ARTICLE AD
Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je v današnjem izrednem nagovoru v narodni skupščini entitete Madžarski in ZDA ponudil partnerstvo na področju strateških mineralov. Oblasti Federacije BiH je pozval k pogovorom za rešitev krize v državi, parlament Republike Srbske pa je nato sprejel še en sporni zakon, poročajo mediji v BiH.
“Republika Srbska je pripravljena raziskati partnerstvo na področju strateških mineralov z Madžarsko in ZDA,” je v nagovoru, ki so ga povzeli banjaluški mediji, dejal Dodik.
“Dajte nam svobodo, potrdite našo že obstoječo suverenost, zagotovite nam spoštovanje daytonskega mirovnega sporazuma, našo politično samostojnost in neodvisnost in mi bomo vaši partnerji,” je dodal.
Predstavnike druge entitete, Federacije BiH, je obenem pozval k neposrednim pogovorom za rešitev razmer v BiH, a brez vmešavanja tujcev.
Ponovil je, da Christiana Schmidta ne priznava kot visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH, ter dodal, da ni naključje, da je Schmidt prišel v BiH leta 2021. Takrat so izvajali geološke raziskave na severu države, kjer so po njegovih besedah velike rezerve mineralov, vredne okoli sto milijard dolarjev.
Narodna skupščina Republike Srbske je po Dodikovem nagovoru po hitrem postopku sprejela zakon, s katerim ukinja financiranje vseh političnih strank iz entitetnega proračuna, poroča sarajevski portal Klix.ba.
Zakon je po ocenah opozicije v neposrednem nasprotju z zakonom o financiranju političnih strank in z volilnim zakonom BiH. Predlagala ga je Dodikova Zveza neodvisnih socialdemokratov (SNSD), potem ko je Schmidt aprila sprejel odločitev o ustavitvi proračunskih izplačil v Republiki Srbski vladajočima strankama, poleg SNSD še Združeni Srbski, katere vodja je predsednik narodne skupščine Nenad Stevandić.
Schmidt je odločitev o ustavitvi izplačil sprejel dva meseca po tem, ko je sodišče BiH Dodika nepravnomočno obsodilo na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika.
Oblasti v Republiki Srbski so spričo obsodbe sprejele več ustavno spornih zakonov, tožilstvo BiH pa je nato proti Dodiku, Stevandiću in predsedniku vlade entitete Radovanu Viškoviću marca uvedlo preiskavo zaradi suma napada na ustavni red.