdi, da gre predvsem za prikaz potenciala umetne inteligence, ki naj bi v prihodnosti v celoti upravljala telefon. Za zdaj je, na srečo, še ne.

Googlovo programsko okolje je privlačno tudi, če vas umetna inteligenca sploh ne zanima. Gre za preprosto in pregledno uporabniško izkušnjo brez nepotrebnih aplikacij. Nameščene so le Googlove, ostale pa si lahko po želji dodate iz trgovine Play. To mi je zelo všeč, saj me motijo prednameščene aplikacije, ki jih nikoli ne uporabljam, in čas, ki ga porabim za njihovo odstranjevanje. Še posebej, ker jih nekatere sploh ni mogoče izbrisati.

Kamere žrtev varčevanja?

Kakovost fotografije v veliki meri temelji na naprednih algoritmih, a fizikalnim zakonitostim ni mogoče ubežati. Fizično precej manjše tipalo glavne kamere ob podobnem številu slikovnih pik preprosto zajame manj svetlobe. Nekje se to mora poznati. Podobno velja za širokokotno kamero, kjer manjše število pik pomeni manj podrobnosti. Dejstvo, da sta na voljo dve kameri, ne predstavlja večje pomanjkljivosti, saj je vsestranskost zagotovljena z izrezom iz fotografije glavne kamere v polni ločljivosti, kar omogoča dvakratno digitalno povečavo.

Read Entire Article