Cvetovi breskev pod udarom pozebe – kako jih zaščititi in zagotoviti poletni pridelek

5 days ago 19
ARTICLE AD

Lepota, ki jo ogroža hladna pomlad

Breskve nas vsako leto razveselijo z nežnimi, rožnatimi cvetovi, ki skoraj prehitro izginejo. A za sadjarje in vrtičkarje je ta čaroben razcvet tudi vir tesnobe. V tem kratkem, a odločilnem obdobju se namreč odloča o tem, ali bomo poleti uživali v sočnih, sladkih plodovih ali pa bomo iz dreves pobirali le liste.

Cvetoča breskev je ranljiva. Cvetovi se razvijejo zgodaj – pogosto že marca – kar jih izpostavlja nepričakovanim nočnim pozebam, sunkom vetra in pomanjkanju opraševalcev. V nekaj urah se lahko obeta bogatega pridelka spremeni v sezono razočaranja. V tem članku razkrivamo, kako prepoznati nevarnosti, ukrepati pravočasno in povečati možnosti, da bodo drevesa poleti polna sadežev.

Kdaj je cvet najbolj izpostavljen?

Cvet breskve se razvija v štirih fazah: od zaprtih brstov do popolnoma odprtih cvetov. Najbolj občutljiv je prav v času, ko se cvetni listi popolnoma razprejo, in še posebej v dneh po oploditvi, ko začne nastajati plodič. Že temperature okoli –2 °C lahko uničijo odprt cvet. Nižje kot pade živo srebro, večje so poškodbe.

Napovedi vremena v tem obdobju postanejo za sadjarje pomembnejše kot novice. Spremembe čez noč, predvsem jasno nebo in brezvetrje, pomenijo povečano nevarnost pozebe. Pri tem pa ne gre le za aprilske zmrzali – v višjeležečih predelih so nevarna tudi zgodnja majska jutra.

In kaj se zgodi, če cvet pomrzne?

Poškodovan cvet ni vedno takoj prepoznaven. Včasih šele po nekaj dneh opazimo, da se začne sušiti in rjaveti. V primeru večje škode se razvoj plodu sploh ne začne ali pa se drobni plodiči kasneje sami osujejo. To pomeni izgubo pridelka še pred začetkom poletja.

Poleg same pozebe so v tem času nevarni tudi močni sunki vetra, ki lahko mehansko poškodujejo cvetove ali jih izsušijo. Hladna, deževna obdobja pa zmanjšajo aktivnost opraševalcev, zato pride do manjše oploditve, tudi če cvet preživi.,

Praktični ukrepi za zaščito cvetov

Mikroklima je ključ

Najpomembnejši korak se začne že pri sajenju. Breskev najbolje uspeva na rahlo nagnjenih legah, ki omogočajo odtekanje hladnega zraka. Doline in zaprtine so pogosto mesta, kjer se zrak zadržuje in povzroča najmočnejše pozebe. Čeprav tega ne moremo več spremeniti, lahko vplivamo na mikroklimo s tem, da v bližini sadnega drevja nimamo pregrad, ki bi zadržale hladni zrak.

V urbanem okolju pomaga že zid ali ograja, ki akumulira toploto čez dan in jo oddaja ponoči. Nekateri sadjarji uporabljajo tudi reflektoje iz aluminijaste folije ali kamene mulde, ki ustvarjajo dodatno toplotno maso.

Pokrivanje in ogrevanje

Na manjših vrtovih je mogoče drevesa pokriti s protizmrzovalnimi mrežami ali celo z več sloji agrokoprene. Material ne sme biti pretežak, da ne poškoduje vej, a mora zadržati toploto, ki jo oddaja tla.

V intenzivnem sadjarstvu se uporabljajo tudi bolj napredne metode, kot so pršenje z vodo tik pred zmrzaljo (učinek latentne toplote), uporaba dimnih sveč ali celo ventilatorjev, ki mešajo zrak in preprečujejo nastanek hladnega sloja pri tleh. A za večino vrtičkarjev ostane najbolj uporabna rešitev – spremljanje napovedi in hitro ukrepanje s pokrivanjem.

Podpora opraševalcem

Tudi če cvet ne pomrzne, brez uspešne oploditve ni pridelka. Če vreme preprečuje aktivnost čebel, lahko vsaj poskrbimo, da so prisotne takoj, ko temperature to omogočijo. Gojitev medovitih rastlin v bližini, namestitev čebeljih hotelov in izogibanje uporabi insekticidov v času cvetenja so osnovni koraki.

Na vrtu si lahko pri manjšem številu dreves pomagamo celo ročno – s prenosom peloda z mehkim čopičem s cveta na cvet.

Cvetoče breskveCvetoče breskve

Kako prepoznati uspešno oploditev?

Po nekaj dneh od cvetenja začne spodnji del cveta rahlo otekati. Tam se oblikuje plodič. Če se začne ta del širiti in cvetni listi odpadejo brez znakov uvelosti, gre za uspešno oploditev. Če cvet oveni in odpade, je bila najverjetneje poškodovana reproduktivna struktura.

Opazovanje posameznih vej lahko hitro pokaže, kako uspešna je bila oploditev in ali je morda smiselno pričakovati naravno redčenje plodov ali pa bo potrebno ročno ukrepanje.

Vsak ukrep šteje

Domač vrt ne prenese zamaha rok in stavka »letos pač ne bo breskev«. Čeprav se zdi, da proti naravi ni mogoče ukrepati, številne rešitve potrjujejo nasprotno. Pozornost, pravočasna zaščita, razumevanje mikroklime in opazovanje dreves v času cvetenja so dejavniki, ki odločajo o pridelku.

Zato velja vsako pomlad pogledati proti drevesu ne le z občudovanjem, temveč tudi z vprašanjem: kaj lahko naredim, da ti cvetovi dozorijo v sad?

Objava Cvetovi breskev pod udarom pozebe – kako jih zaščititi in zagotoviti poletni pridelek se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article