ARTICLE AD
Ingortze Zubieta Aurteneche, dietetičarka in nutricionistka, poudarja, da je jogurt eno od najbolj razširjenih probiotičnih živil.
Govorjenje o mikrobioti ne zveni več povsem grško, zlasti ne o črevesni mikrobioti. To je skupek bakterij, ki jih je v tem organu na milijone in vzdržujejo vzajemno koristen (simbiotski) odnos s tamkajšnjimi celicami, ki jih je treba ohranjati v ravnovesju. In kaj so probiotiki? Živi mikroorganizmi (kvasovke ali bakterije), ki v ustreznih količinah povečajo populacijo zgoraj omenjene črevesne flore.
„So vrsta mikroorganizmov, ki lahko pomagajo ohranjati ali celo pozitivno spreminjati vrsto bakterij, prisotnih v našem telesu. Tako pojasnjuje Ingortze Zubieta Aurteneche, dietetičarka in nutricionistka na Akademiji za prehrano in dietetiko, ki trenutno predseduje uradnemu kolegiju dietetikov in nutricionistov Baskije.
Ta vodilna strokovnjakinja na tem področju pojasni tudi razliko med probiotiki in prebiotiki, pojmi, ki se pogosto zamenjujejo. „Prebiotiki služijo kot hrana za te bakterije, probiotike. To so peptidi ali ogljikovi hidrati, ki jih vaše telo ne more prebaviti, zato fermentirajo in služijo kot hrana koristnim bakterijam v črevesju.
Zubieta poudarja, da „tako probiotiki kot prebiotiki pomagajo vzdrževati normalno črevesno floro. Mikrobiota vključuje približno 100 trilijonov bakterij od 500 do 1 000 različnih vrst“.
Bogata hrana, ki vsebuje tudi probiotike
Jogurt je eno od najbolj razširjenih probiotičnih živil. „Dokazano je, da lahko prisotnost nekaterih sevov bifidobakterij in drugih mikroorganizmov, ki so že prisotni v naravnem jogurtu, pripomore k okrevanju mikrobiote, spremenjene zaradi prehrane, antibiotikov ali okužb prebavil,“ pojasnjuje Zubieta.
Baskovski strokovnjak pojasnjuje, da se „njegove koristi nanašajo tako na zaščito pred patogeni kot na proizvodnjo postbiotikov, snovi, ki jih proizvajajo dobre bakterije, ter na vzdrževanje črevesne sluznice, presnovo in absorpcijo nekaterih hranil in celo na modulacijo imunskega sistema“.
Jogurt je dober ob vsakem času, zlasti naravni jogurt, saj ne vsebuje umetnih arom ali sladil, med pa je najboljša alternativa za sladkanje, če ga ne želite jesti „navadnega“. Pri zajtrku pa pomaga pri odzivu telesa na povzročitelje alergij; vsebnost vitaminov in mineralov podpira delovanje limfocitov.
To težavo smo že rešili:
- Ne zavrzite najbolj dragocenega: odkrijte skrivnosti koristi jogurta, ki jih izgubljate!
- Kako povečati raven železa brez dodatkov? Domača sredstva Utrujenost, omotica, bleda koža…. Ali ga poznate?
- Niti jogurt niti kefir: Najboljši naravni probiotik za krepitev imunskega sistema pri ženskah po 50. letu starosti
The post Ali poznate učinek vsakodnevnega uživanja jogurta? appeared first on Little Saturday.