ARTICLE AD
Dan Zemlje: Upravljanje geosfere odraža naš odnos do planeta
Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) je ob Dnevu Zemlje pripravilo strokovni posvet, ki je osvetlil ključno vlogo geosfere pri soočanju s podnebnimi spremembami in naravnimi nesrečami. Dogodek, organiziran v sodelovanju z Geološkim zavodom Slovenije (GEOZS) in Naravoslovnotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani, je potekal v centru Rog.
Poudarek je bil na sistemskih ukrepih za urejanje prostora, obvladovanje naravnih nesreč, kot so plazovi in potresi, ter trajnostno upravljanje surovin in podzemnih voda. Posvet je izpostavil pomen celostnega pristopa k upravljanju tal, kamnin in prostora, ki jih človek s posegi soustvarja.
Geosfera kot temelj zelene in digitalne preobrazbe
Ministrstvo navaja, da geosfera, ki zajema tla, kamnine in podpovršje, predstavlja temelj za pridobivanje strateških in kritičnih surovin, potrebnih za razogljičenje in pravičen prehod v zeleno gospodarstvo. Hkrati pa podnebne spremembe povečujejo tveganja, povezana z erozijo, plazovi in drugimi pojavi, ki zahtevajo sistemsko ukrepanje. Minister Jože Novak je poudaril: »Zavedamo se, da so naravne nesreče postale nova realnost, s katero bomo morali živeti. In prav zato je še toliko bolj pomembno, da se nanje pripravimo – z močnimi sistemskimi okviri, zakonsko podlago in ustreznimi načrti.« Dodal je, da se po zaslugi novih pristopov izboljšuje normativa na področju plazov, kjer so bile v preteklosti ukrepi pogosto nezadostni.