Citylight plakati spreminjajo oglaševanje in okolje

8 hours ago 12
ARTICLE AD

Na mestnih ulicah so citylight plakati postali vsakdanji vizualni spremljevalci. Z osvetljenimi podobami nagovarjajo mimoidoče in oblikujejo urbano okolje. Toda za svetlečimi vitrinami se skriva kompleksna zgodba o vplivu na družbo, okolje in oglaševalsko industrijo. Kaj pravzaprav pomenijo citylighti danes in kako dolgo bodo še ostali nepogrešljiv del mestnega življenja?


Kaj so citylight plakati in zakaj še vedno delujejo?

Citylight plakati so oglasne vitrine z osvetlitvijo, nameščene na javnih mestih, običajno pri avtobusnih postajališčih, ob prometnicah in pešpoteh. Njihov format je standardiziran, vitrine pa omogočajo hitro menjavo vsebine. Prvi so se pojavili v 60. letih v Parizu. Danes so razširjeni po vsem svetu, tudi v slovenskih mestih.

Kljub digitalizaciji citylight ostaja učinkovit. Je fizično prisoten in ga ni mogoče “ugasniti”, zato oglaševalcem nudi zanesljiv doseg. Na lokacijah z veliko pešci ali čakajočimi potniki ima velik vpliv, pogosto podzavesten, a učinkovit. Prav zaradi tega so ponudniki, kot je Tisk24, ključni partnerji za podjetja, ki želijo hitro in učinkovito zapolniti mestne oglasne vitrine.

Raziskave kažejo, da citylight poveča prepoznavnost blagovne znamke. Zato ga podjetja še vedno uporabljajo za promocijo dogodkov, izdelkov in storitev.

Fotografija: Citylight plakat

Med javnim prostorom in vizualnim onesnaženjem

Citylight plakati so del vizualne identitete mest. Poleg komercialnih vsebin včasih prikazujejo umetniške ali ozaveščevalne kampanje. V Ljubljani se občasno pojavljajo tudi družbenokritični plakati ali razstave sodobne umetnosti.

A njihova množičnost odpira vprašanja. Ali preplavljajo javni prostor? Kritiki opozarjajo na vizualni smog in zmanjševanje estetske vrednosti mestnega okolja. Kje je torej meja med uporabno informacijo in prenasičenostjo?


Okoljski in energetski vidiki

Ker so citylighti stalno osvetljeni, prispevajo k svetlobnemu onesnaževanju in porabi energije. Starejši modeli imajo visoko porabo. Novejši se izboljšujejo z LED-tehnologijo, senzorji ali celo solarno energijo, a zamenjava poteka počasi.

V Sloveniji je tematika še slabo raziskana. Okoljske organizacije že opozarjajo na potrebo po boljšem nadzoru in omejevanju svetlobne intenzivnosti, zlasti v nočnih urah in občutljivih okoljih.


Gospodarski interesi in digitalna prihodnost

Citylighti pomenijo vir prihodkov za občine, saj podjetja najemajo javne površine in plačujejo koncesije. V Ljubljani obstaja več sto takih lokacij. Hkrati pa se pojavljajo pomisleki glede transparentnosti dogovorov, nadzora nad vsebino ter širšega vprašanja, ali naj javni prostor res v tolikšni meri služi zasebnim oglaševalskim ciljem.

Fotografija: Oglaševanje v javnosti

Poleg tega se pojavlja vse več digitalnih citylightov, zaslonov z animacijami, interaktivno vsebino in možnostjo prikaza več oglasov hkrati. Ti ponujajo več fleksibilnosti, a tudi višjo energetsko porabo, močnejšo svetlobo in večjo motnjo za okolico.

Več mest je že sprejelo omejitve glede svetlosti in hitrosti menjave vsebin. Digitalizacija prinaša tehnološke možnosti, a tudi nova tveganja.


Kam naprej? Kritična vprašanja prihodnosti

Kako dolgo bodo še prevladovali klasični citylight plakati? Bo digitalizacija prevzela vodilno vlogo ali bomo stremeli k mestom brez oglasov? Kje je meja med komercialnim sporočilom in kakovostnim javnim prostorom?

Ta vprašanja postajajo vse bolj aktualna in zahtevajo skupno razpravo med občinami, oglaševalci in prebivalci.


Med koristjo in kritiko

Citylighti so simbol sodobnega mesta, učinkoviti, vizualno privlačni, a tudi problematični. Njihova prihodnost je povezana z razmislekom o tem, kakšne javne prostore si želimo. Bodo ostali le oglaševalska orodja ali postali del bolj trajnostne, premišljene urbane krajine?

Odgovor ni enoznačen. A razprava je nujna, ker svetloba v mestu nikoli ni le svetloba.

Pripravil: J.P.

Vir: JCDecaux, Delo, Statista, Mestna občina Ljubljana, Greenpeace, European Outdoor Advertising Association, Pexels

The post Citylight plakati spreminjajo oglaševanje in okolje first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article