ARTICLE AD
Znamka Citroen ima (oz. bo imela) letos povsem prenovljeno paleto modelov, po novem tudi predstavnika ključnega, najbolje prodajanega razreda avtomobilov v Sloveniji, majhnih SUV-jev (uradno B-SUV), ki predstavljajo skoraj četrtino trga. C3 Aircross naj bi se umestil neposredno med najbolje prodajane.
Ostale Citroenove novosti že pretežno poznamo, od najmanjšega C3, ki je tudi osnova za tokratnega novinca, prek osveženih Berlinga, C4 in C4 X, napovedan pa je že tudi novi C5 Aircross, tega bomo v živo predvidoma spoznali v zadnjem četrtletju. C3 Aircross, ki nadomešča že nekaj časa upokojenega bistveno manjšega in drugačnega predhodnika, ima nedvomno težko nalogo, vendar so pri uvozniku prepričani, da tudi dovolj adutov za uspešno spoprijemanje s tekmeci. Tako načrtujejo, da bodo letos prodali 480 primerkov z motorji na notranje zgorevanje (vključno s hibridi), kar je podobno kot pri »sestrski« Opel Fronteri (pri tej je uvoznik omenjal cilj 50 enot na mesec), le da so tamkaj več pozornosti namenili povsem električni izvedbi. Tovrstnih C3 Aircrossov naj bi letos prodali vsega 30. Morda kaj spremeni izvedba z večjo baterijo (54 kWh namesto 44 kWh), ki prihaja proti koncu leta, in o kateri smo slišali zgolj tu, ne pa tudi pri onem drugem modelu iz istega koncerna, za katerega nima smisla okolišiti, da je pretežno enak.
Novi predstavnik najbolj obljudenega, vendar donosnega razreda je mnogo večji avto od predhodnikov. Z dolžino 4,39 m je namreč kar za 23 cm raztegnjen v primerjavi z modelom, ki ga nadomešča, in še malce več glede na nekdaj zelo priljubljeni C3 Picasso. Od obeh je tudi oblikovno povsem drugačen, saj ni več »okrogel« in igriv, temveč bolj »kvadraten,« oglat, možat in tudi višji s kar 20-centimetrsko oddaljenostjo od tal. Osnova je seveda Stellantisova globalna pametna platforma (Smart), prirejena za dokajšnjo robustnost in cenovno dostopnost, citroenovski pristop k uglaševanju podvozja potem poskrbi še za kar najvišje udobje. Nabor tehnologij je dokaj spodoben, a ena manjka – aktivni regulator hitrosti. Notranjost je zanimiva, »prečiščena,« z udobnimi, širokimi sedeži, tudi nekoliko »plastična,« kar je glede na ceno pričakovano. Seveda v primerjavi s tekmeci poudarjajo prostornost, tako na zadnji klopi kot v prtljažniku, ki lahko pogoltne največ 460 l in ima dvonivojsko dno. Lahko pa tudi šesti in sedmi sedež (vendar ne v električni izvedbi).

Nima smisla znova iti skozi pogonske opcije – so bencinska, hibridna na enaki osnovi in električna -, popisali smo jih že ob prvi predstavitvi avta in pri omenjenem sorodnem modelu. Cene se začno že pod 20 tisoč evri, s srednjo opremo (Plus), ki je po našem mnenju tudi bolj ali manj nujna in morda celo optimalna, prinaša denimo osrednji zaslon, vzvratno kamero, večja platišča (še vedno jeklena), vzdolžne strešne nosilce in še kaj, je že malce nad to mejo. Podobno stane tudi električni C3 Aircross, ko dobite nakazano subvencijo države. Ciljajo tako na mlade družine kot na tiste s starejšimi otroki (ki se morda ne bodo več vedno vozili zraven), ter še na starejše pare, ki občasno prevažajo tudi vnuke. Ravno zanje bi morda lahko najbolj v poštev prišla povsem električna izvedba.

The post Citroen C3 Aircross po novem predstavnik dostopne mobilnosti brez nepotrebnega bahaštva appeared first on Tehnozvezdje.