Chat GPT: Škrinca je majhen škodljivec

14 hours ago 7
ARTICLE AD BOX

Priljubljeno tehnologijo umetne inteligence Chat GPT smo vprašali po izvoru zasavskih besed. Nekateri odgovori so bili presenetljivo točni, drugi pa komično zgrešeni.

Chat GPT je klepetalnik, ki za ustvarjanje odgovorov uporablja umetno inteligenco, da posnema človeški način pogovarjanja. Prva različica je postala dostopna leta 2022, danes pa naj bi imel že preko 180 milijonov uporabnikov. Ljudje ga uporabljajo kot pomoč pri pisanju e-pošte, esejev, zgodb, pesmi, itd., nekateri pa celo kot nadomestek psihoterapevta. Medtem ko je lahko v pomoč pri določenih opravilih, so njegovi odgovori, za katere podatke zbira s spleta, lahko daleč od točnih, čeprav jih poda samozavestno in zavajajoče suvereno. Chat GPT smo večkrat povprašali o izvoru iste besede in odgovori so se med seboj razlikovali. Objavljamo najzanimivejše.

O škrincah:

Chat GPT: »Beseda škrinca v slovenščini izhaja iz nemščine. Natančneje, iz nemške besede ‘Schrecke’, kar pomeni ‘strah’ ali ‘groza’. V slovenskem jeziku se beseda ‘škrinca’ uporablja za manjšo žival, ki povzroča zmedo ali strah, kot je na primer majhen škodljivec ali hrošč.«

Pa to drži? Ne. Škrinca seveda v Zasavju rečemo napolitanki.

O kuolmkištah:

Chat GPT: »V zasavskem narečju ‘kuolmkišta’ pomeni korenček oziroma korenje. Beseda je izpeljana iz nemškega jezika, kjer so korenčke pogosto imenovali Kohlrübe (včasih tudi Kohl za zelje), vendar je skozi čas dobila svojo specifično obliko v lokalnem govoru.«

Pa to drži? Ne. V resnici je kuolmkišta skrinja za premog.

O cuolngah:

Chat GPT: »V zasavskem narečju ‘cuolnga’ pomeni gugalnica. Gre za napravo, na kateri se lahko otroci (ali odrasli) gugajo, običajno narejeno iz deske, pritrjene na vrvi ali verigah, ki so obešene na drevo, tram ali posebno ogrodje. Beseda izvira iz nemške besede Schaukel, ki pomeni gugalnica.«

Pa to drži? Ne. Cuolnge se v resnici razveselimo enkrat v mesecu, saj je to po zasavsko plača.

O hojsanju:

Chat GPT: »V zasavskem narečju ‘hojsat’ pomeni hoditi, sprehajati se ali iti peš. Gre za precej splošen izraz za gibanje peš, vendar se lahko uporablja tudi v kontekstu počasne ali lene hoje.«

Pa to drži? Ne. Za razliko od cuolnge je hojsanje bolj povezano z gugalnicami, saj hojsati se pomeni gugati se.

O cajtngih:

Chat GPT: »Beseda ‘cajtng’ v zasavskem narečju pomeni časopis. Izvira iz nemške besede Zeitung, ki prav tako pomeni časopis. Ta izraz je bil v preteklosti zelo razširjen v slovenskem pogovornem jeziku, zlasti v regijah, kjer je bil vpliv nemškega jezika močan, kot so Zasavje in druge industrijske ali rudarske regije.«

Pa to drži? Cajtng v Zasavju res rečemo časopisu.

O houdretih:

Chat GPT: »Houdre je v zasavskem narečju izraz, ki označuje nekoga, ki je malo neumen, zmeden ali nespretno ravna v določenih situacijah. Gre za šaljiv izraz, ki se uporablja za opis ljudi, ki se obnašajo nekoliko nerodno ali pa se znajdejo v smešnih, nerodnih situacijah.«

Pa to drži? Drži. Houdre je res izraz za nespretnega, zmedenega človeka.

O ringlšpilu:

Chat GPT: »V Zasavju (in tudi širše po Sloveniji) izraz ‘ringlšpil’ pomeni vrtiljak – zabaviščna naprava, ki se vrti in na katero so pritrjeni sedeži, konjički ali druge oblike za zabavo. Beseda izvira iz nemškega jezika, ‘Ringel’ pomeni ‘krog’ ali ‘zavoj’, ‘Spiel’ pomeni ‘igra’.«

Pa to drži? Drži. Ko Zasavci obiščemo zabaviščni park, res uživamo na ringlšpilu.

Savus

Foto: fotografija škrince, kot jo »vidi« Chat GPT.


 

The post Chat GPT: Škrinca je majhen škodljivec appeared first on Savus.

Read Entire Article