Eksplozija v Ljubljani: Delavca v kritičnem stanju po sumu na eksplozijo starega ubojnega sredstva

8 hours ago 19
ARTICLE AD

LJUBLJANA – Petkovo dopoldne v Rožni dolini je zaznamoval pok, ki ga tamkajšnji prebivalci verjetno ne bodo nikoli pozabili. Na gradbišču je prišlo do silovite eksplozije – rezultat najverjetneje starega vojaškega ostanka.

Okoli 11. ure so na območju Rožne doline zarezale sirene. Policijska uprava Ljubljana je bila o dogodku obveščena takoj. In kmalu za tem – žalostna potrditev: dva moška, oba delavca na gradbišču, hudo poškodovana.

“Kraj nesreče je bil zavarovan. Poškodovana sta bila odpeljana v Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer sta ostala na zdravljenju. Njuni življenji sta ogroženi,” je za medije sporočil Tomaž Tomaževic, predstavnik Policije (vir: Policija.si).

Niti trenutek kasneje ni bilo jasno, kaj je povzročilo eksplozijo. In resnici na ljubo – še danes ni. A prve ugotovitve nakazujejo na nekaj starega. Zelo starega.


Sum: neeksplodirano ubojno sredstvo iz druge svetovne vojne

Po prvih podatkih policije bi lahko šlo za eksplozijo neeksplodiranega ubojnega sredstva iz obdobja II. svetovne vojne. To ni zgolj špekulacija. Ljubljana – in še posebej predeli, kot so Rožna dolina, Šiška in Vič – so bili med vojno območja intenzivnega vojaškega dogajanja. In kar ostane pod zemljo desetletja? Včasih smrt.

Čeprav so v zadnjih letih že večkrat našli staro municijo na gradbiščih (spomnimo: leta 2022 v Savskem naselju granato, leta 2018 v Mostah mino), so eksplozije tako močne, kot se je zgodila včeraj, vseeno redkost.

Policija je po eksploziji takoj zaprla območje, preventivno prekinila vsa gradbena dela v neposredni bližini in začela forenzično kriminalistično preiskavo. Na terenu so prisotni strokovnjaki za eksplozivne snovi iz Oddelka za protibombno zaščito (vir: Policija.si).

“Vse okoliščine dogodka so predmet temeljite preiskave,” so še poudarili.


Prebivalci pretreseni

Rožna dolina – ena najbolj mirnih in prestižnih sosesk v Ljubljani.

“Najprej smo zaslišali močan pok, vse se je streslo,” nam je povedala ena od prebivalk bližnje stavbe. “Kmalu zatem so pridrveli rešilci in policisti. Grozen prizor.”

In res – pok je bilo slišati vse do Kolezije. Na kraju nesreče se je v nekaj minutah zbralo več deset ljudi. Nihče ni vedel, kaj natančno se je zgodilo.

Policija je okoli stavbe nemudoma postavila zaščitne trakove, območje zaprla tudi za pešce. Na delu je bila še gasilska brigada, ki je pomagala pri iskanju morebitnih dodatnih nevarnih predmetov.


Dežela skritih nevarnosti

Ni prvič – in žal verjetno ne zadnjič. Slovenija, ki je bila v drugi svetovni vojni prizorišče številnih vojaških spopadov, še danes skriva pod svojim površjem nevarne ostanke.

Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje se vsako leto najde okoli 400 kosov nevarnih eksplozivnih sredstev. Največ jih odkrijejo na gradbiščih, pri urejanju vrtov ali pri večjih infrastrukturnih projektih.

Pa vendarle – kako nevarni so ti ostanki? Zelo. Tudi najmanjša mina, zakopana v zemlji že 80 let, lahko ob sprožitvi povzroči uničujočo eksplozijo.

Zato ne preseneča, da policija – vedno znova – opozarja: če naletite na predmet, za katerega sumite, da bi lahko bil eksploziv, se ga nikakor ne dotikajte. Takoj pokličite številko 113.

V primeru včerajšnje eksplozije je vse kazalo, da nihče ni vedel, kaj počiva pod zemljo. Delavca sta, kot kaže, pri rutinskih gradbenih delih nehote sprožila staro bombo. In to – usodno.


Kaj nas uči tragedija iz Rožne doline?

Dogodek znova odpira pomembno vprašanje: Ali so pri gradbenih delih v Ljubljani varnostni postopki dovolj strogi?

Trenutno zakonodaja sicer predpisuje, da mora investitor pred začetkom večjih gradbenih del (nad 300 m²) preveriti teren na prisotnost neeksplodiranih sredstev – a v praksi? Poročila kažejo, da te varnostne preglede pogosto izvajajo zgolj formalno, ali pa jih v celoti izpustijo, če ocenijo, da je tveganje “majhno” (poroča Delo).

V Rožni dolini je šlo za sanacijo stanovanjske stavbe, ki naj bi jo lastnik preurejal v manjše apartmaje. Ali je bil pred začetkom del opravljen pregled terena? Policija te informacije za zdaj ne razkriva.


In kaj zdaj?

Policija bo v prihodnjih dneh nadaljevala ogled kraja nesreče. Kriminalisti bodo zbirali dokaze, pregledovali dokumentacijo in zasliševali morebitne priče.

Vzrok eksplozije – čeprav skoraj gotovo vezan na staro municijo – bo potrjen šele po zaključku forenzične analize, so še sporočili iz Policijske uprave Ljubljana.


Pripravil: N. Z.

Vir: Policija.si, Uprava RS za zaščito in reševanje

The post Eksplozija v Ljubljani: Delavca v kritičnem stanju po sumu na eksplozijo starega ubojnega sredstva first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article