ARTICLE AD
Povedali vam bomo, kako pravilno ogrevati štedilnik z drvmi in kaj morate storiti, da bodo drva v štedilniku gorela počasneje.
Kako ekonomično zakuriti kotel z lesom – lifehacks / depositphotos.com
Zakon o kurjenju štedilnikov in kotlov z lesom pravi, da lahko ista količina materiala različno gori in oddaja različne količine toplote. Vendar je za vse, ki se odločijo za ta način ogrevanja, pomembno, da razumejo, kako ekonomično zakuriti kotel z lesom ali štedilnik.
Zakaj les v štedilniku hitro zgori – glavne napake
Da bi razumeli, kako pravilno in varčno ogrevati štedilnik z lesom, morate ugotoviti, v čem je vaša napaka, če kosi lesa prehitro gorijo. Razlogi so praviloma naslednji:
- nepravilno zlaganje drv;
- nepravočasno zaprtje zapornega ventila;
- neustrezna izbira lesa;
- neustrezna temperatura drv;
- neogrevano kurišče;
- velika količina saj;
- neprilagajanje količine drv glede na zunanjo temperaturo.
Lifehack, kako doseči, da bodo drva v štedilniku gorela počasneje in učinkoviteje, predvideva, da boste upoštevali vse zgoraj navedene točke in hitro popravili stanje – potem boste imeli doma vedno prijetno temperaturo in vam ne bo treba vedno znova kupovati drv.
Kako pravilno ogrevati štedilnik z drvmi za ohranjanje toplote – navodila
Moje vam bo povedal, kaj storiti, da bodo drva gorela dlje in zagotavljala več toplote – izkazalo se je, da obstajajo številne nianse in pomembne točke. Pozorno si zapomnite in ravnajte strogo v skladu z navodili.
- Drva za kurjavo zlagajte na določen način
Če naredite tako, kot to počne veliko ljudi – postavite piramido drv, na sredino položite papir in ga zažgite, bodo vsa polena zgorela hkrati, zato bo toplota močna in neenakomerna. Bolje je ravnati drugače – položite spodnjo vrsto drv, nato zgornjo, pri čemer rahlo premaknite polena za 5-10 cm v levo ali desno, na enak način položite naslednje plasti. Na tiste robove, kjer nastanejo izbokline, nasujte sekance, položite papir in jih zažgite.
POMEMBNO: med lesom pustite prostor za kroženje zraka in uporabljajte le suha in gosta polena.
- Ujemite trenutek, ko morate zapreti loputo
Prav je, da kotel zakurimo z drvmi in tako ustvarimo močan prepih (zato hitreje gori), če pa ni dovolj zraka, bo nastalo veliko saj. Zato pred prižiganjem ognja odprite loputo, da ustvarite čim večji prepih, nato pa jo, ko les gori, po malem zapirajte. Če vidite, da drva ne gorijo, ponovno odprite loputo.
- Izberite pravo vrsto drv
Ne pozabite, da gosta drva oddajajo več toplote in puščajo več žerjavice, ki počasi tlijo in tako zagotavljajo dodatno toploto okolici. Ljudje, ki uporabljajo manj gosta drva, opažajo, da mehki les hitreje razpade v oglje, hitreje gori in se hitreje vžge.
Lesi z visoko gostoto so na primer jesen, sliva, boks in akacija, če vam uspe pripraviti drva iz teh dreves, bodo gorela dlje kot smreka, vrba, osika, bor, basovina ali topol.
- Vnaprej pripravite drva za kurjavo
Pomembna točka pri kurjenju s surovimi drvmi je predhodna priprava materiala. Zaželeno je, da jih prinesete v hišo 2-3 dni pred vžigom, da se poveča temperatura polen. Tako bodo porabila manj toplote za lastno ogrevanje in več za ogrevanje prostora. Suha in topla drva bodo v nasprotju s hladnimi zgorela bolj ekonomično in praktično brez dima.
- Ogrevanje kurišča
Tu velja enako načelo kot v prejšnji točki – če v hladno kurišče vstavite topla drva, bodo nekaj časa gorela in ogrevala samo kurišče, nato pa še prostor. A kljub temu se ne bosta tako zlahka ogrela – boriti se boste morali s hladnim zrakom v peči. Da bi se kurišče hitro ogrelo, lahko vanj zažgete koščke papirja.
- Opazujte, kako se polena obnašajo pri gorenju
Idealen temperaturni režim je do 320 stopinj, saj višja vrednost povzroči aktivno zgorevanje drv. Morali jih boste nenehno pristavljati, zaradi česar ne boste dobili potrebne toplote – del je bo “odletel” v dimnik. Stalni nadzor optimalne temperature bo mogoč le z indikatorjem načina, zato ne bodite leni in ga kupite.
Preberite si tudi: “V primeru, da se v kurilni napravi ne bo uporabljala električna energija, je potrebno, da se v kurilni napravi ne bo uporabljala električna energija:
Pomembno je upoštevati temperaturo ne le v peči, temveč tudi zunaj nje – od tega je odvisno, koliko drv morate vložiti v štedilnik. Bolj ko je zunaj toplo – manj lesa je potrebnega za ogrevanje. Sitija, ko enako količino drv položite tako pri -5 stopinjah kot pri -18 stopinjah, privede do manjšega prihranka v prvem primeru.
- Odstranjevanje saj
Saje je treba ves čas čistiti, saj najprej zamašijo dimnik, nato pa ustvarjajo toplotno izolacijo. S sajami pokrite stene oddajajo manj toplote, zato morate uporabiti več lesa. Če redno odstranjujete saje, lahko prihranite veliko denarja za drva.
Článek Drva gorijo petkrat dlje: nasveti za varčno ogrevanje štedilnika z drvmi se nejdříve objevil na Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc.