Dom upokojencev Ptuj investira, vlada pa še vedno zamuja z dolgotrajno oskrbo

6 days ago 23
ARTICLE AD

Dom upokojencev Ptuj je ob tradicionalnem zajtrku z mediji predstavil poslovne rezultate in investicijske načrte, ki kažejo na odgovorno upravljanje in proaktivno prilagajanje potrebam starajoče se družbe. A ob vseh naporih doma ostaja grenak priokus – država in vlada Roberta Goloba še vedno niso zagotovili stabilne in učinkovite podpore sistemu dolgotrajne oskrbe.

V najstarejši enoti na Ptuju se letos začenja prenova sob – v pritličju bodo obnovili 23 sob, naložba v vrednosti 70.000 evrov vključuje zamenjavo pohištva, talnih oblog in delno tudi oken ter balkonskih vrat. Kot je poudarila direktorica Vesna Šiplič, si želijo, da bi vsak stanovalec imel električno posteljo, ki ob zdravstvenih težavah omogoča več udobja in varnosti.

Ob tem se izvajajo tudi energetske posodobitve. S pridobitvijo skoraj 500.000 evrov nepovratnih sredstev so v vseh petih enotah namestili sončne elektrarne, kar predstavlja okoli 70 % investicije. To je jasen dokaz, da se lahko tudi javni zavodi učinkovito prijavljajo na evropske razpise – če imajo vodstvo, ki zna in zmore.

Širijo tudi storitev razvoza kosil za starejše, ki živijo doma, a jih omejuje pomanjkanje kuharjev – kar je posledica splošnega kadrovskega kolapsa, ki ga trenutna vlada ni sposobna rešiti. Enota Žabjak, s 150 posteljami, je še vedno v postopnem zasedanju. Odpiranje varovane enote zavira pomanjkanje medicinskih sester, ki jih na trgu kronično primanjkuje – tudi zaradi slabih pogojev dela in nezadostnih stimulacij, za kar je odgovorna državna politika.

Kljub tem izzivom dom posluje stabilno. V prvem četrtletju so ustvarili 89.000 evrov presežka, do aprila še dodatnih 40.000 evrov. Edina večja težava se pojavlja v enoti Koper, kjer pripravljajo sanacijo ogrevalnega sistema, potem ko jih je presenetil visok račun za ogrevanje.

Medtem ko zavod dela zmerno, premišljeno in razvojno, država zamuja. Zakon o dolgotrajni oskrbi, ključen za prihodnost slovenskih starostnikov, ostaja v nedorečenih okvirih, z nezadostno finančno in kadrovsko podporo. Če ne bo jasnih in učinkovitih ukrepov, bodo tudi najboljši domovi v prihodnosti prisiljeni krčiti storitve ali omejevati sprejem.

Slovenija potrebuje vlado, ki bo starejšim dala več kot le obljube – potrebuje vodstvo, ki zna strateško upravljati prihodnost. Do takrat pa ostaja največja odgovornost na plečih posameznih domov, kot je Dom upokojencev Ptuj, ki kljub vsemu ohranja zgled.

MR

Read Entire Article