Danes se poslavlja Skype, kje sta podjetnika, ki sta obogatela z njim?

5 hours ago 10
ARTICLE AD

Prišel je dan, ki ga je Microsoft napovedal konec februarja. S petim majem se namreč dokončno poslavlja storitev za (telefonske) pogovore prek internetne povezave Skype, ki jo bo pri tem ponudniku v celoti nadomestila novejša storitev Teams. Pred leti sta s Skypom in še eno spletno aplikacijo močno obogatela Šved Niklas Zennström in Danes Janus Friis, nato pa se »skrila« nekoliko v ozadje.

V času pisanja tega članka Skype še deluje, vendar so mu štete zadnje ure. Microsoft ga bo dokončno ugasnil, potem ko ga že nekaj časa ni več razvijal in posodabljal, obstoječi uporabniki pa bodo imeli še časa, da podatke izvozijo drugam. Prijava v Teams z računom iz Skypa sicer ta prenos opravi samodejno. Novejša storitev je v osnovi zastonj, treba pa je imeti Microsoftov uporabniški račun (»Windows Live«) za prijavo.

Na višku »slave« je Skype imel več kot 300 milijonov rednih uporabnikov, s približno tako številko se zdaj menda lahko pohvali tudi Teams. Prvi je ob koncu življenjske dobe daleč od svojih zvezdniških dni, približno na desetini takratnega števila uporabnikov. Nekoč smo Skype uporabljali tudi za dokaj poceni klice na telefonske številke v tujino in še za marsikaj, toda to so kasneje prevzele druge storitve. Ko se je večina premaknila s klasičnih telefonov na internetne storitve, je bil Skype že v zatonu.

Nastal je sicer l. 2003 v Estoniji, ustanovila pa sta ga moža iz uvoda, ki sta tri leta poprej že ustvarila spletno uspešnico. Namreč program za prenašanje datotek po protokolu p2p, imenovan Kazaa, ki je hitro postal najbolj priljubljen za pretakanje (piratskih) filmov. Zaradi groženj ameriške filmske industrije sta Zennström in Friis storitev prodala družbi Sharman Networks in se lotila novih, »legalnih« projektov. Med temi je bil Skype, ki je podobno hitro našel veliko uporabnikov. Že dve leti kasneje sta ga prodala podjetju eBay za 2,1 milijardi evrov (2,6 milijardni dolarjev), vendar sta ohranila manjšinsko lastništvo in nato s pomočjo investicijske družbe Silver Lake l. 2009 Skype odkupila nazaj. Podjetje je še raslo in l. 2011 sta ustanovitelja opravila pravi »posel kariere,« ko sta ga prodala Microsoftu za 8,5 milijard dolarjev ter menda oba postala milijarderja.

Niklas Zennström l. 2016. Foto: Wikipedia

Že takrat in tudi pozneje sta sicer oba imela še druge projekte, nikakor nista odšla uživat na kakšen tropski otok do konca življenja, vendar pa se ne pojavljata veliko v javnosti (internet tudi skorajda ne premore njunih novejših fotografij) in večinoma delujeta v ozadju. Zennström je med drugim poskusil s storitvijo za distribucijo spletnega videa Joost, še več znanih podjetij in storitev pa je pomagal »ustvariti« s svojo družbo tveganega kapitala Atomico. Ta je med drugim pomagala uspeti igričarskima velikanoma Supercell in Rovio, glasbeni storitvi Last.fm in neobanki Klarna. Vlaga tudi v uspešno jadralsko ekipo Rán Racing. Njegovo premoženje ocenjujejo na 1,1 milijarde evrov.

Robot Starship. Foto: Starship Technologies

Podobno »težak« je tudi Friis, ki se je najprej podal v pretočno glasbo s storitvijo Rdio, po njenem bankrotu je »ostanke« kupilo podjetje Pandora Radio. L. 2014 je skupaj s Fincem Ahtijem Heinlo, ta je tudi glavni izvršni direktor, ustanovil podjetje Starship Technologies. Slednje razvija in izdeluje robote za dostavo hrane in paketov. Z njimi so podatkih podjetja opravili že osem milijonov dostav, »medtem ko drugi šele opravljajo pilotne poskuse avtonomne dostave v zadnjem kilometru.« Friis poleg tega vlaga še v druga podjetja na področju zabavne elektronike in prispeva sredstva za projekte ohranjanja oceanov.

Naslovna fotografija: DepositPhotos

The post Danes se poslavlja Skype, kje sta podjetnika, ki sta obogatela z njim? appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article