ARTICLE AD BOX
DZ je na današnji izredni seji s 44 glasovi za in 16 proti sprejel novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, s katerim ministrstvo za digitalno preobrazbo ukinja mehanizem za razdeljevanje računalnikov. Novelo so na glasovanju podprli v koaliciji, proti so bili v SDS, poslanci NSi pa so glasovanja vzdržali.
Prva novela zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, s katero je bil uveden mehanizem za razdeljevanje računalniške opreme, je bila sprejeta marca 2023. V okviru mehanizma, ki ga je vzpostavil Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS, so zagotovili možnost izposoje računalniške opreme ranljivim skupinam prebivalstva.
Danes sprejeta novela predvideva ukinitev omenjenega mehanizma
Vendar se je mehanizem v praksi kljub dobrim namenom izkazal za administrativno zahtevnega in prepočasnega, njegovo izvajanje je otežilo tudi delovanje javnega sklada, je na seji DZ v okviru obravnave predloga novele pojasnil državni sekretar na ministrstvu za digitalno preobrazbo Miroslav Kranjc.
“Čas za obdelavo vlog ter izdajo odločb o dodelitvi opreme se je v praksi izkazal kot bistveno daljši od pričakovanega, zato ocenjujemo, da je čas, da mehanizem za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme v takšni obliki preneha z delovanjem, saj je za ukrepe na področju digitalne vključenosti pomembno, da se agilno prilagajajo potrebam prebivalstva,” je dejal.
Danes sprejeta novela zato predvideva ukinitev omenjenega mehanizma. Upravičencem bodo po njeni uveljavitvi računalnike takoj po vročitvi dodelili v trajno last.
Na tri javne pozive javnega sklada je lani prispelo več kot 20.000 vlog. Po besedah državnega sekretarja je sklad konec januarja izdal zadnjih izmed 10.000 pozitivnih odločb, s katerimi je bila upravičencem dodeljena pravica do izposoje računalniške opreme.
Računalniki se bodo prenesli v trajno last upravičencev
Do srede opoldne je bilo upravičencem dejansko vročenih 8088 prenosnikov, preostali računalniki pa bodo vročeni v naslednjih tednih po pravnomočnosti izdanih pozitivnih odločb sklada. “Cilj zakona, da se računalniška oprema dodeli najranljivejšim skupinam prebivalstva, je tem dosežen,” je poudaril Kranjc.
Da je bil cilj zagotoviti računalniško opremo tistim, ki jo najbolj potrebujejo, s tem v veliki meri dosežen, se je v predstavitvi stališč poslanskih skupin strinjala poslanka Svobode Janja Sluga. A način, na katerega je bil ta cilj uresničen, po njeni oceni ni bil najboljši.
V Svobodi so novelo podprli, saj se bodo z njenim sprejetjem računalniki prenesli v trajno last upravičencev, hkrati pa se bo mehanizem razdeljevanja računalnikov zaključil. S tem bodo razbremenili javni sklad in državni proračun ter prihranili skoraj milijon evrov javnih sredstev, je dejala Sluga.
V Levici so medtem do trditve, da je bil cilj dosežen, skeptični. Ker se je z drugo novelo zakona krog upravičencev za leti 2024 in 2025 bistveno zožil, večina upravičencev iz prvotne ureditve možnosti kandidirati za izposojo računalniške opreme ne bo dobila. “Od ministrstva smo pričakovali, da bi za urejanje te problematike prišlo z novo rešitvijo, ki bi prinesla nov mehanizem, ne pa samo ukinitve sedanjega,” je dejal poslanec Milan Jakopovič.
Kljub vsem težavam, s katerimi se je mehanizem soočal od samega začetka, pa pozdravljajo dejstvo, da je na koncu vsaj 8000 učencem oziroma za 300 razredov otrok zagotovil računalnike.
V SD, kjer so prav tako podprli novelo, so po besedah poslanca Damijana Bezjaka Zrima že v prvih fazah usklajevanja zakona nekdanjo ministrico Emilijo Stojmenovo Duh opozorili na nepravilnosti. Slednja jim je dala osebno zagotovilo, da se bo ne glede na pomisleke zakon izvajal praktično in celovito. Bistveno je, da se ministrstvo za digitalno preobrazbo reši bremena mehanizma ter s tem ustvari prostor za načrtovanje ukrepov, ki so pripravljeni celovito ter imajo predvidljive učinke, je še poudaril.
Do novele so bili kritični v opoziciji. Kot je izpostavil poslanec SDS Andrej Kosi, ta zakon spet rešuje težave ministrstva zaradi 6,5 milijonov evrov vrednega nakupa računalnikov. Ob tem je ponovil očitke, da je bil nakup opravljen brez kakršnekoli predhodne analize. Spomnil je tudi na pripombe zakonodajno-pravne službe DZ k danes obravnavani noveli, da pogostost sprememb in dopolnitev negativno vplivajo na stabilnost prava in s tem tudi ogrožajo pravno varnost in zaupanje v pravo.
V SDS po Kosijevih besedah sicer ne nasprotujejo temu, da ljudje dobijo računalnike v trajno last. Poslanska skupina NSi medtem, tako kot je ob koncu današnje obravnave novele napovedal njen vodja Janez Cigler Kralj, pri glasovanju o tej točki ni sodelovala.
Kot je pojasnila poslanka NSi Vida Čadonič Špelič so od samega začetka opozarjali na neučinkovitost in zgrešenost tega projekta. Sklicali so tudi komisijo za nadzor javnih financ, kjer so pristojnim po besedah poslanke “jasno dokazali”, da so projekt narobe načrtovali. “Zdaj se končno strinjate z nami tudi vi, prišli ste z zakonom, da bi ta slavni projekt ugasnili, torej svoje napake tokrat tudi popravite sami,” je dejala.
VIR: STA
The post DZ sprejel novelo za ukinitev mehanizma za razdeljevanje računalnikov appeared first on Lokalec.si.