ARTICLE AD
Čebelarska zveza Slovenije ob prihajajočem svetovnem dnevu čebel, ki ga 20. maja obeležujemo osmič, poudarja pomembnost povezanosti človeka z naravo. Na ministrstvo za obrambo so pred dnevi naslovili tudi pobudo za vzpostavitev apiterapevtskega centra za žrtve vojn, ki bi ga lahko Slovenija v prihodnosti pomagala vzpostaviti tudi v drugih državah.
Kot so predstavniki Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) izpostavili na današnji novinarski konferenci na Brdu pri Kranju, so čebele in drugi opraševalci odgovorni za opraševanje 75 odstotkov kulturnih rastlin, ki jih uporabljamo v prehrani. “Poleg tega so tudi kazalniki zdravega okolja – če njim ni dobro, tudi nam dolgoročno ne bo,” so besede podpredsednika svetovne čebelarske organizacije Apimondia Petra Kozmusa v sporočilu za javnost povzeli v ČZS.
Kozmus je opozoril, da so čebele danes v mnogih delih sveta ogrožene. Med glavnimi vzroki za to je navedel intenzivno kmetijstvo, uporabo pesticidov, podnebne spremembe in izgubo življenjskega prostora.
Ob tem je poudaril, da lahko vsak posameznik prispeva k čebelam bolj prijaznemu okolju – med drugim s tem, da na vrtovih, balkonih ali kmetijskih zemljiščih sadi medovite rastline, da travnikov ne kosi prezgodaj ter da kupuje med in čebelje pridelke od lokalnih čebelarjev.
Svetovni dan čebel, ki je bil leta 2017 razglašen na pobudo Slovenije, ni le praznovanje, temveč tudi priložnost za razmislek, je poudaril Kozmus. “S tem, ko pomagamo čebelam, pomagamo tudi naravi in sebi. Čebele za življenje potrebujejo isto kot mi: čist zrak, zdravo okolje in ravnovesje v naravi. Naj nas letošnji svetovni dan čebel opomni, kako pomembna je povezanost človeka z naravo – in kako z majhnimi dejanji lahko naredimo velike spremembe,” je še izpostavil.
Na letošnji svetovni dan čebel bodo predstavniki ČZS in Evropske čebelarske zveze obiskali Evropski parlament, kjer bodo tamkajšnjim poslancem med drugim predstavili zaščiten med iz evropskih shem višje kakovosti ter degustacijo različnih vrst slovenskega medu z zaščiteno geografsko označbo. “Najpomembneje pa je, da bomo predstavniki čebelarjev na ta dan na delovnih srečanjih lahko vzpostavili dialog z odločevalci, ki imajo v rokah prihodnost evropskega čebelarstva. Poudarili bomo predvsem pomen osveščanja splošne javnosti o kakovosti čebeljih pridelkov kot učinkovitem dolgoročnem boju proti ponaredkom in o pomenu opraševalcev za kmetijstvo in prehransko varnost,” je napovedala Urška Ratajc iz ČZS.
Predsednik ČZS in Evropske čebelarske zveze Boštjan Noč pa je na novinarski konferenci predstavil pobudo Stop orožju, dajmo priložnost čebelam, ki so jo v ponedeljek poslali ministrstvu za obrambo. V okviru nje pristojnim predlagajo vzpostavitev apiterapevtskega centra za psihične in fizične žrtve vojn in drugih oblik nasilja. “Z dobro dokumentiranim in vodenim projektom bi to postal inovativen in edinstven projekt, ki bi ga Slovenija v prihodnosti pomagala vzpostaviti tudi v drugih državah in tako edinstveno ter tvorno pripomogla k skrbi za vojne veterane,” je Noč zapisal v obrazložitvi pobude. Dodal je, da bi lahko bil tovrsten center namenjen ne samo žrtvam vojn, temveč tudi ljudem s psihičnimi obremenitvami.
Noč se je dotaknil tudi predlogov sprememb kmetijske zakonodaje. Kot je dejal, je ČZS na ministrstvo za kmetijstvo naslovila več vprašanj in pobud na to temo. “V teh dneh smo končno dobili nekaj odgovorov, ki jih bomo v naslednjih dneh preučili in podali svoja stališča. Žal pa ob hitrem pregledu ugotavljamo, da večina odprtih vprašanj, ki smo jih čebelarji želeli rešiti z zakonodajo, ostaja odprtih. Poenostavitev in zmanjšanja birokracije ni zaslediti,” je ocenil.
Predstavniki ČZS so predstavili tudi prihajajoče 47. državno tekmovanje mladih čebelarjev, ki bo v soboto potekalo na Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah na Gorenjskem. Tekmovanje, ki vsako leto povezuje mlade iz vse Slovenije, bo letos gostilo več kot 600 mladih tekmovalcev, ki bodo pokazali svoje znanje, predanost in ljubezen do čebelarstva, so navedli.