ARTICLE AD
V tokratnem Pomladnem pogovoru na BK TV smo gostili direktorja Energetike Maribor, Jožeta Hebarja.
V sredo je v Mariboru potekala slavnostna otvoritev pomembnega projekta za Energetiko Maribor – kotlovnice na lesno biomaso, ki pomeni velik korak k razogljičenju in večji uporabi obnovljivih virov energije. To je le en izmed pomembnih projektov, ki jih je podjetje v zadnjih letih zagnalo. Po visoko temperaturni toplotni črpalki, ki je že pred nekaj leti začela obratovati, je lesna biomasa še en strateški korak k bolj trajnostni energetski oskrbi.
Jože Hebar, direktor Energetike Maribor, je povedal, da je to pomemben korak za diverzifikacijo energetskih virov, saj je podjetje še pred kratkim skoraj stoodstotno odvisno od zemeljskega plina. Ta projekt pomeni, da se Maribor postopoma odpira alternativnim, bolj trajnostnim virom energije. Hebar je izpostavil, da imajo v okolici Maribora obilico gozdov, iz katerih nastajajo lesni odpadki, ki bodo zdaj uporabljeni kot gorivo v novem kotlu na lesno biomaso.
Sofinanciranje in politična podpora
Minister za infrastrukturo je obiskal otvoritev, kar se ne zgodi vsak dan. Država za sofinanciranje tega projekta namenila kar 1,3 milijona evrov nepovratnih sredstev, kar je za Energetiko Maribor izjemno pomembno. Ob tem Hebar poudarja, da je to le del širše strategije diverzifikacije virov energije. Podjetje je bilo dolga leta popolnoma odvisno od uvoženega plina, kar je v času energetske krize postavljalo resne izzive. Z novim projektom se mariborska Energetika počasi oddaljuje od tega vira.
Izkušnje z gradnjo in obratovanjem
Gradnja kotlovnice na lesno biomaso je potekala od konca preteklega poletja do meseca dni pred otvoritvijo. Hebar je zelo ponosen na ekipo, ki je projekt izvedla hitro in učinkovito. Ob tem izpostavlja, da so se pri tem projektu pojavile manjše težave, a zanemarljive, ki so jih pravočasno odkrili in tudi rešili. Ob koncu meseca se bo projekt zaključil, nato pa sledi redno obratovanje. Po ocenah bo kotlovnica na lesno biomaso prihranila približno 3.000 ton CO2, kar predstavlja velik korak k trajnostni energetski prihodnosti.
Cene in znižanja stroškov
Ko gre za cene ogrevanja, Hebar izpostavi, da so v letošnji ogrevalni sezoni dvakrat znižali ceno ogrevanja, kar je bila zelo dobra novica za odjemalce. Vendar pa je bila načrtovana še tretja znižanja cena, a zaradi povišanja omrežnine za plin in elektriko, pa tudi zaradi zvišanja prenosnih zmogljivosti z Avstrijo, tega znižanja niso mogli izvesti. Kljub temu pa je bilo letošnje ogrevanje cenejše od prejšnjih let, kar je v času energetske krize zelo pozitivno. Energetika Maribor je spremenila svojo strategijo zakupa, saj zdaj zakupijo večje količine energije za daljše obdobje, kar omogoča bolj stabilne cene.
Širitve in prihodnost daljinskega ogrevanja
V prihodnje se pričakuje širitev sistema daljinskega ogrevanja v Mariboru. S sodelovanjem z Mestno občino Maribor so že v pripravi projekti za širitev vročevodnega omrežja. Ena od pomembnih lokacij, ki jo bodo sanirali, je območje okoli mariborskega gledališča, kjer je potrebno zamenjati dotrajane cevovode. Hebar je pohvalil ekipo, ki se je letos zelo potrudila pri iskanju in odpravi napak v omrežju ter znižala izgube toplote in vode.
Projekti za izrabo odpadkov
Eden izmed večjih prihodnjih projektov je tudi energetska izraba odpadkov. Energetika Maribor si želi usmeriti energijo iz preostanka komunalnih odpadkov v energetske vire. Hebar je poudaril, da gre pri tem za zelo premišljen in nadzorovan proces, saj so objekti danes veliko bolj tehnološko dovršeni in podvrženi strogim nadzorom, ki zagotavljajo minimalen vpliv na okolje.
Sežigalnica v Mariboru: Ključni koraki za začetek
Glede projekta sežigalnice, ki naj bi omogočila energetsko izrabo preostanka komunalnih odpadkov, Hebar poudarja, da so koraki za njegov zagon že skoraj zaključeni. Uredba, ki ureja to področje, je bila že obravnavana, predviden pa je tudi razpis za koncesijo. Po njegovih besedah bo projekt sežigalnice pomemben za zagotavljanje energije, ki jo bo mogoče uporabiti za daljinsko ogrevanje, hkrati pa bo pripomogel k zmanjšanju odpadkov, ki jih ni mogoče reciklirati.
Hebar je izpostavil, da si želi, da bi projekt sežigalnice odobril tudi država, saj gre za javno gospodarsko službo. Ob tem je izpostavil, da bodo v projektu sodelovali tudi drugi ključni akterji, kot so mariborska Snaga in Javni holding Maribor. Ko bo projekt v polnem teku, bo pomembna tudi komunikacija z občani, da bodo ljudje razumeli, da se ne gre za škodljivo “sežiganje”, temveč za nadzorovano izrabo preostale energije iz odpadkov.
Visoka temperaturna toplotna črpalka: Učinkovita raba reke Drave
Hebar je predstavi tudi visokotemperaturno toplotno črpalko, ki jo je Energetika Maribor zagnala v preteklem obdobju. Ta sistem omogoča ogrevanje s toploto, ki jo črpa iz reke Drave. S toplotno črpalko so dosegli odličen rezultat pri zagotavljanju energije za sistem daljinskega ogrevanja v Mariboru, pri čemer so uporabili obnovljive vire na okolju prijazen način. Hebar izpostavi, da toplotna črpalka prispeva med 10 do 15 odstotkov potrebne toplote v omrežju, v nekaterih primerih pa lahko ta delež doseže tudi 50 odstotkov.
Energetika Maribor se torej počasi, vendar vztrajno premika proti bolj trajnostnemu in okolju prijaznemu modelu energetske oskrbe. S projekti, kot so kotlovnica na lesno biomaso, visoka temperaturna toplotna črpalka in projekt energetske izrabe odpadkov, si podjetje prizadeva za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv in bolj trajnostno prihodnost za mesto Maribor in njegove prebivalce.
Celoten pogovor pa na ogled spodaj.
The post FOTO in VIDEO (INTERVJU): Jože Hebar, direktor Energetike Maribor: Novosti in izzivi v smeri trajnostne energije appeared first on Lokalec.si.