ARTICLE AD
EU parlament zavrača predlog Komisije in zahteva prožnejši proračun EU za 2028–34
Evropski parlament je v odboru za proračun (BUDG) sprejel odločno stališče glede prihodnjega dolgoročnega proračuna Evropske unije, znanega kot večletni finančni okvir (MFF) za obdobje 2028–34. Poslanci so z 23 glasovi za, devetimi proti in dvema vzdržanima glasovoma zavrnili predlog Evropske komisije o uvedbi enotnih nacionalnih načrtov za vsako državo članico. Namesto tega so pozvali k bolj ambicioznemu, prožnemu in na ljudi osredotočenemu proračunu, ki bi presegal trenutno raven financiranja, določeno na približno 1 odstotek BDP EU, navaja Euronews. Poudarek je na krepitvi podnebnih ukrepov, digitalnega prehoda, zaposlovanja ter soočanju z geopolitičnimi izzivi, kot so ruska agresija proti Ukrajini in spreminjajoča se vloga ZDA na globalnem prizorišču.
Evropska komisija je predlagala, da bi prihodnji proračun temeljil na modelu enotnih nacionalnih načrtov, ki bi povezovali naložbe z reformami, podobno kot pri skladih za okrevanje po pandemiji. Vendar so poslanci v odboru BUDG ta pristop odločno zavrnili, češ da ne ustreza potrebam deljenega upravljanja po letu 2027.
“Zavračamo model ‘Enega nacionalnega načrta na državo članico’, saj menimo, da ne more služiti kot podlaga za prihodnjo porabo,” je poudaril Siegfried Muresan, romunski poslanec iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP). Namesto tega poslanci zagovarjajo strukturo, ki omogoča večji parlamentarni nadzor ter vključuje regionalne in lokalne akterje v proces odločanja, kar naj bi zagotovilo večjo preglednost in učinkovitost pri porabi sredstev.