ARTICLE AD
Piše: Álvaro Peñas
V intervjuju dr. Oleksandr Shulga, direktor Inštituta za študije in analizo ruskih konfliktov (IKAR), pojasnjuje ruski pogled, tako poljudni kot uradni, na vojno in mirovne načrte predsednika Donalda Trumpa. Pogovorili smo se tudi o tem, kako odnos ameriške administracije dojemajo v Ukrajini.
Pred mesecem dni sta bila za Ruse glavna problema situacija pri Kursku in gospodarske razmere. Kaj zdaj skrbi Ruse? Kako vidijo Donalda Trumpa?
Rusi so še vedno zaskrbljeni zaradi gospodarskih težav in dolgotrajnega trajanja vojne. Z gospodarskega vidika ostajajo plače in pokojnine nizke, inflacija pa še naprej narašča. Kljub okrevanju rublja so Rusi pesimistični glede izboljšanja gospodarskih razmer, še toliko bolj zaradi padca cen nafte. Seveda so optimistični glede pogajanj, ki pritegnejo veliko pozornosti in menijo, da bo Trumpu nekako uspelo doseči ugoden mir za Rusko federacijo. To je edina resnična razlika od prejšnje situacije, upanje, da bo Trump dosegel mirovni sporazum in končal sankcije proti Rusiji. Zaradi podrobnosti, kot je zavrnitev obsodbe ruskih vojnih zločinov ali spoštovanje, ki ga kaže do Putina, Rusi na ameriškega predsednika gledajo z optimizmom.
Kakšna je vizija Kremlja?
Kremelj je prepričan v možnost, da bi Trumpa lahko uporabil kot orodje za vplivanje na Ukrajino. Zaradi tega se zdi, da Putin sprejema premise ameriške administracije o miru, medtem, ko počne ravno nasprotno in postavlja popolnoma nesprejemljive zahteve. Zaradi tega zmernega optimizma Kremelj z velikim spoštovanjem govori o Donaldu Trumpu in prevzema številne njegove izjave, na primer, da ne bi bilo vojne, če bi Trump ostal na oblasti. Seveda je rusko vodstvo navdušeno, da ljudje, kot je Witkoff, Trumpov odposlanec za pogajanja s Putinom, točko za točko ponavljajo rusko propagando, kot so referendumi na okupiranih območjih. Rusija meni, da je velik uspeh njene diplomacije, da ji je uspelo Kellogga v pogajalski ekipi zamenjati z nesposobnežem, kot je Witkoff. Noro je, da lahko Kremelj narekuje, kdo bo in kdo ne bo v ameriški pogajalski ekipi.
Kako se ruska propaganda loteva Trumpovega stališča do vojne?
Ruska propaganda je kritike Trumpa naredila za tabu in v uradnih medijih in na večini vojaških kanalov ni mogoče videti negativnih omemb ameriškega predsednika. Narativ je v prid premirju in mirovnemu sporazumu, ampak, in ta »ampak« zelo pomemben, s popolnoma maksimalističnimi ali absurdnimi pogoji, kot sta predaja Ukrajine ali razpustitev njene vojske. Propaganda vztraja, da je Rusija za mir in da ni začela agresije in zanje je zelo pomembno, da Trump to prizna. V bistvu Rusom govorijo, da je njihova država velika sila in da lahko sedi za isto mizo s Kitajsko in Združenimi državami Amerike ter se odloča, kaj bo storila s preostalim svetom, za razliko od dekadentnih evropskih držav.
Med temi absurdnimi predlogi se še naprej vztraja pri »denacifikaciji« kot izgovoru za odstavitev Zelenskega s predsedniškega položaja?
Da, ruska propaganda vztraja pri predstavljanju Ukrajine kot države, ki si ne želi miru in ne bo sprejela nobenega razumnega sporazuma, ter da je Zelenski navsezadnje odgovoren za to vojno. To se po poročanju ruskih medijev dogaja, ker želi ukrajinski predsednik ohraniti svojo oblast in ohraniti svoje osebne interese. Na tej točki se sporočilo o »denacifikaciji« ponovno uporabi, saj je treba razumeti, da strateška naracija ni bila opuščena, četudi je po miru umaknjena v ozadje.
Ali menite, da je Trumpov odnos razočaranje ali celo izdaja za Ukrajince?
Glede ukrajinskega pogleda na Trumpa rad uporabljam stavek Winstona Churchilla: »Američanom lahko vedno zaupate, da bodo storili pravo stvar, potem ko ste izčrpali vse druge možnosti.« Ukrajina je pomembna za to administracijo, vendar Trump dela vse napake mnogih drugih politikov in diplomatov, ki so se pogajali z Rusijo. Zelenski je v svoji kampanji trdil, da je pot naprej mir z Rusijo, mir, ki ga njegov nasprotnik Porošenko ni mogel doseči. Vendar je Zelenski manj kot leto dni po zmagi na volitvah razumel, da so pogajanja s Putinom nemogoča. Če pogledamo Putinovih več kot petindvajset let na oblasti, vidimo, da bo vse, kar je manj kot povečan pritisk, imelo zelo visoko ceno za Ukrajince, Evropejce in celo Američane same. Rusija že kaže, da nima interesa za konec te vojne in da ni poti nazaj, in le tako, da to razumemo, se lahko spopademo s Kremljem. Izjave Marca Rubia ali Trumpa, ki trdita, da sta se te vojne naveličala in razmišljata o tem, da bi se »umaknila s poti«, so popolnoma nerealne, saj se bo v tem primeru vojna še bolj stopnjevala in če se ne bo ustavila, bodo posledice trpeli vsi. Verjeti, da nam bo priznanje »de iure« ruske suverenosti na Krimu ali okupiranih ozemljih prineslo mir in nas vrnilo na začetek 21. stoletja ter končalo krog smrti in uničenja, je velika napaka. Zgodovina nas uči, da se iz zgodovine ne učimo, nekateri pa so tudi odločeni, da se sploh ne bodo učili.
Če bi Združene države zagrozile z umikom vse svoje podpore, ali bi bila Ukrajina pripravljena sprejeti nepravičen mir?
Ukrajinci moramo čim bolj rešiti svoje odnose z Ameriko, a za nas se ni nič spremenilo, ruske zahteve pa to dokazujejo: to je eksistencialna vojna. Če se Rusija umakne, je vojne konec, če pa Ukrajina popusti, preneha obstajati. Rusija nas z brutalnimi in grozljivimi dejanji vsak trenutek opominja, kaj nas čaka, če se predamo: konec naše nacionalne identitete in pomor vseh, ki politično ali kulturno utelešajo ukrajinski narod. To izkušnjo smo že imeli v prejšnjem stoletju in vsak, ki verjame, da bodo Ukrajinci po predaji nehali umirati, je naiven. Videli smo, da so bili mnogi Ukrajinci mučeni in ubiti, drugi pa poslani v nove gulage; prebivalce Donecka in Luganska so spremenili v topovsko meso in jih neusmiljeno vrgli na fronto; ukrajinske otroke pa indoktrinirajo, da bi postali topovsko meso, ki ga bodo v prihodnosti metali na Poljsko ali baltske države. Nimamo druge izbire, kot da se branimo, to je preprosta in eksistencialna izbira.
Ne moremo sprejeti predlogov, ki spodkopavajo naš obstoj, kot je priznanje »de iure« brutalno zasedenih ozemelj, kjer se dogajajo vse vrste vojnih zločinov. Kakšno sporočilo pošiljamo, če to sprejmemo? Lahko ubijate, posiljujete in uničujete, nagrajeni pa boste z novimi ozemlji. Trump bo na položaju štiri leta, toda za nas je to stvar države, generacij, kulture in zgodovine in to je veliko več kot izkušnje in življenje enega človeka.
The post Dr. Oleksandr Shulga: Rusija nima interesa za konec te vojne in le tako, da to razumemo, se lahko spopademo s Kremljem appeared first on Kulturni marksizem.