ARTICLE AD
Poslanci so s 46 glasovi za in 30 proti sprejeli zakon o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstveni dejavnosti. Cilj vladnega zakona je, da se postopki zaposlovanja tujih zdravstvenih delavcev poenotijo, celostno uredijo v enem predpisu ter vodijo pri ministrstvu za zdravje.
Trenutne razmere v zdravstveni dejavnosti v Sloveniji namreč zahtevajo ukrepanje in zagotovitev temeljnih pogojev za lažje zaposlovanje tujih zdravstvenih delavcev v zdravstveni dejavnosti, s čimer bi vsaj do neke mere rešili potrebe po zdravstvenih storitvah in zdravstvenih delavcih, je aprila v okviru druge obravnave v DZ pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Področje priznavanja poklicnih kvalifikacij je sedaj razpršeno v več pravnih podlagah na neenoten način za posamezne poklicne skupine v zdravstvu. Cilj zakona je, da se postopki priznavanja poklicnih kvalifikacij poenotijo in celostno uredijo v enem predpisu in se vodijo pri enem organu na ministrstvu za zdravje, kar bo privedlo do lažjega, hitrejšega in bolj ekonomsko racionalnega postopka, je pojasnila.
Po zakonu se bo znanje slovenskega jezika preverjalo v zaključni fazi postopka, še preden kandidat samostojno vstopi na trg dela, in ne bo več pogoj za začetek postopka. Znanje slovenskega jezika se bo tako preverilo pred samostojnim opravljanjem dela, torej pred pridobitvijo licence, vpisom v register oziroma pred pridobitvijo odločbe o priznanju poklicne kvalifikacije. Predlog uvaja do največ šestmesečno usposabljanje pri ponudniku zaposlitve z namenom hitrejšega vključevanja v kulturno, gospodarsko in družbeno življenje v Sloveniji.
Zakon ob tem za vse postopke uvaja presojo s pomočjo izvedenca, ki je lahko posameznik, strokovno združenje, izobraževalni zavod ali drugi javni zavod, ki ima ustrezno strokovno znanje. Tuji zdravstveni delavci bodo po priznanju poklicne kvalifikacije vezani na zaposlitev pri ponudniku zaposlitve. Če se pri njem ne bodo zaposlili, bodo morali stroške povrniti sami.
Zakon na novo ureja postopek priznanja poklicne kvalifikacije tujih strokovnjakov, ki bi v Sloveniji izvajal demonstracijske posege z namenom prikaza novih tehnik in znanj na določenem področju zdravstvene dejavnosti. Izvajalec posegov bo na podlagi dovoljenja začasno vpisan v register, s čimer se bo zagotovila večja preglednost in nadzor področja, ki trenutno ni urejeno.