Focus nasprotuje poenostavitvi okoljskih pravil za podjetja

5 hours ago 7
ARTICLE AD

V okoljski organizaciji Focus nasprotujejo poenostavitvi določenih okoljskih pravil za podjetja, kot jih predlaga Evropska komisija. Odprava bistvenih elementov zakonodaje na področju družbene in okoljske odgovornosti podjetij v imenu “lajšanja bremena” za podjetja predstavlja visoko tveganje za zaščito okolja in človekovih pravic, so sporočili.

Evropska komisija je poenostavitev določenih pravil, povezanih z evropskim zelenim dogovorom, predstavila februarja. Evropski komisar Valdis Dombrovskis je takrat pojasnil, da želijo na ta način omogočiti, da bi pravila olajšala doseganje gospodarskih, okoljskih, socialnih in varnostnih ciljev EU, ne pa jih ovirala.

T. i. predlog omnibus med drugim vključuje poenostavitev direktive o trajnostnem poročanju podjetij, zmanjšanje obveznosti podjetij na področju taksonomije oziroma sistema označevanja trajnostnih naložb in dejavnosti ter spremembo direktive o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnosti.

Proces sprejemanja svežnja omnibus je netransparenten, nedemokratičen ter ne temelji na ustrezni oceni vplivov, so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v Focusu. Gospodarsko ministrstvo, ki Slovenijo predstavlja na pogajanjih v Svetu EU, pozivajo, da podpre ključne točke direktive o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnosti in zavrne deregulacijo na račun človekovih pravic in okolja, ki jo predlaga omnibus.

Opozorili so, da je bil predlog omnibus oblikovan za zaprtimi vrati, brez dokazov ali presoj vplivov na okolje in družbo ter s poudarkom na ozkih interesih industrije. “Ta nepremišljena poteza ne le slabi pravila o trajnosti, ampak tudi spodkopava zaupanje javnosti v demokratične temelje EU,” so zapisali. V predlogu se odražajo predvsem stališča najmočnejših gospodarskih lobijev, so opozorili.

Bistveno se jim zdi, da se ohranijo cilji direktive o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnosti in preprečijo nenamerne pravne in operativne posledice ter posledice za okolje in človekove pravice, ki bi lahko nastale zaradi prezgodnjih in neustrezno ocenjenih prizadevanj za poenostavitev.

Predlog omnibus v sedanji obliki lahko oslabi temeljne cilje direktive, saj zmanjšuje učinkovitost dolžne skrbnosti, drobi dostop do pravnega varstva za žrtve kršitev po vsej EU ter črta obvezo podjetij glede izvajanja načrta za trajnostni prehod v skladu s pariškim sporazumom, so poudarili.

Read Entire Article