ARTICLE AD
V tokraten Pomladnem pogovoru smo gostili Tomaža Barado, uspešnega športnika, trenerja, lastnika športnega centra, predsednika Športne zveze Maribor, in še in še …
Kdo je Tomaž Barada?
Tomaž Barada je ime, ki ga v Sloveniji skoraj ni treba posebej predstavljati – sinonim za borilne veščine in simbol predanosti športu. Njegova športna pot se ni začela z zmagami na svetovnih prvenstvih, temveč mnogo prej – že v zgodnjih otroških letih.
Začetki v gimnastiki in smučanju
Barada se je s športom začel ukvarjati že pri štirih oziroma petih letih, ko je začel trenirati gimnastiko – svoj prvi uradni šport. Poleg gimnastike je v otroštvu nekaj časa treniral tudi smučanje v Vuzenici, kjer je kot otrok živel pri teti. V zimskem času je šport kombiniral: smučanje in gimnastika, a prav gimnastika je ostala njegova prva športna ljubezen.
Ljubezen na prvi pogled: borilne veščine
Pri trinajstih letih ga je navdušenje nad borilnimi filmi, še posebej ob gledanju filmov Brucea Leeja, povsem prevzelo. Takrat je prvič zašel v telovadnico, kjer so trenirali taekwondo – in v trenutku se je rodila nova strast. Odločitev je bila hitra in jasna: borilne veščine bodo odslej njegov svet.
Preskok v Maribor in resni treningi
Pri štirinajstih letih se je vrnil iz Vuzenice v Maribor in se posvetil rednim treningom taekwondoja – vsak dan v tednu, brez izjeme. Njegova predanost je bila tolikšna, da mu je trener celo zaupal ključe dvorane, da je lahko treniral tudi med vikendi. Ljubezen do športa se je le še krepila, kar je hitro privedlo do pomembnih uspehov.
Preskok v jugoslovansko reprezentanco
Na enem izmed domačih tekmovanj je Barada premagal takratnega državnega reprezentanta, kar je presenetilo tudi selektorja jugoslovanske reprezentance Antona Nobila. Po tem uspehu je kmalu začel obiskovati treninge v Zagrebu in se postopoma povzpel v reprezentančne vrste.
Prvi veliki mednarodni izzivi
Eden od ključnih trenutkov njegove kariere je bil balkansko prvenstvo v Sofiji. Sprva so ga želeli izpustiti iz ekipe, a se je s pomočjo selektorja vendarle odpravil na tekmovanje – in tam tudi zmagal. To mu je odprlo vrata do svetovnega prvenstva v Kanadi.
Talent ali trud?
Na vprašanje, ali je bil bolj pomemben talent ali trud, Barada odgovarja jasno: “Nekaj talenta sem zagotovo imel, a trud je tisti, ki naredi razliko.” Bil je delavec, ki je vsak trening vzel resno in se zavedal, da mora vedno znova dokazovati svojo pripravljenost.
Razpad Jugoslavije in odločitev za Slovenijo
Leta 1991, ob razpadu Jugoslavije, se je moral odločiti, ali bo ostal v sistemu jugoslovanske oziroma hrvaške reprezentance, kjer so mu celo ponudili državljanstvo, ali bo ostal v Mariboru. Odločil se je za domovino in takrat ustanovil svoj prvi klub – temelje za vse, kar je sledilo.
Vzpon slovenskega centra borilnih veščin
Skozi leta je Barada zgradil enega najbolj priznanih športnih centrov za borilne veščine v Sloveniji. Danes v njem trenira veliko mladih, zaposlenih je več trenerjev in športni center deluje na najvišji ravni profesionalizma. Njegov trud je pomagal dvigniti prepoznavnost borilnih veščin v Sloveniji.
Spremembe v športu in mladini
Barada opaža velike razlike med otroštvom svoje generacije in današnjimi otroki: “Mi nismo imeli igrišč, zato smo si igre ustvarili sami na dvorišču. Danes je največja konkurenca športu tehnologija – telefoni, računalniki.” Poudarja, da imajo danes veliko odgovornost starši in trenerji, da motivirajo mladino za gibanje.
Najbolj prigarana zmaga
Čeprav ima za sabo vrsto velikih zmag, pravi, da je prva zmaga tista, ki jo šteje za najbolj prigarano. Ne po rangu tekmovanja, ampak po pomenu: “Vsaka zmaga je drugačna, vsaka je posebna. A prva – tista ti odpre vrata do vsega.”
Prehod v trenerske vode
Njegova trenerska pot se je začela skoraj spontano – ko se je po vrnitvi iz Zagreba odločil ustanoviti svoj klub, saj ni želel “preko” svojih dotedanjih vzornikov. Začel je učiti po svojem sistemu in sčasoma ustvaril ekipo, s katero so dosegali vrhunske rezultate – med drugim tudi ekipno drugo mesto na svetovnem prvenstvu leta 1999 v Buenos Airesu.
Ponos na ekipo in rezultate
Čeprav je leta 1999 postal svetovni prvak, z enakim ponosom govori tudi o svoji ekipi. “Začutiš, da nisi več sam, da delaš nekaj več. Ekipa je tista, ki daje rezultat še večjo težo,” pravi.
Tomaž Barada danes
Tomaž Barada danes vodi uspešen športni center, poučuje mlade in še vedno aktivno prispeva k razvoju športa v Sloveniji. Ohranil je stik s trenerji, med drugim tudi z Antonom Nobilom, ki je postal priznani odvetnik in ostaja njegov prijatelj. Njegova zgodba je zgodba o predanosti, spoštovanju in srčni vztrajnosti.
Celotna oddaja pa na ogled spodaj.
The post FOTO in VIDEO: (INTERVJU) Tomaž Barada: Zgodba borca, ki je zgradil športno družino appeared first on Lokalec.si.