ARTICLE AD
Nekateri prisegajo na vžigalno tekočino, drugi zlagajo oglje kot piramido, tretji pihajo kot kovači v upanju, da bo končno vzplamtelo. Vse to je del poletnega obreda, ki spremlja žar. A prav na začetku, ko ogenj noče in noče ujeti sape, marsikomu poide volja, vmes pa se izgubi še kakšen kos papirja in precej potrpljenja. Ravno tu nastopi t. i. dimnik za žar – preprost, a učinkovit kovinski valj, ki brez elektrike, goriv ali trikov pričara žarečo podlago za peko, in to vsakič.
Čeprav se zdi na prvi pogled kot odvečna oprema, dimnik ni kaprica, temveč ena najboljših investicij za vsakogar, ki želi začeti zanesljivo, brez nervoze in z lepo razžarjenim ogljem. Na voljo je že za dobrih 15 evrov, učinek pa je takojšen in dolgotrajen. Najpomembnejše pa je to, da deluje na naraven način – brez kemikalij, brez strupenih hlapov, brez ognja, ki bi se mučil.

Kaj je dimnik za žar in kako deluje?
Dimnik za žar je kovinska cev, običajno visoka okoli 30 cm, s perforiranim dnom, mrežico za oglje, stranskimi odprtinami za zračenje ter izoliranim ročajem. Deluje po principu naravnega vleka: vroč zrak se dviga, hladen zrak izpodriva vročega, kar ustvarja prepih, ki pospeši gorenje.
Kako ga uporabljamo?
- V spodnji del dimnika potisnemo nekaj zmečkanega papirja ali naravne vžigalne kocke.
- V zgornji del nasujemo suho oglje (lesno ali brikete).
- Dimnik postavimo na rešetko žara ali trdo podlago in prižgemo spodnji del.
- Po 10–15 minutah je oglje enakomerno žareče, z vidno sivo plastjo pepela.
- S prijemalko ali zaščitno rokavico oglje stresemo v kurišče žara in pričnemo s peko.
Ta postopek ponovimo lahko znova in znova – in vsakokrat bo rezultat enak: ogenj, ki ujame sapo brez truda.
Prednosti, ki jih prinaša dimnik
Hitrost in zanesljivost
Oglje, ki običajno potrebuje tudi do pol ure, da postane uporabno, z dimnikom doseže žarilno točko že v 10 do 15 minutah. Nič več čakanja, pihanja, dodajanja dračja ali vžigalnega gela. Oglje se prižge enakomerno in zanesljivo – tudi v rahlem vetru ali po dežju.
Enakomerna žerjavica
Klasično prižgano oglje pogosto zagori neenakomerno – nekaj kosov močno tli, drugi ostanejo črni in hladni. Z dimnikom dobimo lepo razžarjene kose, ki ustvarijo stabilno temperaturo in omogočijo boljše pečenje.
Brez kemikalij in vonjav
Uporaba vžigalnih tekočin je nevarna in hrani pusti nezaželen vonj. Dimnik pa deluje izključno na toploto in zračni prepih, brez kakršnihkoli dodatkov. Hrana ostane pristna, dim pa čistejši.
Ekonomska in okoljska učinkovitost
Zaradi boljše izrabe toplote porabimo manj oglja za enak učinek. Oglje se prižge v celoti, brez odpadka. Dimnik je večleten pripomoček – kupimo ga enkrat in uporabljamo desetletje.
Kdaj dimnik zares pride prav?
Dimnik ni le za klasične žare s pokrovom – odlično deluje tudi na manjših prenosnih žarih, pri kampiranju, na balkonih, kjer je uporaba plina prepovedana, ter v situacijah, ko ne želimo tvegati z odprtim ognjem.
Prav tako je koristen za tiste, ki radi pečejo s temperaturnimi conami – ko potrebujemo dve stopnji oglja, enega bolj žarečega in enega rahlo tlenega. Preprosto uporabimo dva dimnika, vsak s svojo količino oglja.
Na kaj morate paziti pri izbiri dimnika?
V trgovinah in na spletu najdemo več vrst dimnikov – nekateri so večji, drugi manjši, nekateri imajo plastične ročaje, drugi kovinske. Pri izbiri velja biti pozoren na:
- Debelino kovine – tanjši modeli se prej uničijo.
- Velikost – večji dimnik omogoča pripravo več oglja naenkrat.
- Kakovost ročaja – izoliran ročaj z dodatnim varovalom za prste preprečuje opekline.
- Dodatki – nekateri imajo vgrajen vžig ali zaščito proti vetru.
Cena se običajno giblje med 15 in 35 evrov. Gre za enkraten nakup, ki se hitro povrne – tako v času kot v živcih. Na Amazonu smo našli nekaj zelo ugodnih dimnikov!
Dimnik in sodobni žar mojstri
Nekateri ljubitelji žara prisegajo na tradicijo in še vedno uživajo v zlaganju papirja, dračja in razpihovanju plamena. A večina žar mojstrov se prej ali slej sreča z dimnikom – in se mu ne odpove več. Ne gre za goljufanje ali »instant« pristop, temveč za orodje, ki omogoča več časa za tisto, kar res šteje: druženje, peko in uživanje ob mizi.
Dimnik ne zmanjšuje pomena znanja, izkušenj in čuta za peko. Je pa pripomoček, ki odstrani frustracijo pri začetku, skrajša čakanje in zmanjša količino neuporabljenega oglja. In v času, ko je vikend prekratek za slabo pripravo, je to več kot dobrodošlo.
Začnite pametno, ne na slepo
Dimnik za žar je eden tistih pripomočkov, ki jih pogosto odkrijemo prepozno. Ko ga enkrat uporabimo, ni poti nazaj. Zanesljiv, hiter, varen in popolnoma naraven način priprave oglja nas reši začetnega stresa in omogoči, da se pečenje začne z nasmehom.
Če imate žar in če imate radi žar, potem je dimnik vaša naslednja najboljša investicija. Hrana bo ostala enaka, žarišče pa bo pripravljeno bolje, hitreje in z manj truda. In to šteje.
Objava Dimnik za žar: najpametnejši pripomoček, ki ga (še) nimate? se je pojavila na Vse za moj dan.