Dongfeng Box: So evropske avtomobilske znamke ujeli s spuščenimi spodnjicami? (#video)

3 days ago 13
ARTICLE AD

Ker sem k njemu pristopil z nizkimi pričakovanji, sem bil na koncu prijetno presenečen. Malček nudi zelo veliko za razmeroma majhne denarje, čeprav me ne bi prav nič motilo, ko bi še kaj ven vrgli in optimizirali, da bi cena še nekoliko padla.

Dongfeng Box
  • Oblika in izdelava
  • Infozabavna tehnologija
  • Asistenčni sistemi
  • Vozne lastnosti
  • Polnjenje in doseg
  • Uporabnost
3.1

Naj kupim?

Zelo neposreden bom. Za enkrat še nisem imel možnost peljati drugega električnega avtomobila s ceno pod 25 tisoč evrov. Upoštevajoč prostornost in udobnost vožnje ob veliko vgrajene opreme, komaj čakam na odziv tekmecev! Za enkrat pa zna biti Box zelo zanimiva izbira za marsikoga, ki ni cepljen za velikost in zmogljivost!

Motor in pogon70 kW (95 KM), 160 Nm; pogon na sprednji kolesi
Zmogljivosti140 km/h; 12,5 s od 0-100 km/h
Baterija litij-ionska (LFP)40 kWh (bruto 42,3 kWh)
Polnjenje (AC/DC)6,6 / 60 kW (400 V arhitektura)
Poraba (uradna/na testu)15,7 / približno 16,5 kWh/100 km (pozimi)
Doseg310 km uradno, med 200 in 250 km realno
Prtljažni prostor326 – 945 l,
Mere4020 x 1.810 x 1.570 mm
Medosna razdalja2.663 mm
Masa vozila/največ tovor1.430 / 375 kg
Cena (oglaševana)24.900 €

Zaradi ustvarjenega prepričanja, da morajo električni avtomobili stati več, se navdušujem nad štirimetrskim modelom za 25 tisočakov, pri čemer pozabljam, koliko imam povedati, ko nekaj takšnega s termičnim motorjem stane 17 tisočakov. Subvencije žal zameglijo percepcijo in so potuha proizvajalcem, ki se kaj dosti ne trudijo iskati stroškovne optimizacije. A ker Boxu podobni avtomobili (na misel mi pride predvsem dvojec Renault 5 in Citroën e-C3) ob podobnih zmogljivostih in opremi stanejo rahlo več, je navdušenje nad kitajsko »škatlo« na mestu.

Idejo za ime je vsaj malo navdihnila oblika

Še najbolj me je presenetilo, koliko prostora so našli v majhnem vozilu (zasluga kompaktnega električnega pogona) in pomanjkanje kiča, ki sem ga videl v marsikaterem avtomobilu na Kitajskem. Še najbližje temu je kara vzorec iz belega (verjetno umetnega) usnja, ki se prav elegantno zlije v oblikovanje notranjosti vozila. Glede prostora raje prepustim besedo ljudem, ki sem jih takrat prevažal in ne sodijo med pripadnike plemena Pigmejcev. Čisto vsi so dejali, da je na zadnji klopi dovolj prostora, čeprav vsaj malce na račun prostornine prtljažnika. To nikakor ne moti, kajti Box je mestni avtomobil in ne sredstvo za prevoz družine na kampiranje. Dovolj je prostora, da iz trgovine pripeljete živež, a ko bo čas za nakup pralnega stroja, boste morali poiskati nekaj večjega.

Ob ličnem majhnem zaslonu pred voznikom, kjer ni nepotrebnih podatkov, se bohoti veliki zaslon. Ker ni funkcije navigacije, je večino časa, ko nisem vozil vzvratno (takrat prikazuje sliko kamer), tam kraljevala slika toplega doma z animiranim mačkonom, ki sem ga po nekaj poskusih drezanja pustil pri miru. Zaslon bo uporaben, ko bosta v sistemu domovali storitvi Android Auto in CarPlay, česar v tej različici še ni bilo. Kot so mi povedali, bosta dostopna z eno od prihodnjih nadgradenj. Voznikov zaslon, fiksno pritrjen na volan (nastavljiv zgolj po višini, ne tudi po globini), pa je lahko postavljen prenizko za višjerasle. Matjažu je volanski obroč zakrival zgornjo vrstico informacij.

Če je znotraj topel in do neke mere prijeten, zunanja podoba ni nič kaj posebna. Precej generična, morda malce igriva, vendar učinkovita glede izrabe prostora. Box je zgolj za nekaj centimetrov daljši od Renaulta 5 (njegove karizme sicer nima), a se mi je zazdelo, da je med srednjima sedežema in zadnjo klopjo več prostora. Ko se prevažal smuči, sem presenečeno ugotovil, da se naslonjalo podre v enem kosu. Dokaj neprimerno, saj v tem primeru na zadnji klopi ne more sedeti nihče. Da bi trije skočili za nekaj ur na bližnji Krvavec, kar takoj pozabite!

(Rahlo) čuden koktajl storitev

Dejal sem že, da ni navigacije in da dvojica avtomobilskih storitev Googla in Appla ne deluje. Poleg priključka za žično polnjenje (oziroma povezavo telefona z avtomobilom) je bila čudna črna škatlica, za katero so mi kasneje dejali, da omogoča testiranje omenjenih storitev. Čemu ni navigacije, mi ni najbolj jasno, to pa zato, ker se opozorilnik na prekoračeno hitrost pri nas ne more vsaj približno normalno delovati. Sploh ne mislim naštevati, kje vse so bila opozorila nepotrebna. No, še dobro, da vsaj pretirano glasna niso. Podobno velja za parkirna tipala. Niso glasni in tudi ne preveč previdni. Ne zganjajo panike, ko je zid še pol metra stran. Zanimivo je še to, da med parkiranjem vidiš na zaslonu razdaljo do ovire v centimetrih. Od pritiklin, ki jih vsaj nekateri pričakujejo od električnega avtomobila, sam bi sicer brez težav zdržal brez nje, manjka tudi aplikacija za daljinski nadzor. Tudi ta utegne priti kasneje, a se bojim, da ne za pred tem prodane avtomobile.

Ohranjevalnika hitrosti nisem pretirano uporabljal, spomnimo, da je Box mestni avto, a tako ohranjanje voznega pasu kot prilagajanje hitrosti razmeram delujeta zadovoljivo. Morda je zaviranje nekoliko prehitro. Glede na moč motorja ni pričakovati, da bi avtomobil dinamično skočil, ko bi se počasnež umaknil ali bi zapeljali na prehitevalni pas. Če kaj, potem sem pogrešal opozorilnik na vozilo v mrtvem kotu, za katerega menim, da prepreči marsikatero nevarno situacijo.

Read Entire Article