Čokolada velja za »poceni luksuz«, ki si ga večina potrošnikov kljub višjim cenam vseeno privošči

3 days ago 21
ARTICLE AD

Proizvajalci čokolade in trgovci razmišljajo o novih strategijah pridobivanja sestavin in določanja cen, saj se industrija čokolade in kakava sooča z vse višjimi cenami, geopolitičnimi napetostmi in motnjami v dobavnih verigah.

Raziskave kažejo, da bodo stroški srednjeročno ostali višji zaradi omejene ponudbe in velikega povpraševanja, cene surovega kakava pa naj bi se ustalile pri približno 6000 ameriških dolarjev na tono.

Proizvajalci iščejo rešitve v umetni čokoladi, narejeni v laboratoriju, zmanjševanju količine izdelkov in raziskovanju alternativnih sestavin, da bi odpravili posledice motenj v industriji. Razmere so se zaradi neugodnega vremena, zlasti v zahodni Afriki, iz katere izvira skoraj 70 odstotkov kakava, samo še poslabšale.

 Freepik.

Cene surovega kakava naj bi se ustalile pri približno 6000 ameriških dolarjev na tono. Vir slike: Freepik.

»Čokolada je bila vedno zanimiva kategorija, saj je tudi v času gospodarske krize veljala za poceni luksuz,« je za Food Ingredients First povedal dr. Madhav Durbha, podpredsednik skupine za potrošniško embalažo in proizvodnjo pri finski družbi Relex Solutions.

»Raziskave kažejo, da si je približno tri četrtine potrošnikov še vedno pripravljenih privoščiti čokolado, tudi ko se cene zvišajo. Zaradi tega lahko blagovne znamke čokolade višjega cenovnega razreda lažje prenesejo povišanje stroškov, ne da bi prišlo do večjega upada povpraševanja.«

Da bi se izognila povišanju cen, podjetja zmanjšujejo vsebnost kakava z več mlečne čokolade ali v formulacijah uporabljajo nadomestke kakava, pravi Durbha.

Diverzifikacija pridelave kakava

»Zahodna Afrika ostaja prevladujoči vir kakava, vendar se pojavlja vse večje zanimanje za diverzifikacijo,« je v intervjuju nadaljeval Durbha. Kot alternativne vire je izpostavil države, kot so Brazilija, Ekvador in Peru.

 Freepik.

Zahodna Afrika ostaja prevladujoči vir kakava. Vir slike: Freepik.

Vendar pa povečanje proizvodnje v novih regijah ni enostavno. »Za razliko od poljščin, kot sta pšenica ali koruza, se kakav večinoma prideluje na majhnih, neodvisnih kmetijah, zato je diverzifikacija dobavne verige bolj zapletena,« je pojasnil.

Podjetja ta izziv rešujejo z neposrednimi partnerstvi s kmeti v različnih regijah, kar omogoča večji nadzor nad oskrbo in stabilnostjo dobave.

Hkrati pa vse bolj raziskujejo tudi alternativne sestavine, kot so rožiči, fava fižol in drugi rastlinski nadomestki, ki lahko posnemajo teksturo in okus kakava.

Vredno je omeniti tudi vlogo umetne inteligence. »Podjetja uporabljajo umetno inteligenco za napovedovanje vremenskih motenj, optimizacijo strategij nabave in izboljšanje napovedovanja povpraševanja, kar jim pomaga učinkoviteje obvladovati nihanja stroškov,« je še dejal Durbha.

The post Čokolada velja za »poceni luksuz«, ki si ga večina potrošnikov kljub višjim cenam vseeno privošči appeared first on Slovenec.

Read Entire Article