ARTICLE AD
Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih so se v evrskih državah in v EU marca na mesečni ravni znižale za 1,6 odstotka. Medletno so se cene v območju evra zvišale za 1,9 odstotka, v EU pa za 2,1 odstotka, je objavil evropski statistični urad Eurostat. Slovenija je bila med državami, ki so beležile največjo rast na mesečni ravni.
V mesečni primerjavi so se v območju z evrom oz. v EU cene v energetskem sektorju znižale za 5,8 oz. 5,5 odstotka. Cene izdelkov za vmesno rabo so ostale nespremenjene oz. so se zvišale za 0,1 odstotka, cene investicijskega blaga pa so se zvišale za 0,1 odstotka oz. ostale nespremenjene. Cene netrajnih potrošnih dobrih so narasle za 0,5 odstotka, cene trajnih potrošnih dobrih pa za 0,2 oz. 0,1 odstotka.
Med članicami, za katere je Eurostat imel podatke, so se cene marca v mesečni primerjavi najbolj znižale v Estoniji (-8,0 odstotka), Španiji in v Italiji. Najbolj so se zvišale v Grčiji (+1,3 odstotka), Luksemburgu (+0,9 odstotka) in v Sloveniji (+0,6 odstotka).
V medletni primerjavi so se v evrskem območju oz. EU cene v energetskem sektorju zvišale za 3,8 oz. 4,1 odstotka. Cene izdelkov za vmesno porabo so se zvišale za 0,8 oz. 0,9 odstotka, cene investicijskega blaga za 1,8 oz. 1,7 odstotka. Cene trajnih potrošnih dobrin so narasle za 0,9 oz. 1,0 odstotka, cene netrajnih potrošnih dobrin pa za 1,7 oz. 1,9 odstotka.
Med državami, za katere je Eurostat imel podatke, so najvišjo rast beležile Bolgarija (+22 odstotkov), Irska in Danska. Največji padec pa so imele Luksemburg (-4,5 odstotka) ter Portugalska, Francija in Litva. Slovenija je v tej primerjavi zabeležila 0,8-odstotno rast.