ARTICLE AD
Evropski parlament je danes prižgal zeleno luč zvišanju carin za gnojila ter nekaterih kmetijskih proizvodov iz Rusije in Belorusije. S tem želi EU postopoma v celoti preprečiti uvoz tega blaga. Evropski kmetje ob tem opozarjajo, da bi lahko poteza povzročila rast svetovnih cen gnojil.
Na današnjem plenarnem zasedanju so poslanci tako podprli predlog Evropske komisije, da se za 50 odstotkov zvišajo carine EU za kmetijske proizvode iz Rusije in Belorusije, za katere dodatne carine še niso bile v veljavi. Med izdelki, ki bodo deležni novih carin, so sladkor, ris, moka in krma za živali.
Med ukrepi je tudi uvedba 6,5-odstotnih carin na uvoz gnojil iz omenjenih dveh držav ter plačilo dodatne dajatve v višini med 40 in 45 evri na tono uvoženega gnojila v obdobju 2025-2026. Te se bodo postopoma zviševale in do leta 2028 dosegle 430 evrov na tono. Bruselj namerava z dajatvami preprečiti tudi posredni izvoz ruskega plina, ki se uporablja za proizvodnjo gnojil.
Predlagani ukrepi naj bi vplivali na znatno zmanjšan uvoz tovrstnega blaga v EU in vplivali na povečanje proizvodnje gnojil v Evropi.
Danes sprejeta zakonodaja komisiji nalaga tudi spremljanje učinkov uvedbe carin na višje cene gnojil in kmetijskih proizvodov ter morebitno škodo za notranji trg in kmetijski sektor EU.
“Uredba, ki postopoma zvišuje carine za izdelke iz Rusije in Belorusije, bo pomagala preprečiti Rusiji, da bi uporabljala trg EU za financiranje svojega vojnega stroja. Nesprejemljivo je, da EU tri leta po začetku vojne v Ukrajini še vedno od nje kupuje strateške izdelke v velikih količinah. Pravzaprav se je njihov uvoz znatno povečal,” je dejala poročevalka za Rusijo Inese Vaidere iz vrst EPP.
Predlog bo po njenih besedah spodbudil proizvodnjo gnojil v EU, ki čuti negativne posledice poceni ruskega uvoza, hkrati pa bo kmetom v EU dal čas za prilagoditev. “Pomembno je, da predlog vključuje tudi določbe o spremljanju, ki komisiji omogočajo, da pozorno opazuje dogajanje na trgu gnojil in ukrepa v primeru, če cene poskočijo,” je še dodala Vaidere.
Kmetje so do poteze kritični, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Iz krovne evropske kmetijske organizacije Copa-Cogeca so sporočili, da bi lahko bila uvedba carin “potencialno uničujoča” za kmetijski sektor. “Evropski kmetje ne smejo postati postranska škoda,” so poudarili. Po njihovih pojasnilih zaradi naraščajočih proizvodnih stroškov je uporaba ruskih gnojil “cenovno najbolj konkurenčna zaradi dobro uveljavljene logistike” za oskrbo EU.
Proizvajalci gnojil pa na drugi strani odločitev poslancev pozdravljajo. “Čas se izteka. V bistvu že tri leta pozivamo k ukrepanju na ravni EU,” je dejala Tiffanie Stephani iz norveškega podjetja Yara.
Po navedbah Kremlja pa je zvišanje carin na gnojila in kmetijske proizvode za EU “strel v koleno”. Njihov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov je izrazil prepričanje, da bodo nižje povpraševanje po teh izdelkih v uniji nadomestili trgi drugod po svetu.